med.jpg
Foto: Profimedia

Matkou celého projektu je MUDr. Andrea Pekárková, která jako studentka 3. lékařské fakulty založila podobnou dobrovolnou iniciativu s názvem Medici pomáhají. Právě její jméno je tím klíčovým v oblasti pouliční medicíny. Heslem tohoto hnutí bylo: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě.“ Podle slov současných Mediků na ulici jsou tomuto mottu stále věrní. Ošetřují chronické a špatně se hojící rány po celém těle, následky omrzlin i onemocnění a infekce způsobené špatnými hygienickými podmínkami. To vše zcela bez nároku na honorář. Odměnou je jim teorie z knih a skript převedená do tvrdé reality. Studenti se podle svých vlastních slov díky této organizaci dostanou blízko k ošetřovatelské práci a naučí se komunikovat s pacienty.

Čtěte také: Budoucí lékaři ošetřují bezdomovce. Vídají i červy v ráně

Běžný den Medika na ulici?
Třikrát týdně vyráží studenti na svá ošetřovací stanoviště, kde je zvýšený výskyt lidí bez domova. Během chladných zimních měsíců se k nim pravidelně dvakrát týdně přidává také ošetřovna při nouzové zimní ubytovně. Služba probíhá přibližně dvě a půl hodiny v dopoledních hodinách a zhruba stejnou časovou dotaci poskytuje svým pacientům i večer. V současnosti pro Mediky na ulici pracuje přibližně 30 studentů všeobecného lékařství a ošetřovatelství.

Medici jsou stále ještě studenti, a proto nemohou poskytovat zcela komplexní lékařskou péči, ani by to v provizorním prostřední ulice nebylo možné, ale mohou pečovat o rány a nejčastěji pomáhají lidem bez domova pomocí jejich čištění a převazů. „Většinou jsou to převazy ran. Obvykle to znamená, že se sundá starý obvaz, dá se tam dezinfekce, poté sterilní krytí a zabalí se to stahovacím obvazem. Ona je to práce, kterou by mohl ten klient zvládnout dokonce sám – omýt ránu, napatlat mastičku. Někdy si tam třeba ale ani nedosáhne, tak je pro něj lepší, když ho ošetříme my,“  popisuje nejběžnější práci Mediků na ulici Václav Melenovský v rozhovoru pro server Naše zdravotnictví.

Jak se různí práce v jednotlivých ročních obdobích?
V zimních měsících je péče pro lidi bez domova skutečně potřebná. Samotný chlad a mráz především v noci dokáže zanechat následky. „Oteklé nohy, bércové vředy, chronické rány a následky omrzlin vidíme u lidí bez domova nejčastěji,“ komentuje medička Mariya Kalantay pro Hate free. Nejpoužívanějším zdravotním materiálem v tomto období jsou volně dostupné léky na onemocnění dýchacích cest, proti alergickým reakcím nebo léky na bolest a samozřejmě vitamíny, které jsou pro bezdomovce naprosto nedostatkovým zbožím. Důležitým vybavením je samozřejmě dezinfekce, obvazy, gázy a náplasti. Nedostatek hygieny, zavšivenost, závislost na alkoholu a jiných návykových látkách – to jsou podle medičky Mariayi nejpalčivější problémy pacientů, se kterými se setkávají.

Ošetřovaní si ovšem k medikům nechodí jen pro léky nebo převaz, často si potřebují popovídat nebo postěžovat. Potřebují pozornost a citlivou péči, kterou by v klasické nemocnici jen těžko dostali.

Ani v létě ale není práce zrovna málo. Bezdomovci přicházejí buď s neodkladnými zraněními, nebo až s rozvinutými zdravotními problémy, kdy už léčba bývá komplikovaná.

Za svou obětavou péči dostali studenti od univerzity ocenění
To, že medici z ulice za svoji práci nezískávají ve škole a při studiu žádné výhody, neznamená, že by si jich nikdo nevšímal. Loni získali Cenu Miloslava Petruska za prezentaci Karlovy univerzity.

Při této příležitosti ve svém prohlášení vystihli nejspíš to nejdůležitější, a přesto nejméně viditelné. “Věříme, že našim klientům přinášíme naději, důstojnost a pocit rovnosti a mnohdy teprve ve druhé řadě ošetření,“ uvedla pětice oceněných studentů Anna Ouřadová, Rut Habartová, Václav Melenovský, David Varyš a Marek Havrda, kmenoví studenti hnutí Medici na ulici.

Nástupci a posily jsou vítáni
Medici na ulici trvale vítají ve svých řadách nové posily nejen z řad studentů medicíny, ale i zdravotních sester. Největší zájem mají logicky o studenty vyšších ročníků, ale neodmítají ani zapálené nováčky. „Teď za námi přišel třeba kluk z prváku, že by se rád zapojil a samozřejmě jsme mu neřekli ne,“ řekl Václav Melenovský.

Medici na ulici mají také motivaci rozšířit své pole působnosti za hranice hlavního města. Momentálně začínají fungovat také v Brně a snaží se oslovit i další lékařské fakulty v Plzni nebo Olomouci.

Motivací pro budoucí mediky na ulici nejsou jen bohaté zkušenosti, ale také obyčejný vděk jejich pacientů. „Řekl bych, že ten jejich vděk je mnohem větší, než člověk zažije v nemocnici. Je to opravdu upřímný vděk i za to, že jim dáme jen nějakou mastičku,“ dodal Melenovský.

Čtěte také: 

Zdroj: Hate freeUniverzita KarlovaZ nesnáze 21Český rozhlas RadiožurnálNaše zdravotnictvíČeský rozhlas: Rádio WaveZdravotnický deník, Istagram Medici na ulici