Také nasnášíte, když máte nemyté vlasy a lepí se vám k sobě díky mazu, která produkuje vlasová pokožka hlavy? Když máte mastné vlasy, musíte na ně stále myslet a necítíte se díky tomu v pohodě? Myslíme, že to řeší snad každá žena. Proto jsme oslovily kadeřníka Rickyho Paclíka, aby nám poradil, jak se mastných vlasů, případně nadměrného mastění co nejlépe zbavit.

Foto: Shutterstock

Mastné vlasy jsou to důvod ke snížení sebevědomí, nikdo je nechce, vnímáte to tak jako kadeřník?
Neveřím tomu, že by jákákoliv žena měla pocit komfortu s vědomím toho, že má mastné vlasy. Zároveň by nebylo dobré, aby díky tomu měla menší seběvědomí. Vše se dá řešit. Je dobré neodkládat to a přjiít se poradit s odborníky.

Dá se mastění vlasů zabránit, co se výběru vlasové kosmetiky týče? Fungují i běžné přípravky z drogerie, nebo boj s mastnými vlasy můžeme vyhrát jen díky profesionální kosmetice?
Vlasová kosmetika na mastné vlasy určitě na trhu je, ale co se týká drogerií, tam bych pomoc nehledal. V kadeřnických salonech máme profesionální řady, které umí potlačit tento problém nadměrného mastění vlasů. Je možnost zakoupit i v lékárnách speciální šampon a poradit se s paní lékárnicí. Pokud nic z toho, co jsem jmenoval, nezabere, poslední řešení je návštěva kožního lékaře, aby určil příčinu. Mohla by to být i hormonální porucha.

Může být chybou i to, že to s vlasovou kosmetikou a stylingem naopak přeháníme?
Nadměrné používání regenerací a hloubkových masek je v tomto případě kontraproduktivní. Jedním z důvodů proč se mohou vlasy mastit více než obvykle, může být například špatně vymytý šampon, maska, nebo regenerace. Pečlivě si splachujte proudem vody vlasy po mytí. 

Jak si k mastným vlasům „dopomáháme“ svým chováním?
K maštění vlasů, můžeme napomáhat častým mytím a příliš horkou vodou. Místo horké vody je lepší teplá a poslední oplach co nejstudenější vydržíte. Je to dobré na prokrvení pokožky a studená voda zpomaluje mastění vlasů. Každodenní mytí určitě nedoporučuji. 

Co dělat, když už mastné vlasy máme, ale někam spěcháme a nemáme čas umýt si je? Fungují například suché šampony? Nebo nějaký jiný fígl?  
Když spěcháme a není čas si vlasy umýt, určitě pomůže suchý šampon, který je rychlou záchranou. Delší vlasy můžeme stáhnout do uzlu, který je v posledních letech velmi oblíbený a slušivý.

Existují nějaké babské rady, respektive například speciální domácí masky na mastící se vlasy? 
Co se týká babských rad, můžete si uvařit odvar z kopřiv. Vlažným odvarem si přeléváme vlasy a polštářky prstů jemně vmasírujeme do pokožky. Opakujeme třikrát až pětkrát za sebou. Domácí masky jsou vhodné na vysušené vlasy, né na mastící se. Podpořily by ještě více maštění vlasů. 

Když už má žena sklon k mastným vlasům, který účes pro ni bude nejvhodnější?
Pokud má klientka sklon k maštění vlasů, nemyslím, že by bylo správné doporučovat vhodnou délku vlasů. Je jedno jestli jsou krátké či dlouhé pokud jsou mastné. Zaměřil bych se na dobrou životosprávu, případně návštěvu odborníků a řešení celkového problému.

Co dalšího může mít vliv na to, že se vlasy více mastí?
Maštění vlasů může mít různé důvody. Ne vždy to musí být závažný problém. Nejčastějším obdobím bývá přechod z podzimu do zimy. Důvodem bývá nošení čepic a přechod z tepla do zimy. Také častou příčinou bývají hormonální změny, těhotenství, stres a mnoho jiných faktorů. Důležité je nepropadat panice a zavčas problém řešit. Toto se týká i při zvýšení vypadávání vlasů či tvoření lupů. Vše je řešitelné a jsou různé alternativy. 

Děkujeme za odpovědi, odpovídal Ricky Paclík, kadeřník. Myslíme, že jeho rady jsou velmi inspirativní. Vlasy jsou korunou krásy a nikdo z nás je nechce mít splihlé a mastné.

Foto Ricky Paclík

Reklama