Studená sprcha

Pro mnohé nemusí být zrovna příjemným zážitkem. Pokud si ale přečtete, jaké zdravotní výhody vám právě tato sprcha může přinést, možná budete ochotni nepříjemný zážitek v podobě studené vody podstoupit.

studena-sprcha-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Studie z roku 2014 například naznačuje, že studená voda může zmírnit zánět a otok, zmírnit svalové křeče anebo utišit bolest. Další studie z roku 2000 zase zkoumala vliv teploty vody na tělesné reakce. Výzkumníci ponořili účastníky studie do vody o teplotě 14 °C na jednu hodinu. U účastníků byly poté zaznamenány tyto účinky (které nemusí být nutně zdraví prospěšné): urychlení metabolismu, zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak, zvýšená hladina dopaminu a noradrenalinu, snížená hladina kortizolu.

Mezi obecně pozitivní účinky studené vody můžeme tedy zahrnout:

Zlepšení krevního oběhu

Dochází k zúžení povrchových krevních cév a rozšiřování krevních cév v hlubších tkáních. Krev nabitá kyslíkem pak putuje do hlavních orgánů a svalů, čímž se v těchto částech těla zlepšuje oběh. Pozor by si ale měli dávat lidé trpící srdečními chorobami či kardiovaskulárními poruchami, protože zúžení cév a zrychlení srdečního rytmu pro ně může být škodlivé.

Snížení hladiny kortizolu

Kortizol je hormon, který tělo uvolňuje v reakci na stres. Snížení hladiny kortizolu v krvi může snížit také hladinu stresu.

Usnadnění vstávání

Když proud studené vody zasáhne vaše rozespalé tělo, je to tak trochu šok. A právě tento šok zvyšuje příjem kyslíku a tepovou frekvenci, což vás zaručeně probere.

Snížení bolestivosti svalů po tréninku

Protože studená voda má regenerační vlastnosti, vaše svaly se po náročném tréninku uvolní a zregenerují.

Kromě toho, že by se studenou vodou neměly srchovat osoby trpící srdečním onemocněním, má studená voda ještě jednu nevýhodu a to u, že vás zkrátka nezahřeje. 

Teplá sprcha

Teplá sprcha je pro mnohé naopak nástroj relaxace a uvolnění. Výhod ale poskytuje také mnohem více.

tepla-sprcha-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Zlepšuje spánek

Horká sprcha může zlepšit kvalitu spánku díky kombinaci relaxace těla při koupání a následného poklesu tělesné teploty.

Dokáže uvolnit svaly

Při pobytu v horké vodě dochází ke zmírnění tělesného napětí a zklidnění svalové únavy.

Pomáhá při nachlazení

Teplo z vody a okolní páry může pomoci otevřít dýchací cesty, uvolit hlen či pročistit nosní dutiny. Jedná se o přirozený a jednoduchý nástroj sloužící ke zmírnění příznaků nachlazení a kašle.

Bojuje proti nedokonalostem pleti

Horká sprcha pomáhá otevřít póry pokožky, což umožní vyčistit zachycené nečistoty a mastnotu. Na druhou stranu ale může také pokožku nadměrně vysušit, podráždit a v některých případech způsobit například ekzém.

Opatrné by pak měly být osoby s vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárním onemocněním, protože příliš horká sprcha může tyto stavy zhoršit.
 
 Zdroj info: medicalnewstodaypubmedncbihealthlinechcibytlepsi