©Andre Schönherr

Poloha
Stubaitalské údolí je vzdálené asi 15 km od tyrolského hlavního města Innsbrucku se snadným příjezdem přes dálnici Brenner. V délce 35 kilometrů zasahuje hluboko do Stubaiských Alp s 80 ledovci a 109 tři tisíce metrů vysokými vrcholy. Klidná atmosféra pěti hlavních vesnic Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg, umožňuje hostům relaxovat a odpočinout si, vychutnat si krásnou přírodu s jejími panoramaty, i užít si celou řadu volnočasových aktivit. Stubaiské vesnice ležící v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů nabízejí skvělé klimatické podmínky pro alergiky. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce a infrastruktuře je tento region ideální rekreační destinací pro milovníky zimních sportů.

Neustift
Neustift je díky blízkosti ledovci Stubai zároveň nejznámější a nejnavštěvovanější vesnicí v údolí. Lanovky Elferbahnen vyvezou přímo z centra vesnice lyžaře, snowboardisty, sáňkaře, zimní turisty, paraglidisty a hanglidery (lety na závěsném kluzáku) do výšek přes 1800 metrů. Obzvláště působivý je kostel sv. Jiří v Neustiftu, který je považován za druhý největší vesnický kostel v Tyrolsku.
Specialita Neustiftu: Na pátečním farmářském trhu vedle hudebního pavilonu Neustift lze každý pátek zakoupit vybrané pochoutky od regionálních producentů. 
 
Fulpmes
Vesnice kovářů leží proti mírným horským svahům. Lanovka z údolní stanice Kreuzjochbahn vyveze hosty do lyžařského střediska Schlick 2000. Tradiční a příjemné chaty nabízející občerstvení, snowpark s kontrolou rychlosti, vysokohorská stezka, zimní turistické trasy, noční sáňkování, lyžařská show „Night of Colours“. Za návštěvu stojí i dva krásné místní kostely: hlavní kostel sv. Víta a dceřiný kostel sv. Margarety v Medrazu.
Specialita Fulpmesu: Výstava tradičních řemeslných výrobků v Muzeu jesliček.
 
Telfes
Telfes je nejslunnější vesnicí Stubaitalu. Otevírá se zde ráj přírodních rezervací, divoce romantické skalní útvary a výhledy na ledovce, které rámují konec údolí. Lyžařské středisko Schlick 2000 je jen pár minut odtud.
Telfes je domovem kostela sv. Pankáce, jehož věž se datuje až do 17. století.
Specialita Telfesu: Zimní turistika v areálu Telfer Wiesen: Bohatá síť tras dovede turisty ke klidným místům s působivým výhledem.
 
©Andre Schönherr

Mieders 
Mieders je vesnice s tradicí a legendární horou Serles, kterou Alexander von Humboldt nazval nejkrásnější horou v Alpách. Lyžařům nabízí příjemné a pozvolné sjezdovky, sáňkařské dráhy a zimní turistické stezky.
Nejvýše položené poutní místo v Evropě, Maria Waldrast, s léčivými prameny proudícími ve směru hodinových ručiček a klášterní hostinec leží v docházkové vzdálenosti. Kostel Maria Geburt v Mieders je nejstarší kostel v celém Stubaitalu.
Specialita Miedersu: Středisko nabízí lyžařské trasy pro začátečníky i znovu začínající lyžaře.
 
Schönberg
Pouhých 10 minut od Innsbrucku leží malebný Schönberg. Obec se proslavila mostem Europabrücke z roku 1963 s nejvyššími pilíři v Evropě.  Schönberg se vyznačuje nedotčenou venkovskou atmosférou a je oblíbenou základnou pro klidné, ale pestré rekreační zážitky. S turistickým programem „Dovolená pro znalce“ se obec specializuje na cílovou skupinu návštěvníků „v tom nejlepším věku“. Kostel sv. Kříže ve Schönbergu byl posledním stubaiským kostelem postaveným v rokokovém stylu světoznámým architektem Franzem de Paula Penz.
Specialita Schönbergu: Panoramatický výhled z Gleinserhofu, individuální programy pro návštěvníky „v nejlepším věku“ organizované místními hotely.
 
Zimní aktivity
Čtyři unikátní lyžařské rezorty:
Ledovec Stubai, největší rakouský lyžařský areál na ledovci: 35 sjezdovek, 26 moderních lanovek a vleků, záruka sněhu od října do června,10 km dlouhý sjezd do údolí Wilde Grub’n , “DC Stubai Zoo” snow park, Powder Department,  BIG Family Ski Camp s dětskou školkou a restaurací pro děti, sjezdovka  BIG Family Fun Slope na Eisjochu, BIG Family Slopestyle, mnoho míst pro odpočinek, Schaufelspitz - nejvýše položený gourmet-restaurant na světě (2 hvězdičky průvodce Gault Millau-Guide) – půjčovny a úschovny lyží, lyžařské školy, vrcholová vyhlídka TOP OF TYROL s 360ti stupňovým panoramatickým výhledem. Další zajímavostí Stubaiského ledovce je ledová jeskyně.  
Lanovka 3S Eisgratbahn vyveze lyžaře do lyžařského rezortu ve výšce nad 3000 mnm. Během jízdy si vychutnají panoramatické výhledy i dostupnost WI-FI!
 
Outdoorové aktivity
Potěšení nejen na sjezdovce: sedm perfektně upravovaných běžeckých tratí (klasických a bruslařských), přes 80 kilometrů zimních turistických stezek, devět přírodních sáňkařských drah s půjčovnou saní a téměř 40 kilometrů sjezdovek, sněžnice, tandemový paragliding nebo lety na hang-glidech a vrcholová vyhlídková plošina TOP OF TYROL. Lyžařští turisté najdou atraktivní trasy v oblasti Schlick 2000 Kalkkögel.
Krajina formovaná věčným ledem je sama o sobě působivým světem. Můžete ji prozkoumat při hodinové zimní turistice nebo v ledové jeskyni na ledovci Stubai.
 
Rodinné dovolené
Hosté zažijí rodinnou pohodu ve Stubaiském údolí díky autentičnosti a široké nabídce zejména pro rodiny s dětmi, a to za bezkonkurenční ceny. Stubai se pyšní mnohými oceněními jako nejpříjemnějšího lyžařského střediska v Alpách. Děti v doprovodu rodičů mají zdarma jízdu na třech lanovkách a vlecích, pokud je doprovází platící rodič!
Se skvělými rodinnými domy BIG Family Premium Homes, BIG, rodinnými restauracemi BIG Family a vynikajícími lyžařskými školami nabízí Stubaital vše, co mladí i starší hosté spojují s perfektním lyžováním.
 
BIG Family Stubai Glacier: Lyžařský areál s velkou vnitřní i venkovní nabídkou na horské stanici Gamsgarten s Minilandem a Kinderlandem, dětskou restaurací a mateřskou školkou. Děti a mládež jsou seskupeny podle věku a je o ně dobře postaráno v největší rakouské ledovcové lyžařské oblasti. BIG Family Fun Slope Eisjoch-zábava pro celou rodinu je zaručena napříč 1000 metrů dlouhým sjezdem v Eisjochferneru s vlnami, skoky a strmými křivkami. Dále v nabídce: BIG Family Boarder Cross, Slalom a BIG Family Slopestyle pro první skoky zítřejších freestyle hvězd.
 
Lyžařské středisko BIG Family Schlick 2000: Díky čtyřem magickým kobercům, vlnám, obloukům a mnoha dalším, nabízí BIG Ron Kinderdland dětem skvělou zábavu. Na mezistanici Froneben má lyžařská škola dokonce svou vlastní dětskou školku. Kromě toho je zde BIG Family hrací a zahřívací místnost s vyškolenými instruktory také pro nelyžující děti ve věku od jednoho roku. Kromě herních zařízení je k dispozici oddělená odpočinková místnost a ložnice, stejně jako přebalovací stůl.

©Andre Schönherr
 
Ubytování
Široká nabídka ubytování s 14 000 lůžky:
Pětihvězdičkový hotel, 3 čtyřhvězdičkové hotely superior, 31 čtyřhvězdičkové hotely a chaty, 2 tříhvězdičkové hotely superior, 37 tříhvězdičkových penzionů s vysokým standardem a přibližně 4 700 lůžky v rekreačních apartmánech, penzionech i tradičních farmách a tři kempy nabízejí pohodlné ubytování pro každého dle jeho výběru.
Detaily ubytování naleznete na: www.stubai.at.
 
Kulinářská nabídka
Horské chaty a alpské pastviny, tradiční hostince a sofistikované restaurace: kulinářská nabídka ve Stubaitalu je rozmanitá a nejvyšší kvality. Pokud přikládáte důležitost autentičnosti a užíváte si místní speciality, jste ve Stubaitalu na správném místě.
 
Cíl pro jednodenní výlety

  1. Innsbruck: tyrolské hlavní město s malebným starobylým centrem, vzdálené od Stubaitalu 15 až 25 minut, nabízí četné nákupní možnosti, typické místní restaurace s mezinárodní kuchyní, slavnou Goldene Dachl a různé kulturní možnosti. Věděli jste, že Innsbruck byl dějištěm mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2008, hostil zimní olympijské hry v letech 1964 a 1976 a byl domovem olympijských her mládeže 2012? Díky mnoha tradičním vánočním trhům je Innsbruck během vánočních svátků obzvláště krásný (www.innsbruck.info).
  2. Lyžařský můstek Bergiselschanze: ikonický lyžařský můstek v Innsbrucku s kavárnou Panorama Café dostal v roce 2002 Rakouskou státní cenu pro architekturu (www.bergisel.info).
  3. Důl na stříbro Schwaz: při návštěvě poznáte, jak nebezpečná byla těžba stříbra ve středověku, pouze 30 km od Innsbrucku (www.silberbergwerk.at).
  4. Křišťálový svět Swarovski ve Wattensu: Jedna z nejvýznamnějších památek v Rakousku s křišťálovými díly Salvadora Dalího, Keitha Haringa, Niki de Saint Phalle, Andyho Warhola a mnoha dalších, 15 km od Innsbrucku (www.kristallwelten.at).
  5. Jižní Tyrolsko: Jižně od průsmyku Brenner leží sousední provincie Jižní Tyrolsko. Cesta do středověkého města Sterzing trvá méně než 50 minut. Asi hodinu jízdy od Stubaitalu leží Bolzano, nákupní město s rakousko-italskou atmosférou.

Doprava
Autem: 10 až 20 minut od Innsbrucku, z Bolzana a Mnichova asi 11 až 2 hodiny po brennerské nebo inntalské dálnici.  Z Prahy po dálnici 6-7 hodin jízdy autem.
Autobus: přímá linka od hlavního nádraží v Innsbrucku (30 až 45 min.) 
Vlak: s Deutsche Bahn od 39 € až do Stubaitalu. Stubaitalbahn do Fulpmesu odjíždí z innsbruckého hlavního nádraží (30 až 45 min.). 
Letecky: letiště v dosahu: Innsbruck (15 km), Salzburg (180 km), Mnichov (210 km).
 

Reklama