Zdroj foto: Shutterstock
Proč se tvoří strup
Poraníte se a na těle vám vznikne suchá hrubá krusta. To je scénář, který zná ze svého života asi každý. Strupy však mohou vznikat také u některých nemocí, a to jak chronických, tak infekčních. Jejich příčinou tedy mohou být různá poranění, akné, plísňové a bakteriální infekce, lupénka, ekzém, opary neštovice či kousnutí hmyzem.
Jak se strup hojí
Celková doba od poranění, přes vytvoření strupu až po jeho úplné zahojení, se většinou pohybuje v době jednoho až dvou týdnů. Záleží však samozřejmě na dalších parametrech, jako jsou závažnost a rozsah poranění.
Většinu z nás pak láká strup strhnout co nejdříve, což se však nedoporučuje. Za prvé se kvůli tomu prodlouží čas hojení a za druhé můžete zvýšit riziko zanesení infekce či zjizvení rány. Ze stejného důvodu se nedoporučuje ani škrábání strupu, kterého se lidé dopouštějí zejména v případě, kdy strup svědí. Za svěděním strupu stojí zánětlivé proteiny cytokiny, které uvolňují buňky zapojené do procesu hojení.
Různé barvy strupů
Strupy mají z počátku nejčastěji tmavě červenou či hnědou barvu a později ještě tmavnou. U některých lidí ale naopak v průběhu času zesvětlí. Pokud se strup zbarví do žluta, je to známka toho, že došlo k nahromadění hnisu a hnis obvykle signalizuje infekci. Takový strup je vhodné strhnout a ránu vydezinfikovat.
Zdroj info: zdravi.euro, osetreniran, medicalnewstoday
Nový komentář