Kořeny rostliny chrání zemní bal

V zemním balu se v okrasných školkách nejčastěji pěstují vzrostlé alejové stromy, které by bylo technologicky i ekonomicky poměrně náročné pěstovat v kontejnerech. Jejich sazenice se vyrývají rýčem nebo speciálním zařízením i se zemí a před opadem zeminy je chrání fixační obal. Bal je vždy z juty a u větších stromů ho zpevňuje kovová síť, aby se nerozpadl. Právě díky obalu se při dopravě zemina mezi kořeny nevydroluje a zůstává přesně tam, kde ji rostlina potřebuje. Látkový obal nebo drátěný koš se na kořenovém balu nechávají i při výsadbě stromu.
5bdac79c011b7obrazek.jpg

Vzrostlé stromy se vysazují v době vegetačního klidu

Stromy jsou na vysazení na své nové stanoviště v okrasné školce připravovány. Baly se pravidelně podřezávají, aby si strom budoval kompaktní kořenový systém, který posléze umožní snadný transport stromu. Ze stejného důvodu jsou stromy několikrát přesazeny. Podle velikosti se přesazují zpravidla dvakrát až třikrát. Opravdu velké solitérní stromy se ve školkách přesazují každé dva až tři roky.

Vzrostlé stromy a větší dřeviny je nutné vysazovat vždy v období vegetačního klidu, tedy po opadu a zároveň před rašením listů u opadavých dřevin. Ideální doba je tedy na podzim od října do listopadu a na jaře od března do dubna. První stromy se ze země začínají dobývat v říjnu, choulostivější druhy (např. duby) až později v listopadu. Menší dřeviny v zemním balu je možné vysazovat až do konce května a na podzim naopak začít už dříve, například v září. Vždy ale záleží na počasí konkrétního měsíce. Nejhorší doba pro vysazování stromů v zemních balech je suché a horké počasí. „Při nákupu stromů v zemním balu není mnoho rizik. Důležité je nekupovat rostliny se suchým kořenovým balem, které byly evidentně skladované bez zasypání či založení. Nemáte u nich nikdy jistotu, že nepřeschly. A to u vzrostlého stromů nepoznáte hned první sezónu, protože bude odcházet postupně. Rostlinám také nesvědčí delší prodleva mezi vykopáním ze země a samotnou výsadbou. Ideální je tedy takové stromy zasadit co nejrychleji po dodání. Proto doporučuji vykopat si jámy pro stromy ještě před jejich přivezením,“ radí Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Vhodné dřeviny pro výsadbu v zemním balu

V zemním balu dostanete celou řadu krásných a vzrostlých dřevin – vybrat si můžete z bohaté nabídky thují, cypřišů, borovic, smrků nebo jedlí. Pro solitérní výsadbu je určena turecká líska dorůstající se opravdu velkorysých rozměrů, klasikou je náš národní strom lípa srdčitá a velmi zajímavě může ozvláštnit okrasnou zahradu i solitérní tis. Do alejí a pro skupinovou výsadbu se doporučují například javor babyka, střemcha, habr obecný, jeřáb muk, hloh obecný nebo magnólie Soulangeova.
5bdac7a7ba574obrazek.jpg

Připravte se na výsadbu

Na pečlivě vybraném místě vykopejte jámu, která může být až dvakrát větší než zemní bal vysazovaného stromu. Měla by být jen o málo hlubší, avšak mnohem širší, než je zemní bal. Jámu pro strom nedělejte kulatou, např. půdním vrtákem, protože v takovém případě se kořeny špatně chytají. Lepší je udělat v jámě hrany. Podle potřeby můžete vyměnit polovinu zeminy z jámy za zahradní kompost. Boky i samotné dno jámy nakypřete rýčem, aby nebylo tuhé a kořeny stromu lépe prorůstaly do okolní půdy.

Před samotnou výsadbou prolijte výsadbovou jámu vodou a do dna jámy připravte podzemní kotvení pomocí kotev a popruhů. Kotvení může být i zemní, a to dřevěnou ohrádkou z kůlů. U listnatých stromů se obvykle používají tři kůly zpevněné příčkou, jehličnanům většinou postačí jeden. S citem prostříhejte také korunu stromu – tento první řez je pro jeho další vývoj velmi důležitý. Konkrétní postup samozřejmě závisí na druhu stromu.

Než vložíte strom do jámy, můžete si připravit vylepšenou půdu pro horní profil jámy, tedy přibližně 35 cm od horního okraje jámy. Na vylepšení použijte kvalitní substrát a doplňte dlouhodobé hnojivo, např. tablety Silvamix, a vše důkladně promíchejte.

Vyhrňte si rukávy, jdeme na výsadbu

  1. Vložte strom do jámy v jutovém či drátěném obalu.
  2. Dosypejte kolem stromu zbylou zeminu a přibližně 35 posledních centimetrů si nechte na vaši vylepšenou zeminu. Dávejte si pozor, abyste nezasypali kořenový krček, ten by měl zůstat venku.
  3. Zafixujte strom k dřevěné ohrádce z kůlů.
  4. Zeminu kolem paty stromu pečlivě sešlapejte, aby kolem něj vznikla závlahová mísa, a strom vydatně zalijte. Jedna zálivková dávka by měla mít 20 až 40 litrů podle velikosti rostliny, počasí, ročního období a stavu půdy. Letos ovšem platí pravidlo: čím vydatnější zálivka, tím lépe. Na bohatou zálivku myslete alespoň v prvních dvou letech po výsadbě stromu.
  5. Prostor kolem kmene se snažte udržet bez trávy, protože ta je pro stromy velmi konkurenční. Lepší než nebezpečná sekačka, která by mohla trvale poškodit kmen, je ruční pletí.

Přečtěte si také: