Jak jsem popsala v minulém článku, Liparské ostrovy a sopka Stromboli mne uchvátily. Letos jsem se sem znovu vrátila a moc ráda si zopakovala výstup do kráteru. Byl to pro mne zase velký zážitek. Ty scenérie se neokoukají.  I když jsem tam byla 2x, klidně bych zas…

Na ostrově Stromboli ve dvou malých vesnicích žije po celý rok asi čtyři sta obyvatel, přes sezónu jich je ale daleko více, dle statistik sem přijede kolem šesti tisíc turistů. Sopka Stromboli leží na stejnojmenném ostrově souostroví  Lipary severně od Sicílie, je vysoká 925 metrů. Její mohutnost doplňuje podmořská část, která měří kolem 3000 metrů. Sopka dýme nad vrcholem je vidět z ostatních ostrovů, je to zážitek ji pozorovat a blížit se k ní.

Stromboli

Výstup na sopku

Většina výletníků sem přijíždí kvůli sopce – mnoho cestovních kanceláří na ni organizuje výstup. Je skvělé, že můžete vyjít nad krátera pozorovat tak vše, co se v něm odehrává pěkně z výšky. Aktivní není totiž nejvyšší vrchol hory, ale krátery na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Cílem je vyjít na vrchol, když zapadá slunce, setmí se a jde tak se vším všudy pozorovat proti tmavé obloze žhavé krátery, pravidelné výbuchy a erupce. Sopka má ale různě intenzivní aktivitu. Výtrysky lávy nebo jen směs páry a plynu možné pozorovat dvakrát až třikrát za hodinu.

Výstup na Stromboli je možný jen s průvodci. Cesta nahoru trvá pozvolným tempem tři hodiny po kamenité cestě, zpátky se jde úbočím plným prachu, je to časově hodinu a půl. Stoupá se ve skupinách, kde jsou zastoupeny všechny věkové kategorie, předpokladem je ale zdraví, přece jen je túra dost náročná.

Stromboli

Bohužel se na vrcholku nedá přespat, jako před lety a byl to prý nezapomenutelný zážitek. Pokud se nahoru vydáte sami, ve 400 výškových metrech narazíte na cedule v mnoha světových jazycích, že pokud budete přistiženi ve vyšší poloze, zaplatíte 200 euro pokuty a vyhostí vás z ostrova. Průvodcovských agentur je tady několik, my jsme vyzkoušeli Magmatrek. Je snadné ji najít - třicet kroků od kostela a kostel vidíte z kteréhokoliv místa vesnice Stromboli. V blízkém okolí jsou i ostatní průvodcovské kanceláře. Cena za osobu je 28 Euro.

Stromboli

Stromboli se řadí mezi nejaktivnější sopky na celém světě, její erupce probíhají neustále. V poslední době jsou dost utlumené a z kráteru uchází více páry a plynu než žhavého magma, ale tento stav je nestálý. Velké erupce potrápily místní obyvatele jak v roce 2003, tak v roce 2007 a 2011. Na ostatních ostrovech jsou sopky vyhaslé a žádné erupce nehrozí.

Stromboli

Moje předchozí články:

Lipary nebo také Aiolské ostrovy najdete u severního pobřeží Sicílie. Pokud sem chcete jet, ideálně se dostaňte do přístavu Milazzo a tady si kupte lístek na trajekt, který objíždí všechny ostrovy: Vulcano, Lipary, Salinu, Stromboli, Panareu, Fillicudi nebo Allicudi.

Jak sem cestovat? My jsme jeli poprvé autem, podruhé letadlem do Palerma a pak vlakem do Milazza (přímé spojení).

Kdy sem jet a kde bydlet? Ostrovy nabízejí ubytování, jak v malých hotelích, tak v soukromí. Vyzkoušejte www.booking.com. Na každém ostrově najdete bankomat a klasické obchody. Má smysl sem jet v sezóně, kdy je hezky, od dubna do konce října. V zimě zde hodně fouká a prší a kvůli velkým vlnám je lodní doprava omezená.

Zdroj fotografií: Klára Křížová, www.shutterstock.com

Rady na cestu

  • Cestovat po Liparech je snadné, všude staví rychlé lodě „rakety“, které vás zavezou do Milazza na pevninu. My jsme cestovali s Ustica Lines www.usticalines.it , lodě jedou často, několikrát za den.
  • Pro výstup na sopku potřebujete: dobré boty, vodu, pohodlné oblečení a něco teplého (večer je zima), čelovku. Pokud něco nemáte, vedle kanceláře je obchod a půjčovna (Totem treking), kde vám všechno za pár Euro půjčí. Výstup s průvodcem stojí na osobu 28 Euro, v rámci ceny je půjčení helmy.
  • Zkontaktujte dopředu průvodcovskou kancelář, například Magmatrek www.magmatrek.it, domluvte si termín výstupu. Můžete si to zajistit na místě, ale nevíte, zda skupiny nebudou plné.
  • Na Stromboli není kemp, dá se spát v přírodě, ale je velké vedro. Pobyt nabízejí drahé hotely nebo soukromníci - doporučuji smlouvat. Ostrov není moc osídlen, možností ubytování není tolik.
  • Ve vesnici normálně fungují tři supermarkety, restaurace, jsou zde bankomaty, dá se platit kartou. Ceny jsou srovnatelné s pevninou. Snídaně se dá koupit v kavárně - sladké koláče a kafe.
  • Trajekty přepravují z Milazza i auta, ale je to dost drahé a na Stromboli jej nevyužijete - vesnice si uchovává svůj původní charakter: úzké uličky jsou nepřístupné pro auta, malé domky nenarušuje žádná moderní zástavba.
Reklama