Zatímco přírodovědec Charles Darwin kreslit neuměl, malíř Petr Sís to umí přímo skvěle. A to je dobře, protože právě díky jeho obrázkům lze vnímat příběh slavného vědce v nové Sísově knížce Strom života jako zajímavou a napínavou podívanou.

Nevěříte? Připadá vám, že život vědce, notabene toho, který se zabývá dávnou historií vývoje, musí být nutně nudný a čtivý asi tak jako muzejní katalog? Opak je pravdou. Knížka je především fascinujícím putováním, které zahrnuje celý vědcův život (1809-1882) včetně cesty lodí Beagle kolem světa.

Popisuje rovněž obtíže, s nimiž prosazoval svou evoluční teorii. Nechybí ani zážitky z Darwinova dětství, kdy ho víc než učení zajímala třeba jízda na koni. Nicméně, zároveň už tehdy bylo vidět, jak tíhne k přírodovědě a k tomu, poznávat dosud neobjevené. Z knížky je to jasné: jen člověk, který za něčím skutečně vytrvale jde, také něčeho dosáhne. A je jedno, že cesta není vždy hladká - i Darwin ještě před svými slavnými objevy musel prchnout z nenáviděné medicíny, kterou mu vnutil v dobré víře jeho otec.

Plus knížky je i v tom, že neukazuje jen jednu rovinu života vědce, tedy vlastní bádání, ale přistupuje k němu jako k celistvému člověku, který pochybuje, vyrovnává se se vztahem k rodičům, manželství a podobně. Zároveň lze díky ní pochopit, že prosadit nový objev není jen tak, byť se tomu okamžiku ve škole věnuje jedna věta. Nechybí ani nadsázka.

Nejde však jen o prosté převyprávění příběhu, doplněné tu a tam obrázkem. Tady je to spíše naopak - v Sísově pojetí se slova stávají doplňkem ilustrací, nosných a plných informací. Krátké texty jsou rovněž jejich součástí. Jeho obrázky jsou dobrodružství samy o sobě, precizní, tak trošku jakoby z jiné doby, pohrávající si s detailem i vtipné zároveň. Ostatně, i s písmem si malíř hraje a používá jiný font, aby odlišil, kdy jde o Darwinovy zápisky. Kniha jako by tak měla více vrstev.

Knížka je kromě toho, že je zajímavá a poučná, také krásná. A poučná nejen pro děti, ale i pro dospělé, protože rozhodně není povrchní. Naopak, přináší podložení informace jak o životě, tak i o díle slavného vědce. Petr Sís musel strávit s Charlesem Darwinem, tedy s jeho zápisky, korespondencí a dílem nějaký čas, aby ho dokázal přiblížit tak plasticky.

O autorovi: Petr Sís je mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Narodil se v roce 1949 v Brně, absolvoval na pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě - od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký animovaný film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života). Žije se svou ženou a dvěma dětmi, Madlenkou a Matějem, v New Yorku. Je autorem dvaceti knih, pro dalších více než padesát vytvořil ilustrace. Natočil 26 animovaných filmů a v roce 2004 vytvořil pro stanici newyorského metra na 87. ulici nástěnnou mozaiku. V češtině zatím vyšly pouhé čtyři jeho knihy, kromě Stromu života to byly Tři zlaté klíče (příběhy o staré Praze) v roce 1995, Podivuhodný příběh Eskymo Welzla (1995) a Hvězdný posel (1996) o životě Galilea Galileiho.

Více na www.petersis.com, stránka je v angličtině, ale rozhodně stojí za vidění.

O knize Strom života:  kniha vyšla poprvé na podzim roku 2003 v New Yorku, letos na jaře získala nejvyšší cenu na Mezinárodním veletrhu dětských knih v Boloni. Překlad Viktor Janiš - 42 stran velkého formátu 230x310 mm, vázané vydání, cena zhruba 290 korun, vydal Labyrint v nové edici Raketa      

   
Reklama