3590687ecce89-ewerwetwezt.jpg
Foto: Shutterstock

Jaké chyby nejčastěji lidé dělají v péči o nehty?
Nejčastější chybou v péči o přírodní nehty je stříhání nehtové kůžičky – kutikuly. Často se neodhadne, kde se do kůžičky stříhá a ta se pak může poranit a vznikají tak více záděry. Lepší je na odstranění kůžičky použít speciální přípravek, tzv. „cuticle remover“, který kůžičku „rozpustí“ a ta se pak snadno odstraní.  Druhou chybou je stříhání nehtů, ty by se měly pilovat. Vždy jedním směrem a důležité je přitom pilník držet kolmo k nehtu. Stříháním totiž může nehet prasknout a také se pak více třepí.
 
Jak moc je péče o ruce a nehty důležitá? Z čeho například vznikají plísně a záděry na nehtech? A jak se jich případně zbavit?
Plísně jsou častější na nehtech u nohou. Plíseň se může přenášet z osoby na osobu, nebo prostřednictvím kontaktu s kontaminovaným povrchem – například chůzí naboso ve veřejných sprchách, bazénech a šatnách. Při nošení těsné uzavřené obuvi, při nadměrném pocení nohou. Snadno vzniká také v případě oslabeného imunitního systému. Plíseň na nehtech u rukou se může vyskytnout u nehtů s nehtovou modeláží – tedy na umělých nehtech – a to v případě, že je modeláž špatně provedena, vzniknou odchlípení, do kterých se dostane vlhkost a tam potom vzniká plíseň.

Záděry pak vznikají při nedostatečné, nebo špatné péči o nehtovou kutikulu – kůžičku kolem nehtů. Pokud se zrohovatělá a odumřelá kutikula neodstraňuje a nezatlačuje, je přirostlá k nehtovému lůžku. Na nehtu, který roste, se napíná až dojde k prasknutí a vzniku záděr. Kutikulu musíme šetrně odstraňovat. Jde to např. pomocí roztoku Cuticle remover – jedná se o jemně alkalický roztok, který dokáže zrohovatělou a odumřelou kutikulu rozpustit a poté ji odstraníme a zatlačíme například pomocí pomerančového dřívka.
 
Jak se starat o nehty, které opakovaně zapékáme v UV lampě?
Určitě je vhodné nehty vyživovat nehtovými krémy, nebo séry či olejíčky, které se vmasírovávají do kutikuly – kůžičky okolo nehtu.

Dneska už víme, že rozdíl mezi Shellacem a gel lakem není žádný, protože Shellac™ je jen obchodní označení gel laku od CND. V poslední době se ale na trhu objevil Striplac. Vyvstává otázka, jaký je tedy rozdíl mezi ním a gel lakem? A který je pro nehty lepší?
Striplac je na rozdíl od gel laku šetrnější k přírodním nehtům, protože se nehet před nanesením barvy nemusí zdrsňovat pilováním a tím se neztenčuje. Při sundávání Striplacu se používá tekutina na bázi oleje, která nehty nevysušuje, takže nehet je i po sundání zdravý a hydratovaný, na rozdíl od gel laku, kde se používá tekutina s acetonem, která nehet hluboce vysušuje nebo se lak v salónech z nehtů brousí.
 
Proč nehty v UV lampě mohou pálit a jak tomu předcházet?
UV gel v lampě pálí, protože dochází k polymerizaci. Gel, který naneseme na nehet je tekutý a obsahuje monomery, které se vlivem UV záření rozkmitají a dochází k přeměně v polymery – tedy ztuhnutí. Pálení je tedy normální, není nijak zdraví škodlivé. Doporučujeme ruku z lampy vytáhnout ihned, jak začne gel pálit a poté ji do lampy znovu vložit. Klidně opakovaně. Po chvíli by měl přestat gel pálit.
 
Na co si dát pozor, pokud si děláme doma nehty v UV lampě?
Je důležité vkládat ruku tak, aby UV nebo LED záření působilo na celé nehty. Dodržet doporučenou dobu vytvrzení a na nehty během vytvarování nesahat.

Hodně lidí trápí zarostlé nehty. Musí s nimi člověk hned k lékaři, anebo může pomoci i zkušená manikérka?
Určitě nemusíte hned chodit na chirurgii. Zarostlé jsou většinou nehty na nohou a zkušená pedikérka si s nimi dobře poradí.
 
Mnoho lidí trápí slabé nehty. Máte nějaký tip na jejich zpevnění?
Ano. Skvělé jsou přípravky s kalciem a železem.
 
Jaké trendy v manikúře můžeme čekat na podzim?
Trendem budou jak jemné neutrální barvy, podobně jako tomu bylo už před létem. Stejně tak ale opět budou v módě červené a vínové odstíny jako loni.

bd6a898f1d5b0-etwetewz.jpg
Foto: Se souhlasem Alessandro

Zdroj: Autorský rozhovor s nehtovou specialistkou Tamarou Rotterovou, nehtovou specialistkou a školitelkou značky Alessandro pro Českou republiku