Na smradlavou školní jídelnu si vzpomínám ještě dnes, ta naše byla cítit po celé ulici, takže jsme většinou měli dost ještě daleko před tím, než jsme do ní vstoupili. Nejhorší pochoutka byla to šílený nerozkousatelný a nepolknutelný hovězí a k tomu ÚHO, respektive u nás ÚHOŘ - univerzální hnědá omáčka - ředěná. Maso šlo polknout jedině po silném loku přeslazeného čaje, to ovšem nesměl člověk vidět, jak kolem svižně cupitá paní "kuchařka" a do toho kanystru na čaj slévá  odkapky, které odtekly na tác pod ním.

Někdy bylo teplé mléko, to nesnesu dodnes. Když si vybavím ten smradlavý škraloup na něm, je mi šoufl i teď. Největší radost jsme vždy měli z bramborové kaše, tedy z té hrozné žluté hmoty, která stékala po talíři.
Krásně se totiž střílela lžící po mladších spolužácích. Jednou museli dokonce naši zaplatit malování jídelny, nějak jsem neodhadla přesný okamžik otočení bachařky. Od té doby však moje veškerá legrace skončila, musela jsem sedávat u stolu s učitelským sborem - zas jako jediný stůl měl opravdický ubrus i slánku, čímž jsem si vysloužila alespoň malou závist ostatních - ale na bitvy s kaší jsem musela zapomenout.

Ve vyšších třídách jsem se dala na zlodějskou dráhu, peníze na obědy jsem vždy zcizila a kupovala si za ně čokoládu a bonbony. Hladová domů jsem chodila stejně jak předtím, takže naši vlastně celou dobu neměli ani stín podezření, jak to je s obědy. Jen jsem si vždy musela vymyslet, co jsem měla k obědu - a to nebylo díky tomu pachu, co mě cestou domů kolem jídelny doprovázel - nic těžkého.

klouzkova

Ještě, že tu střelu nechytla učitelka - bylo by to asi horší než pouhé malování.

Používali jste jídlo i na jiné věci než na konzumaci?

Čtvrteční téma:
ŠKOLNÍ KUCHYNĚ 
Co si představíte, když se řekne školní jídelna?
Jaká byla vaše nejoblíbenější jídla?
Jaká nejodpornější?
Zanechala na vás školní kuchyně nějaké následky?
Zvedá se vám z ní dodnes žaludek?
Víte, co to bylo UHO?
Napište nám na:
redakce@zena-in.cz

Reklama