Lidé, kteří si život zkracují fetováním, si svoji sebedestrukci zvolili v drtivé většině sami. Přitom ti, kteří se dostali do takového stadia závislosti, kdy je nakopne už jedině droga aplikovaná nitrožilně, mají státní podporu! Mohou si chodit vyměňovat použité jehly za čisté pořízené na náklady daňových poplatníků. V rámci programu harm reduction jim to umožňuje občanské sdružení Sananim. „Vždyť tak ale feťákům jen umožňujete, aby v tom pokračovali!" ozývají se odpůrci programu.

„Občas nás lidé obviňují z toho, že tím vlastně narkomany podporujeme. To je ale nesmysl. My jim nerozdáváme nové stříkačky, my jim jen vyměňujeme už použité, jimiž by se používání dalšími lidmi mohla šířit nějaká infekční nákaza,“ potvrdil vedoucí kontaktního centra Sananim Peter Porubský.

A čísla jeho slova podporují. Programem preventisté minimalizují šíření nemocí, ale má také jednoznačný ekonomický přínos. „Například léčba jednoho pacienta se žloutenkou typu C stojí přes 500 tisíc korun. A roční státní dotace Sananimu vyjde tolik jako léčba 15 lidí s touto žloutenkou,“ poznamenal. Kdyby se stříkačky nevyměňovaly, nakazilo by se infikovanými jehlami rapidně více lidí.

Porubský kritikům finančních nákladů na harm reduction ze státní kasy vzkázal: „Děkuji za vaší korunu padesát, které ročně dostáváme z kapsy daňového poplatníka.“

„Díky pravidelnému kontaktu rizikové skupiny s protidrogovými službami se podařilo letos v létě zastavit epidemii žloutenky v hlavním městě,“ ještě více konkretizovala pozitivní dopad programu ředitelka Sananim Martina Richterová Těmínová.

Neziskovka od svého vzniku v roce 1993 šest milionů injekčních stříkaček. Denně ji navštíví 80 klientů, kteří přicházejí především kvůli výměně, ale také kvůli zdravotnímu ošetření, poradenství či motivačnímu tréninku. Díky užšímu kontaktu se závislými se totiž preventistům daří řadu z nich přesvědčit k léčbě.

„Podle odhadů člověk závislý na drogách stojí společnost 1 500 000 korun ročně. Náklady na léčbu jsou ale nesrovnatelně nižší. Roční léčba například v terapeutické komunitě Němčice stojí 300 tisíc korun,“ řekl pražský primátor Pavel Bém, který Sananim spoluzakládal. „Úspěšnost léčby je přitom poměrně vysoká a dosahuje 75 procent,“ dodal.

Podle Béma se odhaduje, že je v Česku kolem 35 tisíc problémových narkomanů. Nejvíce jich přitahuje metropole, kde jich je zhruba 8 až 10 tisíc. „I k těmto odhadům nám pomohl program na výměnu stříkaček. K přibližným odhadům jsme docházeli díky anonymním průzkumům mezi klienty,“ vysvětlil primátor.

Považujete výměny stříkaček za podporu fetování nebo souhlasíte, aby tak bylo minimalizováno šíření infekčních nemocí, žloutenky či HIV?

Reklama