„Prosím ostříhat na Victorii Beckham!" Tuto větu slyší kadeřnice velmi často. Co je to za účes? Asymetrické mikádo. Letošní zájem o mikáda odstartovala zpěvačka Madonna, která v únoru natočila reklamu pro japonský obytný dům, v níž účinkovala v blonďaté paruce v délce po bradu.

A pak se objevila Victoria Beckham. Ta si nedá ani chvilku odpočinku, aby na sebe neupozornila novým outfitem, nebo v tomto případě účesem. Začala také dlouhým mikádem, pak ho setříhla, začala měnit barvy. Nejdříve světlé pramínky, až došla k platinové blond. A také ke krátkému střihu na jedné straně a dlouhé našikmo střižené ofině. A objevil se obrovský hit.

Inspirovaly se jím například manželka Toma Cruise Katie Holmes (mimochodem velká kamarádka Victorie), zpěvačka Rihanna, která sbírá jednu hudební cenu za druhou, nebo topmodelka Natalia Vodianonová. A spousty dalších žen na celém světě. I u nás.

 

Kadeřnické salony uvádějí, že účes Beckham"  je v Česku nejvíce žádaný. A vlasy si neváhají zkrátit ani zaryté dlouhovlásky.  


Podle stylistů jsou v módě hlavně asymetrická mikáda, která jsou prostříhaná a odlehčená. In jsou lehké stupňovité střihy, díky kterým získá účes objem. Mikáda tak nejsou klasicky rovně zastřižená.
Jsou moderní i ofiny, které však stejně jako mikádo nesmějí být rovné. Trendy ofiny jsou kratší i delší, musí být ale šikmé či jemně zoubkované,

 

Mikádo sluší nejvíce drobným a oválným obličejům, které snesou optické rozšíření. Mikádo dodává objem a obličej lehce rozšíří, proto není vhodné pro kulaté obličeje. Díky různým střihům se dá ale mikádo upravit téměř pro každý typ tváře. Nevhodné je ale pro ženy s hranatým obličejem. V jejich případě je lepší vlasy nechat delší a sestříhané. Takže pozor, ne každé tento účes sluší!

 

Základy mikáda vznikly ve dvacátých letech minulého století, kdy si ženy poprvé ustřihly vlasy, a ukázaly tak svoji šíji a ramena. Jejich účesem se v šedesátých letech inspiroval francouzský kadeřník Vidal Sassoon, který v roce 1963 vytvořil krátký nadýchaný účes na hlavě herečky Nancy Kwanové. Mikádo, tehdy zvané klasický bob, se tak v šedesátých letech stalo hitem. A nyní se opět Sasoonův slavný účes vrátil na výsluní.

A co vy, ženy-in?
Jak se vám líbí tento účes?
Nechaly byste se tak ostříhat?
Nebo už jste to udělaly?
Já se na to chystám, ale platinovou blond ponechám jiným.