5e146917e5cffobrazek.png
Epiziotomie, neboli nástřih hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem), je lékařský zákrok prováděný ke konci druhé doby porodní. Jeho cílem je rozšíření porodních cest tak, aby jimi mohla ve větším pohodlí projít hlavička novorozence. V dnešní době jde o velmi diskutovaný zákrok - nejen mezi zdravotníky, ale také mezi maminkami. Často se hovoří o jeho zbytečném nadužívání. Mělo by k němu totiž docházet pouze v okamžiku, kdy je v ohrožení miminko nebo maminka a je potřeba urychlit porod.

Rozdíl mezi přirozeným natržením a nástřihem 

Pokud k nastřižení hráze nedojde, může dojít k jejímu přirozenému natržení. Je důležité zdůraznit, že skutečně může, nikoli musí. Pokud ovšem k přirozenému natržení hráze dojde, je hojení obvykle komplikovanější a trhlina větší, než je tomu u kontrolovaného nástřihu. Ve výjimečných případech může dojít k velkému poškození svaloviny, poškození řitního otvoru a nebo dokonce i střeva. 

V roce 2009 byla provedena studie mezi téměř 6 000 ženami. Ta ukazuje, že proti přirozenému natržení hráze se ta nastřižená hojí rychleji a je s ní spojeno méně komplikací. Tento výzkum vedli Guillermo Carroli  a Luciano Mignini a zabývali se mimo jiné také rychlostí návratu k normálnímu sexuálnímu životu. V této oblasti nenašli žádný rozdíl mezi ženami, kterým byl proveden nástřih a těmi, u kterých došlo k přirozenému natržení.

Masáž hráze jako prevence nastřižení a natržení 

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby k nástřihům při vaginálních porodech docházelo maximálně v 10 % případů. Oproti tomuto číslu je Česká republika poměrně vysoko - aktuálně se nástřih hráze provádí u asi 30 % vaginálních porodů

“Jsem poměrně hodně pracovně vytížená, takže kromě pravidelných kontrol u pana gynekologa jsem odmítala veškeré cvičení pro těhotné, tréninky a přípravy porodu a vše, co s tím souvisí. Když jsem se začínala blížit k začátku třetího trimestru, myšlenka na nástřih hráze se mi pomalu začala znovu vkrádat do hlavy.”

“Hned na následující kontrole jsem se se svou obavou svěřila na gynekologické prohlídce. Pan doktor mě uklidnil, že se jedná o přirozený průběh a že se to vlastně ani stát nemusí, záleží prý na mnoha faktorech. A také mi řekl o možnosti praktikovat masáž hráze, která může být jedním z pomocníků, které mohou fungovat jako prevence.”

Masáž hráze doporučují budoucím rodičkám lékaři, sestry a porodní asistentky jako jedno z možných preventivních opatření. Masíruje-li si žena hráz, neznamená to však, že se jejímu nastřižení nebo natržení ve skutečnosti vyhne. Pouze snižuje pravděpodobnost, že k němu dojde. 

“Doma jsem pak trochu vyhledávala a na internetu jsem našla opravdu hodně informací. V prvé řadě jsem se podívala na zkušenosti maminek. Některé byli dobré, některé horší a některé dokonce tuto praktiku vůbec nedoporučovaly. Kromě zkušeností maminek mi pomohla také videa od různých fyzioterapeutů a odborníků, kteří masáž hráze hodně doporučovali. Proč to nezkusit? Kdykoli přece můžu svobodně přestat, nikdo mě do ničeho netlačí a uvidím, jak to na mě bude působit.”

Na masáž hráze si pořiďte zvlhčovač

Pokud se rozhodnete masáž hráze vyzkoušet, začněte nejdříve 4-6 týdnů před porodem. V této době totiž dochází k přirozenému (hormony řízenému) zvyšování elasticity tkání pánevního dna, kterou právě masáží hráze můžete ještě více podpořit. 

Na masáž hráze se dobře připravte, vybavte se informacemi a také si okolo sebe vytvořte vhodné podmínky. Je důležité cítit se dobře, uvolněně a v pohodlí. Nezapomeňte také na důležitou pomůcku - zvlhčovač. Používejte vhodný olej, který je přímo určený pro masáž hráze (seženete ho například v drogeriích nebo v lékárnách), nebo lubrikační gel na vodní bázi. Vyberte si takovou chvíli, kdy budete mít soukromí a jistotu, že vás nebude nikdo rušit. Pokud samozřejmě nechcete přizvat partnera.

“Před první masáží hráze už jsem si připadala dostatečně poučená, měla jsem nakoukána videa a koupený lubrikant na vodní bázi. Manželovi jsem zatím o ničem neřekla, rozhodla jsem se počkat, jestli mi tato technika bude vůbec vyhovovat. Nakonec - zapojit ho můžu kdykoli. Počkala jsem, až nebude doma. V ložnici jsem si pustila oblíbenou relaxační hudbu, zapálila jsem si svíčku, připravila si na zem takové hnízdo z polštářů a dek a šla na to. Jenže ouha - zjistila jsem, že si v leže přes břicho k hrázi nedosáhnu. Začala jsem tedy zkoušet různé polohy, ve kterých to bude možné. Nakonec mi nejvíc vyhovovala poloha ve stoje s jednou nohou na posteli. Jedině tak jsem měla pocit, že budu schopná dělat masáž správně.”

Jak provést masáž hráze po technické stránce? 

Můžete se držet návodu, nebo se podívat po nějakém výukové video na internetu. Návod je následující:

  • Důkladně si umyjte ruce a ideálně i oblast intimních partií, abyste předešla možnému zanesení infekce.
  • Na ruce a hráz naneste dostatečné množství zvlhčovače - lubrikačního oleje na vodní bázi, nebo speciálního olejíčku na masáž hráze.
  • Do pochvy zaveďte opatrně jeden prst do dostatečné hloubky, asi 3 centimetry.
  • Masáž hráze spočívá v tom, že prstem stlačujete poševní vchod směrem ke konečníku a opatrně jezdíte po hraně vchodu ve tvaru písmenka U. 
  • Tento pohyb provádějte, dokud neucítíte mírné pálení. Následně se pokuste ještě více uvolnit a opatrně pokračujte. Pálení by mělo opadnout.
  • Představte si, jakým způsobem vychází poševním vchodem hlavička dítěte. Tento moment se pokuste nasimulovat tak, že do pochvy vsunete palec a vyvíjejte jím podobný tlak na poševní stěnu (směrem ke konečníku) jako miminko.
  • Masáž hráze ukončete promasírováním tkáně hráze mezi palcem a ukazovákem. Nebojte se přidat zvlhčovač, pokud je to potřeba.

Masáž hráze vůbec nemusí být dlouhá, jde spíš o pravidelnost a postupné stupňování tlaků, tahů a počtu prstů. Obecně platí, že nikdy nedělejte nic, co je pro vás bolestivé nebo jakkoli jinak nepříjemné. Také byste neměly provádět masírování v okamžiku, kdy u vás vyvolává kontrakce. 

Máte-li větší bříško, pak je pravděpodobné, že až na hráz nedosáhnete. V takovém okamžiku klidně požádejte o pomoc partnera. Toho s celým procesem dobře seznamte, ať se pro vás nestane masáž hráze jen nepříjemnou povinností. Nezapomínejte, že byste měli být ve vzájemné shodě. A třeba zjistíte, že vám oběma vyhovuje si za celým procesem udělat malou erotickou tečku. 

“První dva týdny jsem byla schopná se masírovat sama, ale pořád jsem rostla, takže nakonec jsem manžela zasvětila. Vysvětlila jsem mu, proč se masáž doporučuje, jak se to provádí a co vše to obnáší. Nejdřív si myslel, že si dělám legraci a dobíral si mě, že jestli chci mít sex, tak to můžu říct rovnou. A musím říct, že většina našich společných masáží skutečně končila lehce eroticky.”

“Zpětně nedokážu říct, jestli mě masírování hráze uklidnilo nebo ne. Navíc přiznávám, že porod byl takový fofr, že na nástřih jsem si nevzpomněla ani jednou. A personál v nemocnici také ne. Až když byl syn venku a manžel s ním a sestřičkou odešel na vážení a měření, tak jsem byla schopná se zeptat, jak to se mnou tam dole vypadá. Došlo k minimálnímu poranění s jedním stehem, který jsem ani necítila. Ani rekonvalescence nebyla po porodu nijak dlouhá a můj strašák, sedací kruh, jsem nepoužila ani jednou. Samozřejmě nedokážu říct, jak by to vypadalo bez pravidelných masáží, to by byly jen dohady, ale zcela jistě vím, že jsem ničemu neuškodila. A zpětně jsem velmi ráda, že jsem se k nim odhodlala.”

Článek vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama