strie.jpg

Foto: Shutterstock 

Jak dochází ke vzniku strií?

Strie jsou jemné trhlinky na kůži, které vznikají rychlým napínáním pokožky. Elastická vlákna pod povrchem kůže popraskají a vzniknou strie. Naše pokožka je sice do určité míry elastická sama o sobě, ale v těhotenství se dostává do velkých rozměrů za vcelku krátkou dobu. Především tedy v posledních měsících těhotenství. Ještě aby toho nebylo málo, v těhotenství navíc tělo produkuje hormon gestagen, který snižuje pružnost tkání, a mohou se tak narušit elastická vlákna v kůži.

Do určité míry se dá striím předcházet nebo je alespoň minimalizovat, a to tím, že pokožce pomůžeme s podporou elasticity. Hlavní a nejdůležitější je prevence. V praxi to znamená, že od doby, co vám vyjde pozitivní těhotenský test, se začnete mazat. Někdo si může myslet, že je to zbytečně brzy, ale věřte, že pro kůži je lepší začít co nejdříve. Strie se nám netvoří pouze na bříšku, ale v těhotenství nám rostou samozřejmě i prsa. Nezapomínejme tedy promazávat prsa, stehna i zadeček. 

Genetika je základ

Důležité je ale zmínit, že někdy se můžete mazat od začátku těhotenství, koupat se v olejích, ale stejně vaše genetika určí, že strie mít jednoduše budete. Nenaděláte s tím nic, i kdybyste se stavěla na hlavu. Bohužel, musíme i zmínit, že strie, když už ji máte, v podstatě nikdy nezmizí. Je to totiž jizva. Ale nebojte, strie nezůstávají tak viditelné, jako když se začínají tvořit. To znamená, že nezůstanou červené/fialové, ale postupně, jak se kůže bude zase stahovat zpět do své velikosti, strie budou bělat. 

Čím se nejlépe mazat a čemu se naopak vyhnout? 

Na trhu je spousty produktů, které vám slibují, že strie mít nebudete. To jsme si ale už vysvětlili, že zaručit nejde. Někomu se udělají a někomu ne. Nejlepší jsou přírodní oleje či másla. Vždy sledujte složení, zda neobsahují zbytečné látky, jako je například retinal palmitat, což je derivát vitaminu A, který na těhotenské bříško a tělo nepatří. 

Naopak hledejte ve složení přírodní oleje, které obsahují vitaminy i minerály vhodné na pokožku. Ideální je se mazat olejem hned, jak vyjdete ze sprchy. Póry jsou krásně otevřené a olej se tak rychle vstřebá a pomůže uzamknout vlhkost v pokožce a tím ji i hydratovat. Výhodou přírodních olejů je, že všechny tyto produkty pak můžete využívat i po porodu, jak na sebe, tak i na své miminko. 

61bc6f4b8ccf8kol.jpg

Nuxe BIO Vyživující tělový olej (Benu, 729 Kč) / Bambucké máslo BIO (Goodie, 299 Kč) /  Olej pro maminky a děti The Lab Room (White Orchid, 1 190 Kč) /
Šípkový olej BIO (Goodie, 585 Kč)  /Těhotenský olej na strie Anela, (Manulo, 390 Kč)

Foto: Se souhlasem Goodie, Nuxe, White Orchid, Manulo
Zdroj: Tiskové materiály Goodie