strie

Na stehnech, hýždích, na prsou i bříšku se vlivem hormonálních změn i rychle přibývající váhy mohou začít tvořit pajizévky – strie. Strie netrápí jen těhotné ženy, ale i uživatelky hormonální antikoncepce, dospívající dívky nebo sportovce. Nicméně v těhotenství se s nimi setkáváme nečastěji.

Zpočátku se jakoby pod kůží začnou objevovat tmavě červené nebo fialové čáry, jsou to vlastně trhliny v pojivové vrstvě kůže. Ty se ale časem začnou roztahovat a blednout. Je známo, že již vzniklých strií se nezbavíte. Můžete je pouze zmírnit. Zatím si s nimi nedokáže poradit ani tolik oblíbená plastická chirurgie. I ta nabízí pouze možnost korekce.

Nejlepším řešením, jak se vyhnout těmto vadám na kráse, proto zůstává jejich prevence. Čím šetrnější péči dopřejete svému tělu, tím větší máte nadějí, že se vám strie vyhnou, nebo alespoň zabráníte jejich masivnímu vzniku. Co pro to musíte udělat?

Namažte se

Abyste zabránila nevzhlednému protrhání kůže, je třeba podporovat její elasticitu a dostatečnou hydrataci. V lékárnách i drogeriích dnes můžete najít nepřeberné množství hydratačních krémů i speciálních přípravků přímo na strie v různých cenových relacích. Vaši pozornost si určitě zaslouží výrobky obsahující vitamin E, který zpomaluje stárnutí kůže, a tak pomáhá udržovat její pružnost, a kyselinu hyaluronovou, která je důležitá pro svou schopnost vázat vodu v podkoží.

Pozor dejte na kakaové máslo. Ačkoli je doporučuje řada maminek, porodních asistentek i lékařů, jeho účinnost nebyla nedávnou studií potvrzena. Vědci do výzkumu zapojili 210 těhotných, které byly v prvním trimestru. Polovina z nich si natírala břicho, stehna a ňadra kakaovým máslem, druhá krémem, který ho neobsahoval. A výsledek? Vliv kakaového másla je jen iluze. Strie vznikly u 45 procent těhotných, které se mazaly kakaovým máslem, a u 49 procent těhotných, které používaly jiný krém. Procentuální odchylku považují vědci za nepodstatnou. Nyní se odborníci pustili do testování dalších výrobků, jež mají vzniku strií zabránit.

Masírujte se

Budoucím maminkám se často doporučuje přidat k běžné péči o pokožku ještě trochu masáží. Masáže pokožku prokrví a mírným protahováním zabrání její protrhání. Když budete mít čas a náladu, masírujte se třeba i dvakrát denně. Nepotřebujete žádný masérský kurz. Postačí vám tři jednoduché techniky. Zaměřte se na partie, kde je kůže nejvíc zatěžována: prsa, stehna, hýždě a břicho.

  • Hlazení. Naneste na stehna a břicho hydratační krém a jemnými krouživými pohyby rozetřete. Poté položte ruce prsty k sobě na břicho a za mírného tlaku hlaďte bříško směrem zespodu nahoru do stran. Totéž proveďte na stehnech a hýždích, masírujte vždy odspodu nahoru.
  • Štípání. Štípání nemusí být nutně bolestivé, jako uchopení naší babičky za obě tváře. Může být i příjemné, pokud jej provede s citem a velmi jemně. Uchopte tedy s citem kůži mezi prsty a několikrát ji lehce vytahujte směrem vpřed a poté pusťte. Tyto poštipy opakujte rychle za sebou po celém bříšku. S touto technikou můžete začít od třetího měsíce těhotenství. Podle některých odborníků byste s touto technikou masáží měla přestat 14 dní před termínem porodu, neboť by mohla vyvolat porodní stahy.
  • Kartáč a houba. Spojte příjemné s užitečným. Masáží si můžete zpříjemnit i večerní hygienu, a to i v případě, že nemáte vířivku nebo sprchu s masážními tryskami. Pořiďte si do výbavy masážní houbu nebo kartáč. Jemným tlakem masírujte krouživými pohyby rizikové partie.

Masáže nejsou jen příjemnou relaxací a prevencí strií. Pomáhají totiž i proti dalšímu strašákovi těhotných žen - celulitidě.

Trápí strie i vás? Jak proti nim bojujete? Osvědčil se vám nějaký přípravek?