Před otěhotněním patřila Jiřina mezi hodně štíhlé, v prvních 3 měsících těhotenství přibrala rychle skoro 9 kilo. Na bříšku a bocích se jí objevily červenofialové trhlinky. Když se jí navíc po porodu začalo tvořit mléko, zvětšila se jí výrazně i ňadra a objevila je i tady. „Moje normální velikost košíčků od podprsenky je A a vlastně přes noc jsem najednou měla velikost C. Jizvičky sice časem vybledly, ale mám je stále,“ dodává mladá maminka.

Strie nebo hezky česky pajizévky jsou různě velké jizvy na pokožce. Způsobuje je extrémní namáhání kůže. Pokud se její spodní vrstva dostatečně rychle nestačí přizpůsobit vašim novým rozměrům, dojde k jejímu popraskání. Mezi nejvíce postižené oblasti patří právě prsa, bříško a boky, ale strie mohou pokrýt také vaše paže, hýždě a dokonce i nohy.

Zpočátku – jako v případě paní Jiřiny - mívají tmavě rudou nebo fialovou barvu. Tento problém netrápí jen těhulky. Objevuje se i u lidí, kteří zrovna procházejí obdobím, kdy dostává jejich kůže lidově řečeno zabrat. Mimo již zmiňované mateřství, to může být období rychlého růstu u pubertální mládeže. „Strie se objevují například i při rychlém zhubnutí nebo přibírání,“ říká MUDr. Ondřej Šeda ze soukromé kožní ordinace. Pajizévky ale mohou mít třeba i kulturisté, u nich je způsobuje rychlý nárůst svalové hmoty.

Pružnost naší pokožky si neseme zakódovanou v genech, ale i v případě strií nemusíte házet flintu do žita. Pokud se objevily u vaší maminky, když byla těhotná, neznamená to ještě, že se nutně musí objevit i u vás (to má autorka článku vyzkoušeno doslova na vlastní kůži). Pokud se strie už objevily, nikdy se jich úplně nezbavíte. „Ale příroda to sama zařídila tak, že časem vyblednou,“ říká MUDr. Šeda.

V období, kdy je vaše kůže podrobena jakékoli zatěžkávací zkoušce, je podle doktora Šedy jedinou alespoň trochu účinnou prevencí důsledné promašťování kůže. Můžete zkusit mastnější krémy nebo emulze po koupeli. Nastávající maminky mohou svému bříšku a ostatním namáhaným partiím dopřát dvakrát denně jemnou masáž. Speciální přípravky s obsahem vitaminu E, ovocných kyselin nebo kyseliny hyaluronové se dají dnes koupit v každé lékárně. Nicméně vzhledem k tomu, že neexistuje žádný zázračný preparát, doktor Šeda radí: „Zapojte zdravý rozum a neutrácejte zbytečně za drahé přípravky.“  

 
Reklama