V minulých článcích jsem vás seznámila s dělenou stravou, konkrétně s dělenou stravou podle Lenky Kořínkové (SPLK - stravování podle Lenky Kořínkové). Víme, už které základní potraviny do které skupiny patří, a jak se mohou skupiny mezi sebou kombinovat. Dnes vám povím něco o tom, jak skupiny střídat.

Když Lenka Kořínková sestavila svůj systém dělené stravy, mohla se jíst v jeden den jen jedna skupina. Takže jste celý den jedli buď jen kytičky, nebo jen zvířátka. Časem se na ni začali obracet lidé s tím, že by bylo snesitelnější, kdyby mohli v jeden den střídat obě skupiny. A Lenka Kořínková nad tímto nápadem začala přemýšlet a zjistila, že to vlastně není tak špatný nápad.

Začala si zjišťovat od odborníků podrobnosti o tom, jak vlastně funguje celý trávicí systém a hlavně, jak dlouho se určité druhy potravin tráví. Proto mohla SPLK upravit tak, aby vyhovoval více lidem a aby se mohly skupiny střídat v jednom dni. Opět za dodržení určitých zásad, rad a pravidel.

Jak tedy střídat v jednom dni rostlinnou a živočišnou skupinu?
Když si připravíte jídlo ze skupiny zvířátek, potřebujete přibližně nějakých pět hodin na to, aby jej váš žaludek strávil. Záleží samozřejmě i na tom, kolik toho sníte. Ale vycházíme zde z běžné porce.
Rozdíl je také v tom, CO ze zvířátek sníte. Určitě budete trávit déle kus kuřete, než třeba zeleninový salát s jogurtem, který si posypete trochou strouhaného sýra.

U kytiček je trávení rychlejší. Proto je lepší začít den kytičkami, protože je vaše tělo rychleji stráví, a vy si tedy můžete dát třeba k večeři něco od zvířátek. Takto má tělo na strávení živočišné stravy celou noc.

A když si chcete dát ráno třeba ovoce a dále pokračovat živočišnou stravou (u které se ovoce nesmí), dejte si pauzu asi dvě hodiny. Pokud si dáte nalačno jen jedno jablko, stačí vám k jeho strávení asi půl hodiny. Na banán potřebujete asi hodinu. Opět platí, že čím více ovoce dohromady sníte, tím více času na strávení potřebujete.   

Dalších rad, tipů a zásad je u SPLK hodně. Moc hezky a čtivě jsou napsané knížky Lenky Kořínkové, která v nich píše nejen o dietě, ale i o svém životě. O svých problémech s tloustnutím a hubnutím, o svých problémech psychických i problémech s pitím alkoholu. V knížkách je spousta rad, jak úspěšně hubnout, jak kombinovat i nekombinovat potraviny. A taky hodně receptů na zdravá, dělená a dobrá jídla.

Pokud si chcete o dělené stravě podle Lenky Kořínkové popovídat, můžete se podívat na auditko, které založila Káčula a najdete ho tady:  //zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=231 

Příjemné hubnutí přeje

    
Reklama