Když se řekne stříbro, většině žen vytane na mysli krásný šperk. Jenže stříbro nejen krásně vypadá, ale má i léčebné účinky. Experimentoval s ním už „otec medicíny“ Hippocrates. Dnes pomáhá pacientům zcela běžně. Třeba i u vás doma.

Starověcí Řekové a Římané pili ze stříbrných pohárů a jedli stříbrnými nástroji, aby své tělo posílili stopovým množstvím tohoto kovu. Potraviny a vodu ve stříbrných nádobách dokonce uchovávali, čímž předcházeli jejich kažení. I naši předci ze stejného důvodu často vhazovali do mléka či vody stříbrný peníz. V současnosti je stříbro pro své účinky využíváno v různých průmyslových odvětvích. Své uplatnění najde například při letech do vesmíru nebo jako součást funkčního oblečení s antimikrobiálními účinky. Dopustit na něj ale nedají ani lékaři.

Alfa

Využití stříbra v medicíně

V medicíně se stříbro objevilo již ve zmínkách samotného „otec medicíny“ Hippocrata, který se zabýval možností využití stříbra v ranhojičství. Díky antimikrobiálním vlastnostem jej počátkem 20. století používali chirurgové ve formě tzv. stříbrných sutur k minimalizaci rizika infikování rány. A v posledních letech se stříbro stalo mezi lékaři doslova fenoménem.

Pro své výrazné antimikrobiální je stříbro využíváno v preventivních, rehabilitačních i léčebných preparátech a k výrobě prostředků jako jsou jehly, katetry či obvazy. Jednou z nejdůležitějších vlastností stříbra je jeho velmi dobrý účinek na řadu druhů bakterií. V řadě studií byl zkoumán mechanismus účinku stříbra na nejčastější původce infekce, jakými jsou bakterie zlatého stafylokoka, streptokoky, escherichia coli, pseudomády, kvasinky, apod. Bylo zjištěno, že stříbro na mikroby působí řadou různých způsobů, které vedou k úhynu buňky či zabránění jejího množení.

Pečuje o chronické i akutní rány

Díky širokému spektru účinnosti stříbra na více než 150 mikrobiálních kmenů, velmi dobré snášenlivosti a obtížně navoditelné rezistenci na účinek, se stříbro stává stále oblíbenějším pro ošetření akutních i chronických ran. Díky minimální velikosti mohou částice stříbra pronikat snadněji tkání a mohou tak lépe chránit i hlubší vrstvy kůže. Na trhu existuje řada krycích materiálů s obsahem stříbra, které se používají zejména při ošetřování chronických ran (např. bércové vředy, proleženiny).

Novinkou na ošetření akutních ran (odřeniny, lehčí popáleniny, řezné rány, apod.) jsou přípravky s ionizovaným stříbrem ve spreji, které poskytují nejen ochranu před infekcí, ale také ránu kryjí, takže není třeba ránu překrývat náplastmi či obvazy.

 

Aby mohlo mít stříbro antimikrobiální vlastnosti, musí být v ionizované formě. Co to je?

Z technického hlediska, stříbrný ion je atom stříbra, kterému chybí jeden elektron.

Tyto ionty stříbra mohou být obsaženy v substancích a uvolňovány postupně v čase (např. díky zeolitu).

Náš tip

Přinášíme vám tip na novinku, kterou můžete koupit v lékárně – AlfaSilver www.alfasilver.cz, přípravek, který bezbolestně ošetří ranku a bezpečně ji zakryje.

AlfaSilver je minerální prášek bílé barvy ve spreji s 3% obsahem ionizovaného stříbra k bezbolestnému ošetření akutních a chronických ran.

  • Používá se na ošetření ran, odřenin, popálenin menšího rozsahu, kožních poranění, proleženin a podobně.
  • Udržuje okolní prostředí čisté, což napomáhá přirozenému průběhu hojení a ošetřenou oblast chrání před množením bakterií.
  • Přípravek přilne k místu, na nějž byl aplikován, nesklouzne z něj a lze ho snadno odstranit fyziologickým roztokem.

Složení: Mikronizovaný zeolit, ionizované stříbro, n-butan.

Alfa

AlfaSilver je zdravotnický prostředek bez analgetických účinků.

Čtěte také:

Reklama