Česká oštěpařka Barbora Špotáková, obhájkyně loňského titulu, na mistrovství světa atletů v Berlíně získala stříbrnou medaili za výkon 66,42 metrů. Mistryní světa se stala domácí závodnice Steffi Neriusová. Špotáková prý byla zklamaná jen tři vteřiny, protože loučící se sedmatřicetileté německé soupeřce zlato přála.

„Výkon Steffi je obdivuhodný, vždyť ona závodí už tolik let. Porážka mě vůbec nemrzí, vždyť mám stříbro a každá medaile je přece nádherná,“ řekla Špotáková v úterý večer po finále na olympijském stadionu v Berlíně.

Špotáková přiznala, že proti Neriusové se jí nedařilo motivovat se tolik jako před rokem v Pekingu, v den výročí sovětské okupace proti Rusce Marii Abakumovové. „Nějak to nešlo, já to Steffi přeju. Loučit se na domácím stadionu jako mistryně světa, to je nádhera. A němečtí fanoušci z toho byli hotoví. Já prostě umím dělat lidem radost, dnes bude v Berlíně tolik šťastných lidí,“ smála se Špotáková. „Vlastně jsem udělala radost taky Čechům, ne? I když to není echt zlato,“ dodala.

„Zklamaná jsem byla asi tři vteřiny po posledním hodu. Chvíli jsem se držela za hlavu, bylo v tom naštvání i zklamání,“ přiznala Špotáková. „Dala jsem do něj všechno, rána to byla neskutečná. Jsem zvědavá, jak to loket přežije.“

Příčinu toho, že se závod vůbec nevyvíjel podle papírových předpokladů, vidí Špotáková i v měkkém povrchu berlínského stadionu. „Ten stadion je měkký, musí se déle čekat, než člověk hodí rukou. Na to doplatily ty rychlé, Christina Obergföllová a Maria Abakumovová. Tady má člověk pod nohama spíš bláto,“ řekla Špotáková. „Maria byla kromě toho po výborné kvalifikaci přemotivovaná, ale to jsem tušila,“ připomněla Špotáková Abakumovové kvalifikační vítězství za hod dlouhý 68,92 metru.

České olympijské vítězce a světové rekordmance se po Berlínu paradoxně trochu uleví, když vypadne z role obhájkyně. „Nedá se vyhrávat pořád, i když by to bylo hezké. Ale příští rok je mistrovství Evropy, a odtamtud zatím zlato nemám,“ připomněla Špotáková. Sedmatřicetiletá Neriusová byla do úterka poslední, kdo Špotákovou porazil. Před třemi lety se v Göteborgu stala mistryní Evropy, právě před stříbrnou Češkou, která tehdy získala první medaili.

„No vida, a evropský šampionát máme za rok v Barceloně. Tam je krásně, naučím se španělsky,“ usmívala se.

Špotáková obhajovala v Berlíně mistrovský titul z posledního šampionátu v japonské Ósace. Pro olympijskou vítězku a světovou rekordmanku to byla první obhajoba titulu v kariéře.

Sledovali jste Barboru na mistrovství?

Reklama