„Je to hrozné zklamání! Nejhorší film, jaký jsem za poslední roky viděla,“ lkala mi do pošty kamarádka. 
„Kdyby ho trochu prostříhali, řekl bych, že je ještě lepší než jednička!“ radoval se jiný milovník korábů, korálků a vlajek se zkříženými hnáty.
Během těch pár dnů od premiéry se okruh mých přátel rozdělil na dva tábory. Jedni jsou z třetího dílu Pirátů nadšení, ti druzí ho posílají do... do říše Davy Jonese. Je to někdy až legrační – jako by každý z nich viděl úplně jiný film. Má pak vůbec smysl číst kritiky? - říká si pak člověk zmateně. Stejně jako my, obyčejní smrtelníci, i filmoví kritici jsou jenom lidé. Na začátku je pocit, osobní zážitek z filmu a emoce, které v nich vyvolal... a ty se pak snaží odborně odůvodnit. No četli jste snad někdy recenzi ve stylu: „Byla to příšerná s...ka, ale bulila jsem jako stará želva,“ nebo „Je to veledílo a dobře se u něj spalo“?

Pokud se na veškerou uměleckou kritiku začneme dívat pod tímto zorným úhlem, je to velmi osvobozující. A člověk si pak může užít báječné Piráty z Karibiku, aniž by si musel připadat jako nedouk a blbý konzument popcornu. Ano, bavila jsem se každou vteřinu toho šíleného tříhodinového opusu, vydržela jsem až do úplného konce titulků, abych se dočkala závěrečného přídavku (a stálo to za to :-))a ještě druhý den jsem měla z toho filmu dobrou náladu. Ještě teď, po třech dnech, se pro sebe tiše pochechtávám, když si vzpomenu na poměřování dalekohledů, na Larryho, na scénu s Keithem Richardsem („Jak se daří mámě?“), na svatební obřad... Na rozdíl od (dle mého názoru) nevyvážené a nepříliš povedené „dvojky“ ubylo bláznivých honiček, gagů vrstvených jeden přes druhý, ale i oblud a ohlušivých a nepřehledných akčních scén. Na konci světa není crazy komedie, ale dobrodružný příběh, promyšleně a celkem střídmě (ve srovnání s Truhlou mrtvého muže určitě) okořeněný drobnými fórky.
Samozřejmě, sestříhání tak o třetinu by mu určitě prospělo. Mnohé opičky a papoušky bychom mohli docela dobře postrádat (i když by se určitě našli fanoušci, kteří je vyloženě hltají), stejně jako několikeré opakování Jackovy „schízy“.
Děj je, pravda, poněkud komplikovaný. Každý kuje pikle s každým, aby ho vzápětí bez mrknutí oka zradil – dokonce i ušlechtilý kovář Will. Jak osvěžující! Pokud si ale zhruba pamatujete děj předchozích dílů a dáváte pozor, zorientovat se v tom dá.

Summa sumárum:
- pokud máte ráda  filmy, které se neberou moc vážně,
- milujete krásné koráby a romantické přírodní scenérie,
- vyhovuje vám, když film nemá happy-end, ale taky nedopadne úplně špatně,
- dokážete ocenit fantazii a umíte se nechat okouzlit jako děti,
- ráda se díváte na Johnnyho Deppa, opálenou Keiru Knightly a charismatického Chow Yun-Fata,
- hodně se vám líbilo Prokletí Černé perly a Truhla mrtvého muže moc ne...
...v tom případě na tenhle film jděte co nejdřív, bude se vám líbit.

soutěž - herec

Už jste viděla třetí díl Pirátů z Karibiku? A jak se vám líbil?
Viděla jste i předchozí díly? Který vám připadal nejlepší?
Které jsou vaše oblíbené scény nebo hlášky? A jaké postavy?
Přála byste si, aby natočili ještě další, čtvrtý díl? A jestli ano (jakože to tak vypadá), půjdete na něj?
Nebo si myslíte si, že jsou podobné filmy, točené čistě pro zábavu, ztrátou času a peněz?

 

 

 

Reklama