Existuje onemocnění trávicího traktu, které je dost intimní, pro okolí třeba i trochu legrační a pro pacienta samotného velice nepříjemné a stresující. Těžko se o něm mluví, protože takto nemocné lidi často žene tam, kam „i císař pán musí sám“ – tedy na záchod. To onemocnění se týká tlustého střeva, jmenuje se dráždivý tračník, nebo lidově také střevní neuróza a jeho hlavními příznaky jsou bolesti břicha a častý průjem. Ve vyspělých zemích postihuje střevní neuróza průměrně 14-24 % žen a 5-19 % mužů.

„Dráždivý tračník rozpoznají lékaři u poloviny pacientů navštěvujících specializovanou ambulantní léčbu,“ říká asistent MUDr. Tomislav Švestka, CSc., gastroenterolog ze IV. Interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. „Tato porucha se vyskytuje nejčastěji mezi 20. a 50. rokem života. Lidé se bohužel mnohdy dlouho snaží své potíže přehlížet nebo řešit samoléčbou, místo aby vyhledali pomoc lékaře.“ Důvodem je jistě i fakt, že o problémech s vylučováním stolice se leckdo ostýchá mluvit, navíc časté odbíhání na toaletu se nejednou stává terčem štiplavých poznámek od kamarádů či spolupracovníků a nemocný se v tomto ohledu naprosto uzavírá do sebe.

Gastroenterolog ovšem není žádný uchichotaný puberťák, ale vysoce erudovaný odborník, který otevřenost pacienta vítá. I na první pohled nedůležité či snad i „nechutné“ podrobnosti o průběhu zdravotních potíží mohou totiž být při rozpoznání poruchy klíčovým faktorem. Doktor Švestka proto radí: promluvte si se svým lékařem bez zábran o vašich trávicích obtížích.

Střevní neurózu zakoušejí například studenti před zkouškami nebo lidé, čelící větší psychické pracovní zátěži. Tato nemoc se vyznačuje nutkáním na stolici, nepravidelným vyprazdňováním a často také kolikovitými bolestmi břicha, přičemž tyto problémy se projevují nejméně tři měsíce v roce. Provázet je může i řada dalších příznaků, zvracením počínaje, přes nadýmání a kručení v břiše, až po nespavost, malátnost či bolesti v zádech. „Choroba je výrazně ovlivněna psychosociálními vlivy. Psychických stres může totiž změnit motorickou funkci střeva a i u zdravých osob tak vyvolat jeho zvýšenou pohyblivost. Poruchy trávení jsou pak pro nemocného dalším stresovým faktorem, který jeho stav dále zhoršuje,“ vysvětluje asistent Švestka.

Medicína naštěstí dokáže lidem s dráždivým tračníkem pomoci. Poté, co lékař důkladnou diagnostikou vyloučí u nemocného jiné závažnější choroby a určí jako příčinu trávicích obtíží dráždivý tračník, může využít medikamentózní léčbu a edukovat pacienta, jak se vyhnout stresu a dietním chybám, jež potíže podporují. Mezi nejčastěji předepisované léky patří v tomto případě takzvaná antidiaroika, zejména Imodium a jeho novější forma žvýkacích tablet Imodium Plus (Volně prodejný lék. Před použitím čtěte pozorně příbalovou informaci). Tyto léky dokáží pacienta zbavit jeho obtíží téměř okamžitě, což také dále přispívá ke snížení jeho stresu. Ve většině případů bývá tato léčba dostatečně účinná, aby výrazně zvýšila kvalitu života nemocného.

Více informací o léčbě akutního průjmu i dráždivého tračníku najdete na www.stresovyprujem.cz.


Soutěžní kvíz najdete zde!

Reklama