Složení střevní mikroflóry má neoddiskutovatelný význam pro zdravotní stav člověka. Probiotika jsou živé mikroby, které mají zdraví prospěšný účinek. Jejich přítomnost v trávicím traktu hraje  podstatnou roli již od časného kojeneckého věku až do stáří.

Tyto bakterie jsou velmi dobře tolerovány a nemají žádné prokazatelné nežádoucí účinky. V době, kdy je složení potravy mnoha lidí značně nevyvážené, doba kojení není optimální a současně stoupá užívání antibiotik jak u dětí tak dospělých, pomáhá pravidelná konzumace probiotických látek úspěšně chránit lidské zdraví a ovlivnit nežádoucí účinky při užívání antibiotik.

baby

K nejznámějším zástupcům probiotik patří zejména Lactobacilllus rhamnosus, Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis a řada dalších. Obecně působení probiotik je velmi podobné, ale v prevenci konkrétních onemocnění a jejich léčbě se ale mohou uplatňovat pouze přesně specifikované kmeny. Vlastnosti vybraných kmenů a současně i jejich bezpečnost pro lidský organizmus jsou prověřovány v řadě klinických studií. Probiotika se podávají zásadně v živém, respektive životaschopném stavu a vzhledem k tomu, že se jejich působení váže na oblast trávicího traktu, zejména tlustého střeva, musí být tyto mikroorganizmy schopné dostat se úspěšně na místo svého určení a následně přilnout k buňkám střevní sliznice.

Probiotika nacházejí své uplatnění již u dětí novorozeneckého a kojeneckého věku, kdy je složení přijímané stravy důležitým faktorem pro složení střevních mikrobů a z dlouhodobého hlediska pro zdravý vývoj celého organismu.

Trávicí trakt novorozeného dítěte zpočátku neobsahuje žádné bakterie. Po průchodu porodními cestami, v průběhu normálního porodu a po začátku kojení se tato situace rychle mění. Trávicí trakt novorozence je kolonizován zejména laktobacily a bifidobaktériemi, které po celý kojenecký věk představují asi 90% celkového zastoupení střevních mikroorganizmů. Pro srovnání, v dospělém věku je to již okolo 10% a ve věku starším může docházet k dalšímu poklesu. U dětí, které byly porozeny císařským řezem nebo nemohly být z určitého důvodu kojeny mateřským mlékem, je složení střevní mikroflóry podobné jako u dospělých lidí a v důsledku toho je riziko vzniku trávicích obtíží, různých typů alergií a infekcí trávicího a dýchacího traktu mnohem větší.

V prvním půlroce života se rodiče setkávají s různými, poměrně dramatickými projevy dětí, jako neklid, zácpa, neztišitelný pláč, ublinkávání, zvýšená plynatost, akutní průjmy a kojenecké koliky. Příčiny mohou být různé, s velkou pravděpodobností se jedná o důsledek nesprávného složení střevní mikroflóry nebo narušení správné rovnováhy a složení po léčbě antibiotiky. V takovém případě je dobré poradit se s odborníkem v oblasti dětského lékařství, který mamince doporučí, jak tento stav řešit a jaká opatření udělat, a která probiotika jsou v jednotlivých případech nejúčinnější.

PROBIO-FIX®

Novinkou v našich lékárnách jsou probiotické olejové kapky PROBIO-FIX® baby s obsahem kmene Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12® (1x109 v denní dávce - 6 kapek, podané na lžičce nebo v mléce/příkrmu), které představují bezpečný způsob, jak u kojenců zajistit optimální kolonizaci střev potřebnými a zdraví prospěšnými bifidobaktériemi. Garantovaný obsah probiotik ke konci doby použitelnosti byl v přípravku prověřený českou Společností pro probiotika a prebiotika. Probio-Fix® baby má unikátní formulaci, zajišťující homogenitu suspenze i bez použití protispékavé balastní přísady SiO2. Má neutrální chuť, je bez umělých dochucovadel. Díky svému složení jej není třeba ukládat do chladničky, uchovává se tedy při pokojové teplotě.

Kmen BB-12® patří mezi probiotika, u kterých je dobře prokázán jejich účinek a bezpečnost v běžné praxi.  PROBIO-FIX® baby proto můžeme doporučit jako doplněk léčby v případě akutních infekčních průjmů nebo jako prevence nežádoucích komplikací po léčbě antibiotiky. Jako rozumné se považuje podávat probiotika jako doplněk stravy u malých kojenců od 3. měsíce (pokud lékař neurčí jinak), které nejsou kojeni a nedostávají kojeneckou mléčnou výživu již obohacenou o probiotika, pro dosažení optimálního složení jejich střevní mikroflóry. Více se dozvíte na stránkách www.probiofixbaby.cz.

PROBIO-FIX®

Závěrem je nutno zdůraznit, že probiotika by měla být podávána po poradě s lékařem jen v konkrétních specifických situacích a nejsou určena pro dlouhodobé podávání jako dlouhodobý výživový doplněk a plošné užití u mladších kojenců.

prof. MUDr. Josef Sýkora, PhD.
Dětská klinika - Gastroenterologická ordinace
Fakultní nemocnice Plzeň, LF UK v Plzni
Alej Svobody 80
304 60 Plzeň-Lochotín

Reklama