Zdravotní stav se obvykle upraví do jednoho až dvou dnů, úplné vyléčení nastává do týdne. Nezřídka se však epizody průjmu mohou víckrát opakovat.
Kromě průjmu jsou nejčastějšími příznaky:
- naléhavé nutkání na stolici,
- křeče v břiše,
- nevolnost,
- zvracení,
- horečka.
Ve většině případů se obejdete bez lékařské pomoci. Pokud onemocnění trvá déle, nejspíše je způsobeno jiným druhem mikroorganismů. Při závažnějším průběhu nemoci přetrvává zvracení a horečky, ve stolici se objevuje krev a organismus vykazuje známky dehydratace. Mezi ně patří suchost sliznic a kůže, žízeň, ospalost, únava, slabost a malý objem moči.
Závažnější případy průjmového onemocnění se již většinou neobejdou bez lékařské pomoci, zvláště potom u kojenců a malých dětí.
Průjem u dětí a kojenců
Při průjmu u dětí musíme být obezřetnější než u dospělého člověka, protože jsou dětská těla křehčí a náchylnější na ztrátu tekutin. Lehčí průjem bez teplot a bez známek dehydratace zvládnete u starších dětí i sami doma. Stačí, když upravíte stravu a případně přidáte rehydratační roztok Enhydrol více informací na: www.ehnydrol.cz
Lékaře byste měli navštívit, pokud:
- se průjem objeví u dítěte mladšího 6 měsíců,
- má dítě zvýšenou teplotu déle než 24 hodin,
- je ve stolici krev,
- průjem trvá déle než 4 dny,
- má dítě silné bolesti břicha.
Co jíst při průjmu
Potraviny, které byste měli jíst při průjmových onemocněních, by měly šetřit vaše zažívání a moc ho nedráždit. Dobrou volbou jsou banány, dušená mrkev, den staré pečivo, piškoty, vařené libové maso, borůvkový kompot. Čím rychleji své zažívání usmíříte, tím rychleji se můžete vrátit k normální stravě. Nepodceňujete dostatečný přísun tekutin.
Rada závěrem
Nezapoměnťe si do cestovní lékárničky přibalit lék proti průjmu!!!
Více informací na: Enterol.cz.
Enterol je lék s obsahem Saccharomyces boulardii k vnitřnímu užití. Pečlivě čtěte příbalovou informaci.
Nový komentář