shutterstock-151261400.jpg
Foto: Shutterstock

V časech, ve kterých se nyní nacházíme, je důležité dát dítěti najevo, že jste tu pro něj. Je důležité všímat si změn v jeho chování. Vyjádřit pochopení pro jejich rozrušení a vyjádření blízkosti a sounáležitosti, že jste v situaci společně. V případě, že máte strach, je důležité dítěti tyto obavy přiměřeně věku dítěte komunikovat. Dejte dítěti najevo, že děláte vše proto, aby celá vaše rodina byla v bezpečí. Zaměřte se na svoji osobní pohodu. Snažte se trávit čas společně. Třeba tím, že vyrazíte do přírody. V jednoduchosti je krása a zároveň i potěšení. Téměř během celého roku na chůzi nepotřebujeme žádné speciální ani nákladné vybavení. V případě nepřízně počasí si vystačíme navíc s pláštěnkou a rukavicemi.

O víkendu má být sice poměrně chladno, ale nemá pršet. Můžete společně s dětmi vyrazit na výlet do přírody. Jednak dnešní generace dětí tráví v přírodě polovinu času co generace jejich rodičů. A za druhé pobyt v přírodě přináší řadu benefitů našemu zdraví. Účelem pobytu v lese je zklidnit nadměrnou stimulaci způsobenou technologiemi a městským prostředím. Podpořit relaxaci. Při pomalém procházení lesem si uvědomujeme svoje prožívání. Zažíváme uvolnění. Zlepšujeme kvalitu svého života, která při každodenním shonu a pracovním stresu trpí. Stres snižuje přirozenou odolnost těla vůči onemocněním. Procházky v lese pomáhají navrátit odolnost vůči onemocnění na přirozenou míru. Pokud nemůžete vyjet do lesa, zajděte si alespoň na dvě hodiny do parku, jak píše Clemens Arvay v knize Lesní terapie ve městě.

shutterstock-314331674.jpg
Foto: Shutterstock

O pozitivním dopadu přírody na člověka byla publikována řada výzkumů. Za zmínku stojí uvést, že pobyt v přírodě vede k lepšímu soustředění, komunikaci s bližními, vyšší kreativitě. 120 minut v přírodě týdně nás dělá šťastnějšími. Zároveň nám les zlepšuje oslabenou imunitu včetně zvýšení počtu tzv. NK-buněk (natural killers), které bojují proti nádorům a infekcím. Les prohlubuje fyzické uvolnění v důsledku zvýšení aktivity parasympatického systému. Snižuje krevní tlak, což po jednom dni lesní terapie přetrvává až pět dní.

Při putování lesem zapojujeme všechny naše smysly. Nic nemůže plnohodnotně nahradit zážitek přírody. Jde o ověřený způsob, jak reagovat na dnešní zrychlenou a krizovou dobu, a hlavně strávit čas se svojí rodinou.