Pokud jsme ve stresu, spouští se prastará, fyziologická reakce zvaná “útok nebo útěk”. Je to primitivní, automatická odpověď těla, která nás připravuje na boj nebo útěk, ze život ohrožující situace.

Jak reaguje naše tělo na zvýšenou koncentraci stresových hormonů, které jsou jakýmsi palivem před již zmíněným útokem nebo útěkem?

Zvýší se hladina glukózy v krvi, která je cenným „palivem“ pro mozek. Tělo také uvolňuje mastné kyseliny pro potřeby svalů. Všechny tyto procesy, jež usměrňují a čerpají energii, připravují tělo tak, aby si poradilo se stresovou situací a aby mozek získal přiměřené množství energetických zdrojů. Dále tělo stimuluje kardiovaskulární činnost a zvýší průtok krve do svalu a také se zostřují smysly. Jinými slovy je tělo připraveno k akci.

I když se dnes jen zřídkakdy potýkáme s divokými predátory nebo podobným nebezpečím, vrozená reakce “útok nebo útěk” je dennodenně aktivována moderními stresory, jako je stoupající pracovní zátěž, nikdy nekončící práce v domácnosti, starosti spojené s rodičovstvím, ekonomická situace, osobní konflikty a další.

V malých dávkách nám stresová reakce může pomoci zdolat výzvu nebo dodržet termín, ale přetrvávající stres může vyčerpat naše energetické rezervy, což se projeví únavou a vyčerpáním. Dále pak zvýšené hladiny stresových hormonů při dlouhotrvajícím stresu mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů. K největším nebezpečím chronického stresu patří onemocnění jako je hypertenze (vysoký krevní tlak), srdeční choroby, deprese, vyhoření a také oslabení imunitního systému. Stres je velkým nepřítelem pro naši imunitu!

Pomoc hledej v přírodě

V přírodě obecně nalezneme mnoho způsobů, jak stresu čelit. Velmi zajímavou se z tohoto hlediska jeví nenápadná rostlinka rozchodnice růžová. Tato rostlina roste mimo jiné v arktických oblastech Skandinávie, Ruska, v Tibetu a Číně až do výšky 3000 m.n.m. Rozchodnice růžová roste na suchých a písčitých půdách a potřebuje hodně světla. Jednotlivé rostlinky dosahují výšky do 35 cm. Třebaže má květy žluté, nazývá se tato rostlinka rozchodnice růžová. Toto pojmenování vychází z charakteristické vůně čerstvého kořene, která připomíná vůni růží.

Rozchodnice se již po staletí používá v Číně, Rusku a Skandinávii proti nachlazení a ke zvládání stresu. Nyní se rozchodnice stále více používá jako léčivý prostředek při stresu a přepracování i ve střední Evropě.

Rozchodnice růžová jako lék

Vitango je první tradiční rostlinný léčivý přípravek s extraktem z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea), který působí jako tzv. adaptogen s dvojím účinkem:

  1. Zlepšuje tvorbu energie v buňkách a může tak pomáhat při snížení duševní a tělesné únavy zapříčiněné stresem.
  2. Normalizuje hladiny stresových hormonů (adrenalinu, kortizolu) a ovlivňuje primární reakci těla na stres. Tím může navodit úlevu od projevů stresu.

Vitango pro více energie a méně stresu!
Lék k vnitřnímu užití. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták. Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.

Více na VITANGO.CZ

Reklama