Dnešní hektická doba nás zastihla nepřipravené a přinesla s sebou velkou zátěž pro mnohé z nás. Velké nároky, velká očekávání, ekonomické problémy a denní shon mají za příčinu pocit stresu, úzkosti a únavy. Kde je hranice mezi těmito pocity a vážnějšími psychickými a zdravotními problémy, které dokáží vyvolat?

„Tento všude přítomný tlak vede k přetížení organismu a vyvolává dlouhodobou stresovou zátěž. Dlouhá období stresu vyčerpávají náš imunitní systém a tudíž i potenciál zvládnout například běžná nachlazení. Namísto předpisu imunostimulačních léků považuji za klíčový krok pátrání po příčině, protože imunita pacienta je postižena druhotně,“ říká MUDr. Eva Kettmannová.

Stresory jsou všude kolem nás a pokud jim to dovolíme, mohou ovlivňovat a narušovat naši přirozenou rovnováhu organismu. Toto narušení může vést ke zdravotním problémům různého charakteru. Stresory přijímáme z vnitřních podnětů (ze sebe samých, našich denních problémů, emocí a myšlenek), ale i vnějších (nadměrná zátěž, nezdravý životní styl, hluk atd.). Jsou zde i sociální stresory (stres z obecného dění, vztahů s lidmi atd.).

Je pravdou, že existuje i pozitivně působící stres, který může motivovat k lepším výkonům. Ale pořád je to stres a v nadměrné míře i tento může být tělu velmi škodlivý.

stress

„V dnešní době dlouhodobý stres považujeme za neoddělitelný faktor úspěšného profesního života. Měli bychom si však uvědomit, že na většině tzv. civilizačních chronických chorob se podílí ve velké míře právě stres. Většina pacientů si dobře uvědomuje konkrétní souvislost mezi akutní stresovou situací a následnými fyzickými potížemi. Například často se budím od doby, kdy jsem měl autonehodu. Málokdo si ale uvědomuje, že vystavení se dlouhodobému stresu vyvolává  výrazné oslabení neuro-imuno-hormonálního řízení. Když se objeví typické potíže jako například poruchy spánku, potíže s trávením nebo bolesti hlavy, tak namísto toho, aby se lidé zamysleli nad příčinou, užívají léky na potlačení těchto varovných příznaků. Moderní medicína nabízí širokou paletu léků, které dovedou rychle vypnout kontrolky. Je to jako s automobilem, když nereagujete na kontrolky, čeká vás zaručeně problém,“ vysvětluje MUDr. Eva Kettmannová.

„V homeopatii používáme celostní přístup k pacientovi. Snažíme se pochopit podstatu problému. Na svého pacienta mám nejméně hodinu, možné příčiny jeho potíží probíráme společně. Například pacient s bolestí hlavy z pracovního přetížení dostane úplně jiný homeopatický lék než pacientka, která mívá bolesti hlavy pravidelně před menstruací, nebo pacient, který mívá migrény od doby, kdy utrpěl úraz hlavy. Celostní přístup k pacientovi neléčí pouze symptom (bolest hlavy), ale celého člověka v jeho bio-psycho-sociálním kontextu. První příznaky stresu jako nespavost, bolesti hlavy, podrážděnost, noční bušení srdce, nadýmání, zácpa nebo průjmy jsou signály, které by měly pacienta zastavit a donutit k tomu, aby popřemýšlel nad svým životním stylem. Svým pacientům to vysvětluji tak, že tyto symptomy jsou upozorněním, že se dostali na křižovatku a mají možnost zvolit jiný směr. Homeopatie uleví od nynějších potíží bez nežádoucích účinků, uvolní zablokovanou energii, což vede k lepšímu nadhledu na situaci, ale další krok a rozhodnutí na své životní cestě musí udělat pacient sám. Pokud na svém životním stylu nebo tempu nic nezmění, na další křižovatce se může ocitnout s vysokým tlakem, cukrovkou nebo depresivní poruchou,“ doplňuje MUDr. Eva Kettmannová.

V rámci celostního přístupu k pacientovi se doporučují ke zvládaní projevů stresů i různé dary přírody v podobě bylin (rozchodnice růžová, třezalka, ostropestřec, pelargonie), ale i známé Bachovy esence (například White chestnut, Elm, Oak) či masáž akupresurních bodů.

Jednotlivé homeopatické léky jsou přesně specifikované dle daných stresorů, takže když správně určíme původ stresu, určíme i možnost léčby,“ říká PharmDr. Jana Strieglerová.

V současné době jsou asi nejběžnější stresy z psychického přetížení v práci.

homeopathy

Zde  jsou nejžádanější homeopatické léky:

  • Nux vomica 9C je homeopatický lék č. 1 na stres. Zejména je vhodný  u lidí s vysokým pracovním nasazením, manažeři, workholici. Vhodný pro ty, kteří díky velké zátěži užívají často chemické léky na spaní, léky proti bolesti, na trávicí potíže spojené se stresem, podrážděnost, nespavost.
  • Kalium phosphoricum 15C tento homeopatický lék podporuje schopnost soustředit se a výrazně zmírňuje duševní únavu.
  • Magnesia phosphorica 9C homeopatický lék, který uvolňuje napětí, působí na centrální nervový systém a zlepšuje spánek.
  • Sedatif PC –  je komplexní přípravek na různé formy stresu od akutního přetížení přes déle trvající potíže, stavy přechodné nespavosti nebo nervozity.

„Homeopatie může pomoci i v prevenci rozvoje psychických nebo fyzických příznaků po akutní stresové situaci, například homeopatický lék Aconitum je vhodný jako první pomoc při neočekávané akutní stresující události. Pokud jej podáme dítěti, které bylo právě pokousané psem, pravděpodobně tím předejdeme rozvoji panického strachu ze setkání se psy v budoucnu. Stejný lék doporučuji užít bezprostředně po jakékoliv neočekávané události jako pád ze stromu, tonutí, úraz při sportu aj. Na druhé straně je možnost homeopaticky ovlivnit i anticipační stres, tj. stres z očekávané nepříjemné události, jako je návštěva u zubaře nebo náročná zkouška. Tady nejčastěji doporučuji Gelsemium a Argentum nitricum, obraz obou homeopatických léků je dobře vysvětlený na www. svethomeopatie.cz,“ podotýká MUDr. Eva Kettmannová.

„Pokud řešíte vážný problém, je vhodné navštívit homeopatického lékaře. Uvědomujeme si, že v dnešní době poptávka převyšuje nabídku. Každým dnem zaznamenáváme, že je stále málo lékařů, kteří absolvovali studium homeopatie. Proto jsme v rámci našich možností zřídili na portálu Světhomeopatie.cz šest online poraden, v nichž našim čtenářům radí odborníci v homeopatii. I ty jsou však již dnes přetížené a jejich kapacita je nedostatečná. Správně umí v dnešní době poradit i lékárníci, kteří absolvovali studium základů homeopatie při Homeopatické lékařské asociaci (www.cedh.cz). Ti mohou pacientům pomoci s výběrem vhodného homeopatického léku v rámci akutní léčby či se správným dávkováním. Pokud jsou však vaše potíže dlouhodobé (chronické), diagnózu by měl stanovit homeopaticky proškolený lékař. Co se týká problematiky stresu, který je u pacientů hodně častý, v poradnách spolupracujeme s profesionálními psychology, kteří mají rovněž minimálně dvouleté homeopatické vzdělání garantované HLA,” říká Lucie Nestrašilová, manažerka Homeopatické lékařské asociace a šéfredaktorka Světa Homeopatie.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com