Možná si myslíte, že stres je nepříjemný, únavný, ale že se z něj stačí vyspat a vše bude zase dobré. Ano, pokud jde o nahodilý a neopakující se stres, který vás navštíví, když například honíte ujíždějící autobus nebo uzávěrku v práci. Ovšem pokud je celý vás život jedno velké napětí, vypětí a stres, neberte ho na lehkou váhu. Může vám totiž pořádně zatočit se zdravím. 

Pod pojmem stres si lze představit všelicos. Odborně se termínem stres rozumí "stav organismu, který je odezvou na jakoukoli obecně působící zátěž, ať už fyzickou nebo duševní." (Velký lékařský slovník, Maxdorf, 2004). V horové řeči ovšem za stres označujeme spíše vlastní zátěž. Jinými slovy: zatímco my za stres považujeme třeba partnerskou hádku, odborník by řekl, že stresem je následné bušení srdce, bolest hlavy nebo žaludku, kterou roztržka vyvolala.

Zajímavé přitom je, že každý člověk snese jinou míru zatížení - takže zatímco váš známý si libuje, když může pracovat pod tlakem, vy nejenže v takovém rozpoložení nic neuděláte, navíc se vám může udělat třeba vyrážka nebo vás rozbolí hlava. Se stresem mohou souviset zdravotní potíže, které by s ním člověk v první chvíli rozhodně nespojoval.

"Bolela mě často záda, přičítala jsem to svému sedavému zaměstnání a špatné matraci," říká pětatřicetiletá bankovní úřednice Zuzana. Koupila si proto zdravotní matraci a začala doma cvičit cviky na záda. Jenže moc to nepomohlo.  "Nakonec jsem zašla k lékaři, naštěstí dobrému, který si dal dvě a dvě dohromady a řekl mi, že sedavé zaměstnání a oslabené zádové svaly sice mohou k bolesti přispět, ale tou hlavní příčinou byl stres a napětí," říká Zuzana. V té době totiž měla velké problémy se stěhováním, nebylo jasné, zda dobře dopadne výměna bytů a zda budou mít s manželem na splátky dražší hypotéky. "Lékař mi vysvětlil, že takovéhle obavy a permanentní úzkostné myšlenky se projeví neustálým napětím svalů, které se pak přenáší třeba na páteř," popisuje. Skutečně, její záda přestala bolet zhruba v době, kdy se definitivně podařilo vyřešit bydlení. Zuzana ale pro jistotu nepřestala se cvičením.

Následující přehled ukazuje, kde všude se může projevit negativní vliv stresu.

Menstruace, problémy s početím - zatímco krátkodobý stres s menstruací většinou nehne, dlouhodobé vypětí se může projevit i jejím úplným vymizením. Někdy sice cyklus pokračuje, ale nedaří se početí - tělo samo se brání otěhotnění, protože je vyčerpané a ví, že by na těhotenství nemělo dost energie.

Rakovina - pokračují i studie, které zkoumají míru zvýšení rizika onemocnění zhoubným nádorem v souvislosti se stresem. Některé výsledky už dokazují, že tomu tak může být, například u rakoviny prsu.

Zažívací potíže  - stres se tu projevuje přesně tím, čemu se běžně říká "žaludeční vředy", avšak ve skutečnosti jde o žaludeční neurózu. Obecně jsou časté trávicí potíže, může to být jak zácpa, tak časté průjmy. Trávení je pomalejší, objevuje se nechutenství.

Bolesti hlavy, vnímání - chronické vypětí může vyvolat dlouhodobé bolesti hlavy, agresivitu, s tím souvisí i problémy s usínáním a soustředěním, mozek je totiž přetažený. Dlouhodobé vypětí se u lidí s vrozenou dispozicí může stát spouštěčem deprese.

Vlasy - napadlo vás, že za vaše unavené vlasy může stres? Ten totiž z těla vyplavuje živiny, které pak chybějí třeba právě vlasům nebo také nehtům. Vlasy se lámou, padají, jsou jakoby zašedlé.

Kůže - lidem, kteří mají sklony k akné, se tahle patálie zhoršuje, jiní reagují na stres vyrážkami

Zrak - oči bolí, pálí, může být těžké soustředit se jimi na pozorování nějakého předmětu či čtení, vidění bývá rozostřené, oční svaly jsou unavené, a hrozí jim proto tik, který se může stát dlouhodobým

Dýchání - člověk ve stresu dýchá mělce, trvá-li to dlouho, vede to ke svalovému napětí, nevolnosti a sucho v ústech, případně i ke křečím v nich

Chování - lidé ve stresu více vnímají podněty z okolí, což je přirozené, avšak trvá-li to dlouho, vyčerpávající a neúnosně to zatěžuje nervovou soustavu. Jsou pak podráždění, náladoví, jednají zkratovitě.

Imunitní systém  - chronický stres zvyšuje riziko, že tělo nedokáže odolat náporu virů a bakterií, vyčerpaný člověk může  jít z angíny do angíny, ženy často trpí gynekologickými záněty. Pozor, může to skončit také kolapsem z celkového vyčerpání, která vyžaduje hospitalizaci.
 
Srdce - stoupá krevní tlak, může se přidat srdeční arytmie, stoupá riziko dalších srdečních potíží. Naopak, obávaný infarkt nebývá způsoben nějakým akutním stresem, nýbrž se na něj dlouho zadělává zanášením cév.
 
Kosti, klouby - napjaté svaly přenášejí napětí na kosti a páteř, které pak bolí. Stoupá riziko řídnutí kostí, dříve než by odpovídalo věku se objevuje artritida, tedy zatuhlé a bolavé klouby.
 
                                                       
Reklama