Kortizol je nejdůležitější stresový hormon. Vzhledem k jeho významnému vlivu na energetický metabolismus je jeho hlavním cílem „nabuzení“ organismu při stresu. Kortizol zajišťuje dostatečné zásobení mozku glukózou, přispívá k získávání energie a ovlivňuje také minerální metabolismus. Stimulací kardiovaskulárního systému kortizol udržuje oběhové funkce a rovněž má významný protizánětlivý účinek.
5c62cf2322778obrazek.pngDlouhodobý stres má za následek poruchu fyziologické funkce kortizolu a chronický zánět. Osoby postižené deficitem kortizolu jsou často výrazně únavnější a mnohem rychleji a snadněji se unaví, špatně zvládají fyzicky náročnější situace, jsou málo odolné vůči stresu a mají sklon k depresivní náladě.

V těle dochází k oxidativnímu stresu, poškození buněk volnými radikály a degenerativním změnám tkání. Dlouhodobý stres představuje příčinu řady onemocnění, například osteoporózy, revmatoidní artritidy, myopatií, fibromyalgie, chronického únavového syndromu, chronické pánevní bolesti, chronických bolestí zad, poruch minerálního metabolismu, depresí, kognitivních poruch, autoimunitních chorob a dalších patologických stavů. Zvyšuje i riziko vzniku onkologických onemocnění.

5c62cf16e3da4obrazek.pngV průběhu zánětu, který vzniká v důsledku dlouhotrvajícího stresu, se zvyšuje produkce volných radikálů kyslíku a dusíku a, jak už bylo řečeno, vzniká oxidativní stres, který poškozuje zdravé tkáně. Oxidativní stres urychluje stárnutí tkání a přispívá ke vzniku různých degenerativních a zánětlivých onemocnění. Patří k nim například osteoporóza, myopatie či neuropatie. Velmi nepříjemným projevem nejrůznějších zánětů je bolest.

Součástí léčby chorob, při jejichž vzniku hrají roli procesy spojené s dlouhodobým stresem a poruchou působení kortizolu, by měla být snaha o odstranění stresorů dlouhotrvající povahy, například snížením pracovní zátěže. To vyžaduje i změnu přístupu nemocných ke svému životnímu stylu. Cílem léčby je zabránit dalšímu prohlubování a prodlužování obtíží a zlepšení kvality života pacientů. Velkou pomoc v tomto ohledu představuje vitamin C zpracovaný lipozomální technologií, který se nejlépe vstřebává do těla. Více se o něm dozvíte na jeho vlastních stránkách, nebo na eshopu www.jakdelezit.cz.
5c62cf36b4e9cobrazek.png

Reklama