Máme tady opět jedno čtenářské téma na přání. Babské rady a recepty. Také v nich spatřujete moudrost předešlých generací a myslíte si, že je škoda, aby upadly v zapomnění? Co kdybychom si dnes tak trochu zapátraly v paměti a snažily se alespoň pár těch dobrých a osvědčených rad vzkřísit?

babička

Co si pamatuji já?

Když jsem byla malá, štípla mě vosa do kolena. To by vůbec nestálo za zmínku, kdyby to koleno neoteklo do rozměrů dětské hlavy, nezmodralo a já neměla čtyřicítky. Brečela jsem, že umřu, ale babička se jen usmívala, koleno mi obkládala nastrouhanými syrovými bramborami, horečku tlumila octovými zábaly a do týdne jsem mohla opustit smrtelné lože.

Octovou metodu jsme vyzkoušeli i na kamarádovi, který se přižahnul v Chorvatsku tak, že se nad ním tetelil vzduch, jak nad rozžhaveným asfaltem. Na chodidla a dlaně ocet, na záda jogurt. Po pár dnech vypadal jako tibetský jak (visely na něm cáry loupající se kůže), ale už se tomu mohl smát.

Ocet je výborný nejen jako „tlumič“ horkosti, ale osvědčil se i v domácnosti. Skvěle oživuje barvy (zvláště černou) a rozpouští vodní kámen. Až budete chtít vyčistit automatku, nesahejte po reklamní chemii, ale nalijte do ní dva litry octa a nastavte program vyvářky. Bude zase jako nová.

Dalším levným prostředkem, který vám může být prospěšný nejen k přípravě jídla, je sůl. Ano, všichni víme, že Sůl je nad zlato, a u kovů také zůstaneme. Pomocí soli můžete opět rozzářit stříbro a měď. Nejen šperky, ale také příbory a drobné předměty, které čas pokryl nepěknou patinou. Jak na to?

Stříbro položte na alobal do dřezu a přelijte osolenou vařící vodou. Mědi dopřejte horkou koupel se lžičkou soli a šálkem octa. Pro sůl se všichni ženou i v případě, že se na ubrus nebo koberec rozlije červené víno. Ale tady bych věděla o účinnější variantě, jak předejít skvrnám. Bílé víno. Kyseliny, které obsahuje, eliminují barevné pigmenty vína červeného, působí jako přírodní odbarvovač.

Trápí vás škrábance na dřevěném nábytku? Pomohou vám lískové oříšky. Rozpulte ořech a řeznou stranou přejíždějte poškozená místa. Nakonec vyleštěte hadříkem.

I o bylinkách by se toho dalo napsat hodně. Rozmarýn a levandule spolehlivě vystrnadí z vašich skříní roztoče, moly a všelijakou nežádoucí havěť a navíc provoní prádlo. O rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu jste už asi také slyšely. Mezi nejvýkonnější patří dracena, lopatkovec, břečťan, ale i řezané květiny jako gerbery a chryzantémy dokážou absorbovat formaldehyd, benzen nebo oxid uhličitý.

A teď nechám prostor vám, milé ženy-in.

  • Znáte nějaké dobré babské rady?
  • Používáte je na léčení, v domácnosti, nebo při úklidu? Prozradíte nám je?
  • Po kom jste je zdědila?
  • Kdy vám babská rada pomohla? Kdy byla naopak úplně neúčinná?
  • Nebo myslíte, že je to přežitek? Dáváte přednost chemii?

Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných na redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvek čeká tento dárek. Něco do bytu i pro sebe

cena

 

Reklama