Máme tady opět jedno čtenářské téma na přání. Babské rady a recepty. Také v nich spatřujete moudrost předešlých generací a myslíte si, že je škoda, aby upadly v zapomnění? Co kdybychom si dnes tak trochu zapátraly v paměti a snažily se alespoň pár těch dobrých a osvědčených rad vzkřísit?
Co si pamatuji já?
Když jsem byla malá, štípla mě vosa do kolena. To by vůbec nestálo za zmínku, kdyby to koleno neoteklo do rozměrů dětské hlavy, nezmodralo a já neměla čtyřicítky. Brečela jsem, že umřu, ale babička se jen usmívala, koleno mi obkládala nastrouhanými syrovými bramborami, horečku tlumila octovými zábaly a do týdne jsem mohla opustit smrtelné lože.
Octovou metodu jsme vyzkoušeli i na kamarádovi, který se přižahnul v Chorvatsku tak, že se nad ním tetelil vzduch, jak nad rozžhaveným asfaltem. Na chodidla a dlaně ocet, na záda jogurt. Po pár dnech vypadal jako tibetský jak (visely na něm cáry loupající se kůže), ale už se tomu mohl smát.
Ocet je výborný nejen jako „tlumič“ horkosti, ale osvědčil se i v domácnosti. Skvěle oživuje barvy (zvláště černou) a rozpouští vodní kámen. Až budete chtít vyčistit automatku, nesahejte po reklamní chemii, ale nalijte do ní dva litry octa a nastavte program vyvářky. Bude zase jako nová.
Dalším levným prostředkem, který vám může být prospěšný nejen k přípravě jídla, je sůl. Ano, všichni víme, že Sůl je nad zlato, a u kovů také zůstaneme. Pomocí soli můžete opět rozzářit stříbro a měď. Nejen šperky, ale také příbory a drobné předměty, které čas pokryl nepěknou patinou. Jak na to?
Stříbro položte na alobal do dřezu a přelijte osolenou vařící vodou. Mědi dopřejte horkou koupel se lžičkou soli a šálkem octa. Pro sůl se všichni ženou i v případě, že se na ubrus nebo koberec rozlije červené víno. Ale tady bych věděla o účinnější variantě, jak předejít skvrnám. Bílé víno. Kyseliny, které obsahuje, eliminují barevné pigmenty vína červeného, působí jako přírodní odbarvovač.
Trápí vás škrábance na dřevěném nábytku? Pomohou vám lískové oříšky. Rozpulte ořech a řeznou stranou přejíždějte poškozená místa. Nakonec vyleštěte hadříkem.
I o bylinkách by se toho dalo napsat hodně. Rozmarýn a levandule spolehlivě vystrnadí z vašich skříní roztoče, moly a všelijakou nežádoucí havěť a navíc provoní prádlo. O rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu jste už asi také slyšely. Mezi nejvýkonnější patří dracena, lopatkovec, břečťan, ale i řezané květiny jako gerbery a chryzantémy dokážou absorbovat formaldehyd, benzen nebo oxid uhličitý.
A teď nechám prostor vám, milé ženy-in.
- Znáte nějaké dobré babské rady?
- Používáte je na léčení, v domácnosti, nebo při úklidu? Prozradíte nám je?
- Po kom jste je zdědila?
- Kdy vám babská rada pomohla? Kdy byla naopak úplně neúčinná?
- Nebo myslíte, že je to přežitek? Dáváte přednost chemii?
Napište nám o tom, podělte se o své rady a nechte se poučit od jiných na redakce@zena-in.cz
Nejzajímavější příspěvek čeká tento dárek. Něco do bytu i pro sebe
Nový komentář
Komentáře
V dospívání jsem měla velice často problémy s menstruací. Nepravidelnost mi babička třikrát denně polevkovou lžící červeného vína ve kterém byl den předem louhovaný křen, nakrájený na kolečka. Bylo to dost hnusný ale fakt to pomáhalo.
Na dětské noční pomočování měla taky jednoduchý recept. Před spaním sníst lžíci medu.
Hleny z průdušek uvolní obkad připravený z podušené cibule se zázvorem. Vychladit na příjemnou teplotu, vložit do pleny a položit na hrudníček. Moje vlastní upozornění. Nedávejte toto radši na noc. Hleny se uvolňují tak silně, že se dítě začne dusit.
Při poranění hlavy,když vznikne boule, je dobré ji zatlačit nožem.
Když teče krev z nosu dát mokrý ručník za krk.
Na kašel je dobrý čaj z majoránky nebo nakrájet cibuli na drobno nechat vyluhovat a vypít šťávu s cukrem.
Při nachlazení inhalovat uvařený heřmánek.
Před spaním je dobré napustit do vany trochu chladné vody a chvíli se v ní brouzdat,lépe se pak spí.
Zázvorka — #4
Cibuli s medem a sníst všechmo, nejen šťávu.
Na pálení žáhy ( i jiné žaludeční potíže) - rozpustit trochu jedlé sody ve vodě a vypít.Pozor soda je aresívní na zuby,takže potom ještě 1 lok čisté vody.
Na červotoče platí žaludy (milují jejich chuť a vůni).Rozmístnit,po pár dnech sebrat a spálit.Časový interval se liší,pokud je to v nábytku,či na trámech na půdě.
Na bělásky stačí bílé skořápky.Rozmístnit po rostlinách.Paní Bělásková si řekne:"tady by se dorost nenažral a odletí".Nefunguje to třeba s bílými víčky od jogurtů (ona rozpozná tu "bílou").
Nemáme-li lepidlo,stačí kus polystyrenu a aceton.Rozmíchat a lepit.
Nápadů je hodně.Přeji krásný den.
[color=#cd0000][/color]Medicína na kašel:
POTŘEBNÉ PŘÍSADY
je k odhlenění, namísto mukosolvanů atd. Sama zaručuji, že je to
opravdu zázrak!!! Mám 3 děti a vařím při každé větší rýme. 1 sáček
tymiánu(8-9gramů). 200gr cukru. 250ml vody
POSTUP PŘÍPRAVY
vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut, poté sundáme z ohně.
Musíme
přidat celý sáček tymiánu ( jeden, kupovaný tymián) a nechat louhovat
do vychladnutí. Scedit, a po lžičkách třeba 5 krát denně.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku!!!! Dávám medicínu do skleněné lahvičky.
Vydrží dlouho.Skladuji při pokojové teplotě i 2 měsíce.Vlastě nevím jak dlouho , ale nikdy se mi nezkazila.
a dětem moooc chutná
Recept není můj, je z mmb . Už ho mám v lednici a užíváme.
Lisa11 — #3 u nás už sedmikrásky kvetou...
Zázvorka — #4 na pálení žáhy: nastrouhat lžičku zázvoru a každý den ráno sníst! Stačí týden až 14 dní a má to dlouhodobou výdrž účinku.
na menstruační bolesti břicha: majoránkový čaj
na dezinfekci, štípance....: francovku
na opar: zubní pastu s flórem
na bolavý krk: cucat plátek zázvoru, pít zázvorový čaj
na okousané, popraskané rty: na noc namazat "bílou" niveou
- když nemám brýle a potřebuji něco přečíst, tak stočím prsty do kukátka a ten "omezený" prostor mi to zaostří
na škytavku: postavit se, vzpažit a druhý mi dá pár loků vody napít
na bodnutí vosou, včelou: do dlaně plivnout slinu a dát cukr - udělat kašičku a tou potřít bodnutí -přestane pálit a nenateče
Taky jich pár mám:
- na kašel: na jemno nakrájet cibuli a hodně prosladit. Zavřít do lahve, protřepat a nechat cca hodinu. Štávu podávat po lžičkách
Já mám rady na kašel. Každý den rozžvýkat 10 ks hlaviček sedmikrásek. Teď ale sedmikrásky nejsou, tak něco jiného. Svařit 200 g cukru a 250 ml vody (asi 20 minut na mírném ohni). Sundat z ohně, přidat celý sáček tymiánu a nechat louhovat do vychladnutí. Poté scedit a užívat po lžičkách několikrát denně.
No, pro dnešek nehraju, ale tohle je moje parketa - od babičky, zkušenosti - nevyzkoušené dělám prvně na sobě.
Bylinky, přípravky z nich, někdy stačí lupen rostliny, aternativní medicína, moc věcí pomáhá a neškodně, do mne už ATB nedostanete....
Pokud bude zájem, ráda poradím, co vím ,ale tohle už bych ničila své sránky, které tvořím - nějak dlouho..
Dám dvě:
při pálení žáhy: nastrouhat brambor jako na placky a 3x denně si dát 1 lžíci bramb. šťávy.
při problémech se žlučníkem: dlouhodobě užívat jahodovou šťávu z kompotu, nejlépe 2x denně 1 polévkovou lžíci šťávy.
Ať slouží zdraví.