„Tohle se ti jednou ve zlém vrátí, uvidíš! Strčí tě do důchoďáku!“ vyhrožoval dědeček naší mámě, když jsme se vůči ní, podle jeho poněkud starosvětského názoru, chovali drze.

Strčit někoho do důchoďáku bylo a doposud je podle mnoha lidí příznakem nevděčného chování dětí vůči rodičům či prarodičům. Za určitých okolností tomu tak samozřejmě může být. Pomalu a jistě se ovšem blížíme k tradici západních zemí, kde si senioři sami vybírají domovy důchodců, a chtějí-li do těch luxusnějších, předem si na ně šetří.

Našinec má zřejmě zkušenost s tím, že sehnat místo v domově důchodců není nikterak snadné. Obzvláště do těch lepších jsou dlouhé pořadníky, a pokud nepodpoříte svou žádost tlustou obálkou, může se vám snadno stát, že se dědeček nebo babička nedočkají. Zároveň jsou ovšem některé domovy důchodců stále spíše domy hrůzy – se seniory se v nich zachází jako s kriminálníky, nedávno dokonce zazněl požadavek vytvořit speciální domov důchodců pro takzvané „nepřizpůsobivé seniory“, se kterými bude zacházeno přísněji – zkrátka takový důchodcovský pasťák.

A tak si čím dál tím víc starších lidí raději hledá místa v soukromých zařízeních, protože doufají, že zacházení v těchto „domech klidného stáří“ bude lepší. Právě pro tyto lidi vznikl ubytovací řetězec se službami pro seniory Senior Park. Na rozdíl od běžného domova důchodců jde spíše o penzion s byty povětšinou 2+kk a s pečovatelskou službou. Rizikem této větší svobody ovšem je, že pokud zemřete, nemusí vás nikdo nějakou dobu postrádat, jak se ukázalo nedávno v Brně. Na druhou stranu, stačí si domluvit návštěvy pečovatelky...

S růstem počtu lidí v důchodovém věku – už dnes bydlí v 390 domovech přes 37 tisíc lidí – se stavba zařízení pro seniory stává výnosným byznysem. Díky nedostatku konkurence je však ubytování v těchto domovech stále velmi drahé – s nějakou tou péčí vás vyjde měsíčně i na 30 tisíc.

Už plánujete, kde strávíte stáří? Postaráte se o sebe sama, nebo spoléháte na děti? A kde jsou vaši prarodiče a rodiče? Jak přistupují k problému oni? Považujete odchod seniora do domova důchodců za selhání dětí nebo za přirozenou věc, se kterou by měl každý počítat?

Reklama