6412f3d8e27ebimage.png
Foto: Shutterstock

Pokud vás trápí nevolnosti, bolesti nebo jiné zdravotní potíže spojené s ženskými problémy, je možné, že je dokážete vyřešit správnou stravou. Každé tělo je jiné, a to je potřeba si uvědomit, můžete ale vyzkoušet stravování podle fází ženského cyklu a může se stát, že to vyřeší vaše trable. Takové stravování spočívá v tom, že se po určité dny soustředíte na určitý typ živin, surovin a makronutrientů (bílkoviny, sacharidy, tuky).

Menstruační fáze (cca 1.-5. den)
Nejkritičtější období, kdy mnoho žen zažívá bolesti, nepříjemné pocity a nevolnost. Tělo se čistí, odchází děložní sliznice a tím se snižuje i množství hormonů, která následně stoupá. Je doporučeno omezit příjem tučných a příliš slaných jídel, jako jsou uzeniny, smažená jídla nebo fastfood. Zaměřte se na lehkou a výživnou stravu plnou zeleniny, ovoce, mléčných výrobků a někomu pomůže i omezit maso. Ideálně třikrát denně pijte bylinkový čaj. Skvěle funguje heřmánkový, mateřídouškový nebo kontryhelový čaj. Pro ty, které neberou antikoncepci, doporučujeme třezalku, ať už ve formě čaje nebo doplňku stravy.

6412f29210852image.png
Foto: Shutterstock

Folikulární fáze (cca 7.-16. den)
Stoupá estrogen, tělo se připravuje na ovulaci, a to je spojeno se zvýšenou energií. Po menstruaci tělo typicky potřebuje více živin. Bílkoviny jsou na prvním místě, proto zařaďte maso, nezapomeňte na mléčné výrobky a nebojte se sacharidů, jako je rýže, brambory, ale také pečivo nebo ovesné vločky. Zaměřte se na doplnění železa a vitamínu C.

Ovulační fáze (cca 16.-21. den)
Zvyšuje se hladina progesteronu a s ním přichází i vyšší produktivita. Je na čase podpořit správnou funkci jater. Zařaďte do jídelníčku listovou zeleninu, jako je například špenát a také kysané zelí nebo mandle. Skvělé je přidání superpotravin, jako je spirulina, chlorela nebo ječmen pro podporu čištění.

6412f428a8b2eimage.png
Foto: Shutterstock

Luteální/premenstruační fáze (cca 21.-28. den)
Hormony klesají a blíží se nová menstruační fáze. Pro toto období jsou typické výkyvy nálad, chutě na sladké a premenstruační syndrom. Dopřejte si pestrý a výživný jídelníček, do kterého zařaďte i něco na chuť a může to být úplně cokoliv, na co máte chuť (ovoce, čokoláda, další sladkosti, brambůrky, fast food), ale snažte se o zařazení s mírou. Konkrétně se v této fázi doporučuje zařadit banán, rajčata nebo kapustu. Pokud vás trápí únava, nezapomínejte na zdravé tuky, jako ořechy, ryby, avokádo apod. Také se zaměřte sama na sebe a dovolte si odpočinek, relax a zvolněte v tempu.

Zdroj: Goodie, ireceptar, onpoint-nutrition, moodymonth, mujvit

Reklama