O „chronické únavě“ jste už asi slyšeli. O této záhadné chorobě, která se projevuje zvýšenou teplotou, bolestmi v krku, uzlinách a kloubech, poruchami spánku a rovnováhy, depresí, úzkostí, zapomínáním, zhoršeným viděním, bolestmi hlavy či zažívacími obtížemi, se začalo poprvé mluvit na konci 80. let. Dnes jde o oficiální diagnózu.

Její název zní chronický únavový syndrom čili CFS (chronic fatigue syndrome). Nově také bývá označována CFIDS (chronic fatigue and immune dysfunction syndrome) – tento název zdůrazňuje poruchu imunity. Z lékařského hlediska se totiž s poruchou imunity pojí. Postižení také většinou v rukách imunologů končí.

 

Prostě divná nemoc

Většina lidí onemocní během několika dní až hodin, kdy tělo najednou přepne na jakýsi „nouzový režim“. Máte horečku, bolí vás hlava a svaly a špatně se koncentrujete. Hlavně vás ale ovládá nespavost či naopak chorobně zvýšená spavost.

Najednou zjišťujete, že zvládáte až čtyřikrát méně úkolů než dříve. Tento fakt také dovede často postižené k lékaři. Jde tu totiž o existenci: hrozí ztráta zaměstnání a rodinné soužití se hroutí.

Lékař provede rutinní vyšetření krve, kde buď nezjistí nic zvláštního, nebo zjistí cosi velmi nespecifického, co lze zjistit u více chorob:  buď oslabenou, nebo naopak přebuzenou imunitu.

Sami lékaři si s vyřčením diagnózy „chronický únavový syndrom“ nevědí moc rady. Sice existují lékařské tabulky, podle kterých se řídí, ale příznaky jsou natolik nespecifické a výsledky vágní, že nemoc zůstává často neobjevena. Nemocní tak chodí po všemožných odděleních, kde se pokoušejí léčit alespoň příznaky.

 

Rádobyléčení


„Podle amerických studií se uzdraví přibližně 45 % nemocných. Naděje na uzdravení se výrazně snižuje po pěti letech trvání nemoci,“
říká MUDr. Martin Nouza, CSc. z Centra klinické imunologie.

 

Mezi autory různých zaměření panuje shoda, že se nemocní s CFS musí naučit žít, nikoli čekat na zázračné vyléčení. Jinak se jim nepodaří bludný kruh únavy přetnout.


“Psychologická pomoc se zaměřuje na postupnou úpravu režimu: na ohraničení spánku, na zvládání činností. V posteli se nejí a nečte. V posteli se spí anebo souloží,“
tvrdí PhDr. František Hroník.


Při běžném způsobu léčení je CFS pro pacienta jednou z nejdražších nemocí. Lékaři obvykle doporučují enzymy, nejrůznější rostlinné potravinové doplňky i multivitaminové přípravky, které pojišťovny samozřejmě neuhradí.

Projevy nemoci vám pomohou zmírnit i antioxidanty A, C a E, řada vitaminů B na podporu nervové soustavy, hořčík, zinek, selen, koenzym Q10, L-karnitin. Mezi vhodné aktivity patří plavání, jóga, krátké procházky v přírodě.

 

Rada Ženy-in: S chronickou únavou nechoďte k psychiatrovi – CFS není duševní choroba. Vyhledejte psychosomatickou kliniku nebo ambulanci.

   
Reklama