Zpočátku bezproblémové těhotenství se začalo komplikovat kolem 24. týdne. To jí gynekolog poprvé naměřil vyšší krevní tlak a v moči objevil bílkovinu – příznaky, jimiž se vyznačuje preeklampsie. Nebezpečné onemocnění, které postihuje pouze těhotné ženy, a které je jednou z nejčastějších příčin úmrtí miminka i rodičky. Veronika tehdy o této komplikaci slyšela poprvé.
„Můj doktor mě okamžitě varoval, že příznaky naznačují, že se z toho vyklube preeklampsie. Zběžně mi vysvětlil, o co se jedná, a já doma sedla k internetu. Dnes už bych to neudělala, určitě doporučuji maminkám v podobné situaci raději negooglit. Internet je plný smutných příběhů a katastrofických scénářů. Je lepší věřit lékařům a myslet pozitivně,“ vzpomíná Veronika, která se pomalu začínala fyzicky měnit k nepoznání. Kolem 27. týdne těhotenství ji totiž začaly trápit velké otoky.
Foto: Shutterstock
Lidé mě téměř nepoznávali
„Kvůli otokům jsem přibrala 35 kilogramů a sama sebe jsem v zrcadle nepoznávala. Měla jsem sloní nohy, nebyly mi žádné boty. Naštěstí bylo léto, a tak jsem mohla chodit i bosa. Musela jsem sundat prstýnky a ani v obličeji mě kvůli otokům nikdo nepoznával, ani já sama sebe v zrcadle. A reakce okolí byly leckdy dost hnusné, někteří si mysleli, že moc jím,“ popisuje Veronika ne příliš šťastné období očekávání miminka. Trápil ji ale také čím dál vyšší tlak, které i přes užívání léků třikrát denně neklesal.
Nemocnice byla zkouškou nervů
Ve 32. týdnu těhotenství se Veronika dostala do nemocnice. Lékařům se nelíbil zvýšený krevní tlak a stoupající hodnota bílkoviny v moči a kyseliny močové v krvi. „Nemocnice pro mě byla zkouška nervů. Já mám totiž od dětství syndrom bílého pláště a prostředí nemocnice je o to víc stresující. Několik dní po sobě jsem musela sbírat moč na rozbor, ve dne v noci mi měřili tlak a žíly jsem měla bolavé od neustálých odběrů. Navíc jsem trpěla těhotenskou cukrovkou, takže jsem měla speciální dietu. A kdyby jen to! Pořád mi někdo připomínal, že malá v břiše je v ohrožení a dokonce může zemřít. To jsem nesla psychicky hodně špatně. Často jsem tam zoufalstvím i brečela,“ vybavuje si těžké chvíle Veronika s tím, že by ji přes to všechno nikdy nenapadlo podepsat revers.
Domů na jediný den
Po 10 dnech ji propustili domů, kde si musela neustále hlídat krevní tlak. Když se jí pak zdál příliš vysoký, vrátila se zpátky do nemocnice. Tentokrát tam zůstala déle než měsíc a absolvovala všechna vyšetření zas a znovu. Když se výsledky opět zlepšily, pustil Veroniku primář na jeden den domů. To aby si přichystala vše potřebné pro miminko. „Určitě to byl stres, když mě propustili domů, bála jsem se, aby se něco nestalo. Ale na druhou stranu jsem byla ráda, že jsem měla tu možnost si nachystat, co jsem potřebovala. A také mám porodnici jen sedm kilometrů, což bylo uklidňující, že je tam člověk během chvilky, kdyby cokoliv. Hodně jsem si hlídala pohyby, zda je cítím pravidelně a také měřila krevní tlak,“ popisuje.
Porod paní Veronice lékaři vyvolali ve 38. týdnu těhotenství. Naštěstí se vše podařilo na výbornou. Dcera se během pěti a půl hodiny narodila naprosto v pořádku, s váhou 3,26 kilogramu. Dnes je jí už sedm let a chodí do druhé třídy.
Strach měla i o druhé miminko
„Jsem ráda, že vše dobře dopadlo! Ale na ten strach nikdy nezapomenu. Bála jsem se, že malá nebude v pořádku, nebo že mi, nedej bože, umře, a já budu rodit mrtvé miminko. Strach o svůj vlastní život byl až druhořadý,“ přiznává paní Veronika, která po čase otěhotněla podruhé.
„Naštěstí mne nepotkala znovu ani cukrovka, ani preeklampsie. Narodil se nám více než čtyřkilový syn,“ usmívá se Veronika, která byla při druhém těhotenství více hlídaná. Zároveň ale přiznává, že ani tentokrát nepodstoupila dobrovolný screening v prvním trimestru těhotenství. Ten dokáže riziko onemocnění preeklamspií odhalit, takže lékaři mohou nasadit léčbu, která může pomoci předejít propuknutí preeklampsie.
Příště raději s testem
„O testu, který se dělá na začátku těhotenství, jsem v té době nic nevěděla. Že se něco takového dělá, to jsem zjistila až někdy ve 3. trimestru druhého těhotenství. Kdybych ale byla ještě někdy těhotná, na test si rozhodně zajdu. A určitě bych doporučila jeho absolvování i všem nastávajícím maminkám. Stojí za to vědět, zda u vás existuje riziko, že můžete v průběhu těhotenství onemocnět preeklampsií, na co se připravit a čeho se vyvarovat,“ dodává Veronika.
Tip redakceInternet je zahlcen celou řadou informací, ale bohužel ne všechny jsou správné a odborné. Pokud chcete zjistit více o tomto onemocnění, sledujte náš speciál Preeklampsie, který spoluvytváříme s odborníky, případně se obraťte například na následující webové stránky: www.abctehotenstvi.cz. |
Čtěte také:
- Preeklampsie i možnost její prevence je pro české rodičky velkou neznámou, ukázal průzkum
- Preeklampsie ohrožuje matku i plod. Největším uměním je poznat, kdy už by se miminku lépe dařilo mimo dělohu, říká přední český porodník
- Nedejte preeklampsii šanci! Startuje redakční speciál za bezproblémové těhotenství a zdravé miminko
Nový komentář
Komentáře
Zažila jsem s dcerou, kterou stejný problém potkal také. Velkou roli hraje i dědičnost. Naštěstí vše dopadlo dobře, ale tak tak.
Děkuji moc za tohle téma...
Raději na to nemyslet
Preeklampsie je svinstvo a nejít vědomě na screening v druhém těhotenství, když první probíhalo tak šíleně, je rovno přihlášce na VŠ trotlovskou. A ještě to plakat do novin. Anebo kecá, protože v celé ČR nenajde lékaře, který by takovéto vysoce rizikové pacientce screening, když ne rovnou nutil, tak aspoň naléhavě nedoporučil.