Ačkoli se ve svých úvahách stále vracím do dětského věku, nemohu si pomoci. Dětství mě obdařilo nespočetným množstvím zážitků. A není tomu jinak ani v případě strašidel a strašidélek.

Nepamatuji se na to, že by mě naši motivovali k práci nebo dobrému chování strašením typu: odnese si Tě čert či půjdeš za trest do tmy k bubákům. Ale i přesto jsem v dětství měla svá strašidýlka.

 

Jedna z písniček, která v mém mládí byla slyšet z dětského vysílání, bylo „strašidýlko Emílek“, které, jak jistě víte, patří do všech postýlek. Já měla v postýlce hodného kamaráda méďu, který mě rozhodně nestrašil. Ale moje fantazie mi vytvářela představu toho, že pod postelí mám spoustu hadů. Takže pokaždé, když jsem šla spát a v pokojíčku byla tma, neboť jsem nespávala s rozsvícenou lampičkou, jsem se snažila co nejrychleji skočit do postele, aby mě některý z nich neuštknul. Tato představa se naštěstí s postupem času ztratila, ale tím příběh s hady nekončí.

Před několika dny jsem se tu s Vámi podělila a o své zážitky se svými bratry. Myslím, že jsem je patřičně vychválila, protože si to zaslouží. Nicméně nikdy nezapomenu, jak po mě Standa na procházce kolem řeky hodil užovku. Tehdá jsem utíkala, co mi nohy stačily. I zpětná představa mi nažene skoro husí kůži po těle.

A když už jsem se vrátila k zážitkům s bratry, nemohu opomenout na příhodu s Pavlem. Byli jsme u rybníka společně chytat ryby a chytili jsme úhoře. Kdo se v rybařině alespoň trochu orientuje či si čas od času dopřává rybích pochoutek, ví, že úhoř je jedna z dražších ryb. Onoho zmiňovaného úhoře mi tenkrát Pavel věnoval a doporučil mi, abych si jej dala na másle. Nakonec zbyl rodičům, protože představa toho, že bych jedla „hada“ se neslučovala s mými chutěmi. A přiznám se, zpětně toho opravdu lituji, protože kaprů jsem jedla nespočet, ale úhoře mi brácha už nikdy nedonesl.

V mém okolí se většina žen bojí pavouků a já jsem ráda, že alespoň některého strašáka mám překonaného. Malí pavoučci mi nevadí, neb věřím, že nosí štěstí. I přesto člověk domácnost musí uklidit, a tak čas od času je pošlu na onen svět. Největší pavouk, kterého jsem musela ze svého pokoje odstraňovat, se prý jmenuje sklípkan. Jeho velikost je cca 4*4 centimetry. No není to milé honit a zabíjet podobného návštěvníka, ale lepší než představa, že v noci mi poleze po dece nebo obličeji.

Dětské strašidýlko jménem tma, to je pro mě prostor, který jsem si ozkoušela na táboře pro nevidomé, kam jsem si hrdinsky nevzala baterku. Snažila jsem se co nejvíce přiučit právě od těch, kteří tmou bloudí celý svůj život. Motivovalo mne to i k tomu, abych svoji neteř naučila nebát se v koupelně, kde třeba bude tma díky tomu, že vypadne elektřina. A víte, jaký je výsledek? Nedávno mi neteř říká: „BOBO, já chci jít s Tebou do koupelny, když je tma!“ Moje milá pětiletá neteř Kačenka mě přesvědčila plně o tom, že už se naučila alespoň základy orientace potmě a nebojí se. Dokonce jsem ji nepřelstila ani ve chvíli, kdy jsem se schovala do vany. Věřím, že se jí to třeba bude hodit, až jednou pojede na tábor a bude se hrát noční hra.

V životě se ale objevují i strašidla mnohem hrůznější a je pochopitelné, že i dospělí se jich jen těžko zbavují. Po povodních v roce 1997, které naše okolí zažilo na vlastní kůži, vyvolával v člověku déšť hodně nemilé pocity a úzkost. Stejně tak mohu popsat strach z neudělání maturity či státních zkoušek. I když v tomto případě může člověk běh věcí alespoň trochu ovlivnit.

 

Jedna z posledních věcí, která mě napadá v souvislosti se strašením, je ortel, který mi doktor řekl v mých 18 letech po úrazu kolene. Slyším to, jakoby to bylo dnes: „Pokud neuposlechnete naše rady, budete do dvou let na vozíku!“ Zatím se tak nestalo a já se snažím den co den děkovat „Bohu díky!“ za to, že ještě chodím stále po „svých“.

Když bych to měla shrnout, náš život se asi strašidlům nevyhne. Jde o to najít co nejúčinnější způsob, jak s nimi bojovat a pokud možno, přemoci je. A když už člověk ztrácí naději, tak je dobré, mít se na koho obrátit – požádat o radu. A toho si myslím využila už nejedna žena-in.

 

Takže: Ženy spojme své síly a vyrazme proti všem strašidlům společně!

Reklama