Dlabání dýně

Co by to bylo za Halloween bez vyřezávání dýní! Tak se i vy cestou z práce pro jednu stavte v obchodě a nechte na ní své dítě pracovat. Samozřejmě úměrně jeho věku. Malé děti, kterým ostré předměty do ruky zatím nesvěříte, vám mohou asistovat a radit, kde a jak moc říznout. Nesnažte se potomky za každou cenu vést k výslednému vzhledu dýně podle vašich představ. Jen je nechte, ať popustí uzdu fantazii.

Neplánovaná koleda

Teď už je pozdě na domlouvání se se sousedy, že k nim přijdete večer na strašidelnou koledu. Co takhle ale překvapit třeba příbuzné, máte-li je někde poblíž? Ohlaste se na běžnou návštěvu, sežeňte dětem kostým, nebo jim ho vyrobte (úplně stačí namalovaný obličej), a nechte je samotné zazvonit. Za nadšení a vzrušení v dětských očí z takové přepadovky stojí i fakt, že se připravíte o poklidný večer před televizí, nebo že neuklidíte koupelnu.

Strašidelná bojovka

Pokud máte starší děti, přichystejte pro ně strašidelnou bojovku se sladkou odměnou. Vybavte je baterkou a plánkem s úkoly, co všechno musí splnit a přinést. Pokud máte v okolí hřbitov a nejste zrovna útlocitné povahy, nasměrujte je samozřejmě i tam. V dnešní době mobilních telefonů si snadno ověříte, že tam či onde děti skutečně byly, a úkoly splnily. Mohou vám třeba posílat fotky. Tak je zároveň budete mít pod kontrolou. Sice vás to bude stát chvíli přemýšlení, ale zvednete potomky od počítačů.
5bd84b50c791fobrazek.jpg

Vyprávění příběhů

Udělejte si s dětmi strašidelný večer. Zalezte si všichni do dětského pokojíčku, rozsviťte svíčky a vydlabanou dýni, abyste navodili strašidelnou atmosféru. Zapomeňte na televizi a pusťte se do vyprávění děsivých příběhů – opět úměrně věku posluchačů. Nebuďte to ale jen vy, kdo bude mluvit. Nechte hororové báchorky vyprávět i své potomky. Uvidíte, jak se do vymýšlení scénářů ponoří.

Kdo jsem?

Tuhle hru jste s dětmi už jistě hráli. Dotyčný si tajně vybere osobnost, kterou právě je, a ostatní se ji snaží uhádnout. Otázky musí pokládat tak, aby se dověděli jen zda „ano“ či „ne“. Tentokrát ale změňte pravidla. Postava, o kterou půjde, musí být jen strašidelná či nadpřirozená bytost. Tak schválně, na kolik z nich děti přijdou?

Krvavé koleno

Znají vaše ratolesti hru, kterou jste se bavili, když jste byli malí vy? Jestli ne, tak je na čase to změnit. Ideálně děti vytáhněte ven, doma to zkoušejte jen za předpokladu, že máte velký byt a žádné (nebo trpělivé) sousedy. Bude se totiž dost běhat a křičet. Další podmínkou je také co největší počet hráčů, i když lze samozřejmě improvizovat. Jak hra vypadá?

Je zapotřebí dvou hlavních aktérů – „maminky“ a „Krvavého kolena“, a pak hloučku dětí. Krvavé koleno zaleze do nějakého úkrytu, kam se jde jedno z dětí podívat. Na to přiběhne s křikem: „Mami, mami, v kůlně (pod postelí, za domem) straší!“ Maminka mu ale nevěří a odbyde třeba ho slovy: „Ale kdeže, to byl jen ptáček.“ Postupně se takto vystřídají všechny děti, teprve pak se jde podívat i maminka. S Krvavým kolenem v úkrytu vede následující (nebo podobný, zmírněný) hlasitý rozhovor:

„Kdo jsi?“  „Krvavé koleno!“
„Kde spíš?“ „Na lidských kostech!“
„Čím se přikrýváš?“ „Lidskou kůží!“
„Co máš pod hlavou?“ „Lidské vlasy!“
„Co máš v levé kapse?“ „Vidličku!“
„Co máš v pravé kapse?“ „Nůž!“
„Čím se živíš?“ „Dětmi!“
„A kdy si pro ně přijdeš?“ – na to Krvavé koleno pošeptá mamince tu správnou hodinu, takže ji děti neznají.

Děti s maminkou pak společně v hloučku odříkávají: „První hodina odbila, lampa ještě svítila. Druhá hodina odbila, lampa ještě svítila…“ Takto pokračují až do chvíle, kdy přijde na řadu vybraná hodina. To maminka vyřkne „Lampa zhasla!“ načež na děti vyběhne Krvavé koleno a začne je honit. Které chytí, z toho je další Krvavé koleno.

Nemáte na drastické hry nervy a raději byste něco poklidnějšího? Zkuste některou z následujících zábavných her, které se v zemích slavících Halloween už staly tradicí.

Odpovědi s vážnou tváří

Vybraný hráč se postaví před ostatní a odpovídá na jejich otázky. Nikdy ale nic jiného než „dýně“. Musí si při tom po celou dobu udržet vážnou tvář bez jakéhokoli náznaku úsměvu. Dospělí to nejspíš vydrží dlouho, ale dětem stačí málo. Příklad: „Kdo je tvoje maminka?“ „Dýně.“ „Co máš na nohou?“ „Dýně.“ Jakmile se hráč zasměje, je vystřídán.
5bd84c1f50d50obrazek.jpg

Lovení jablíček

Přichystejte si lavor, větší mísu nebo hrnec, napusťte vodu a ponořte do ní několik jablíček. Úkolem soutěžících je vylovit jedno z nich bez pomoci rukou, tedy jen ústy. Těžko říct, co má tato hra společného s Halloweenem, ale je s ním pevně spjatá.

Čtěte také: