seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Na začátek je důležité zmínit, že s opary je to velmi individuální. Někdo na ně trpí a někdo ho nezažije ani jednou za svůj život. Až 98 % populace v sobě nese viry, které opary způsobují, ale záleží na mnoho dalších faktorech. Opar může vyvolat nejen známé leknutí, ale i další stresové faktory, mezi které patří nedostatek spánku, únava obecně, nesprávný pitný režim, nízká imunita, stresové napětí nebo nezdravý životní styl (špatná strava, alkohol, kouření apod.). Léčebných metod je spoustu, ale na každého platí něco jiného, proto je potřeba zkoušet.

Otázka, proč vzniká opar, je velice záludná. Jakmile se vám jednou do těla dostane vir Herpes Simplex HSV, už ho nikdy nedostanete z těla pryč. Nemusí nijak škodit, ale je zodpovědný právě za vznik oparu. Pak už jen stačí spojení s výše zmíněnými faktory a opar může být na světě. 

Co může fungovat na opar?
Pokud si potřebujete ulevit, velice dobře funguje potírání oparu ledovou kostkou. Buďte trpěliví a ledujte alespoň 10 minut, místo se znecitliví a nebude tolik nateklé. Opar často způsobuje nedostatek vitamínu A, proto ho doplňte (najdete ho v mléčných produktech, v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu nebo meruňkách). Pokud preferujete babské přírodní rady, zkuste česnek (vnitřní i vnější použití) nebo kašičku z medu s droždí. V droždí jsou totiž kvasnice, které jsou zdrojem vitamínu B a urychlují hojení, ale zároveň působí jako prevence. Tea tree olej, hřebíčkový olej, tymiánový olej nebo olej obsahují vitamín C mohou být také velkými pomocníky při léčbě. Zinková mast nebo mast z aloe vera jsou účinné nejen na opary, ale využijete je i na akné, různá poranění, popáleniny nebo štípance. Riboflavin (kupujte ve formě tabletek jako doplněk stravy) neboli vitamín B nepřispívá jen dobrému zraku, ale chrání také kůži a pomáhá ji regenerovat a obnovovat. Citrónová šťáva může také v počátcích opar zklidnit a zabránit jeho růstu.

image.jpg
Foto: Shutterstock

Prevence je důležitá
Pokud jste někdy opar měli, tak víte, jak moc je to nepříjemné, proto byste se měli zaměřit na jeho předcházení. Co tedy pomáhá?

  • posílení imunity (zařazení ovoce, zeleniny, vitamínů)
  • dýňová semínka
  • rostlina pískavice (například ve formě kapek)
  • výluh z listů vrby
  • česnek
  • aloe vera
  • grepová semínka (opět kapky) – působí i na afty, záněty dásní nebo zubní kazy
  • vitamín B (v kvasnicích, luštěninách, ořechách, drůbežím masu, listové zelenině apod.)
  • čertův kořen (eleuterokok) – tinktura z byliny
  • dávat si pozor z čeho pijete (společné pití z jedné sklenice k oparům přispívá)

Zdroj: Instagram @terapiezivota, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Studie i Herpes viru, Studie o léčbě oparu, Profimed