5ef1e1b2008afobrazek.png
Foto: Shutterstock

Mohou jí onemocnět i bezdětné ženy, ba dokonce i muži, ale nejčastěji postihuje kojící maminky. Zvláště v šestinedělí, tak jako tomu bylo i maminky Evy (31): „Třetí týden po porodu mě začalo pobolívat v jednom prsu a stupňovalo se to. Večer už byla bolest nesnesitelná, nemohla jsem se ho ani dotknout. V jednom místě byl horký, zarudlý a já za začínala být k tomu navíc naprosto schvácená. Jako když máte chřipku. Nebyla jsem schopná cokoli dělat. Dávala se do mě zimnice, pak mě zase rozpalovala horečka, chyběla mi veškerá síla. Vůbec jsem nechápala, co to se mnou je, a pro jistotu odjela na pohotovost,“ popisuje s tím, že lékař stanovil diagnózu téměř ode dveří. Zánět mléčné žlázy neboli mastitida. „Dostala jsem paralen na bolest a antibiotika. Naštěstí taková, kvůli kterým jsem nemusela Aničku přestat kojit,“ vzpomíná na nepříjemné onemocnění, které o pár let později prodělala i po druhém porodu.

Proč k zánětu dochází?

Příčin je celá řada. Často je na vině poranění bradavek, přes které vniknou do prsů bakterie a vyvolají zánět. Může to být ale i špatnou hygienou či nesprávnou technikou kojení, a tedy nedostatečným vyprazdňováním mlékovodu. Pozor také na špatnou podprsenku či jiný nadměrný tlak na prsy, či příliš dlouhé rozestupy mezi kojením.

Jak se onemocnění projevuje?

Nejčastěji se zánět objeví jen v části prsu, ale může postihnout i prs celý, nebo dokonce oba dva naráz. Bolestivé místo je horké, zatvrdlé a pokožka nad ním červená. Tady ale příznaky nekončí. Pacientky uvádějí zdravotní potíže totožné s těmi při chřipce. Jsou schvácené, unavené, mají zimnici na střídačku s pocením a bolí je celé tělo. Výjimkou není ani nevolnost či zvracení.

Čím zánět vyléčit?

Někdy je možné prvotní příznaky takzvaně rozehnat doma. Je totiž možné, že jde zatím jen o retenci (zadržování) mléka v mléčných žlázách (například při delších pauzách mezi kojením), a zánět se zatím „nerozjel“.

  • Je důležité dbát na to, aby se mléko nehromadilo v prsu. Po kojení je nutné případný zbytek odsát či odstříkat. Než se do toho pustíte, prsy nahřejte a promasírujte. Jakmile máte hotovo, dopřejte jim naopak studenou sprchu či obklad. Doporučují se k tomu i listy hlávkového zelí, případně tvaroh.
  • Na škodu není ani poradit se o správné technice kojení, i to dokáže zázraky.
  • Pokud ale nic nezabírá, a zánět už se rozšířil, pomohou jen antibiotika. Přestože se většina z nich dostane i do mléka, existují taková, která by miminku neměla ublížit, takže lékaři doporučují kojení v žádném případě nepřerušovat.
  • Nezbytný je klidový režim a dostatek tekutin.

Pokud by v případě vážného zánětu pacientka zanedbala léčbu, mohlo by dojít až ke vzniku abscesu. Toto hnisem naplněné ložisko by pak bylo nutné odstranit operativně.

Čtěte také:

Reklama