Chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. To je lupénka. Nevzhledné kožní projevy doprovází ve většině případů nepříjemné svědění. U mnoha pacientů postihuje nejen kůži, ale také nehty a klouby, zasahuje do jejich psychiky, negativně ovlivňuje pracovní i partnerský život. Přestože není nakažlivá, 91 procent nemocných v České republice se setkává s diskriminací nebo ponižováním. Téměř polovina z nich cítí, že lupénka negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy.

Přestože není nakažlivá, 91 procent nemocných v České republice se setkává s diskriminací nebo ponižováním. Téměř polovina z nich cítí, že lupénka negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy.

Lupénka je nejčastější kožní onemocnění. V České republice jí trpí 200 až 300 tisíc lidí. Více než 10 procent z nich trpí středně těžkými až těžkými formami. Postihuje nejen kůži, ale je spojena i s řadou dalších onemocnění, jakými jsou například postižení kloubů, Crohnova choroba, psychiatrická onemocnění nebo cukrovka 2.

lupénka

Nejedná se o infekční onemocnění, spouštěčem může být stres, léky či dědičnost. „Kolem 40 až 60 procent postižených má lupénku v rodinné anamnéze. Nemusí se projevit přímo u dětí pacienta, ale například až u jeho vnoučat,“ říká profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Bohužel není způsob, jak se lupénky trvale zbavit, můžeme ji však velmi úspěšně léčit. Pokud dermatolog zvolí správnou léčbu, může být pacient téměř bez příznaků,“ dodává.

Zářným příkladem je příběh pana Ing. Otakara Jeřichy z Dublovice. Lupénka se u něj projevila již v rané dospělosti Jeřichaa trápila ho několik let. Výrazné zhoršení zaznamenal však až po dostudování vysoké školy, kdy nastoupil na vojenskou službu. Nulová péče a nedostatek mastí vyústily v hospitalizaci ve vojenské nemocnici a následné propuštění z armády. Lékaři si s jeho onemocněním nevěděli rady. Panu Jeřichovi se tvořily šupiny na kůži na rukou, na trupu i na hlavě. Nemoc navíc postihla i jeho klouby. Netrpěl tak jen jeho osobní život, ale také pracovní. Během svého boje s lupénkou vyzkoušel snad všechny léčebné metody, které byly dostupné, jak od lékařů, tak od různých léčitelů. Jednalo se o masti, koupele, světloléčbu, tabletky podporující světloléčbu či tabletky brzdící tvorbu šupin. „Metody léčitelů zahrnovaly například nesmyslné kroužení virgulemi nebo různé bylinné přípravky. Zkoušel jsem i čínskou medicínu. Vše ale bez úspěchu,“ vzpomíná. Vše se změnilo v roce 2003, kdy byl zařazen do studie, v níž lékaři zkoušeli tzv. biologickou léčbu. „Nyní si dvakrát měsíčně píchám doma lék a jsem poprvé bez problémů,“ popisuje moderní léčbu, kterou volí lékaři v situaci, kdy na lupénku nezabírají žádné jiné léčebné možnosti.

V současné době není pan Jeřicha lupénkou nijak limitován a žije plnohodnotný život. Po celý čas léčby mu byla oporou jeho rodina, což ale není u pacientů s tímto onemocněním vždy běžné. Lupénka nepříznivě ovlivňuje i partnerské vztahy. Pacienti čelí častějším rozchodům, cítí se ve vztahu méněcenní, nebo se vyhýbají intimitám. Tabu bývá dokonce i randění, kterého se mnohdy straní.

Při první návštěvě dermatologa je důležité, aby pacient mluvit o všech stránkách života s lupénkou otevřeně a zmínit všechny dopady na běžný život, což může být pro člověka trpícího lupénkou velice stresující. Jak se v klidu a dobře připravit na návštěvu dermatologa radí nový portál www.cistakuze.cz.  Pacient by si měl před první dermatologickou prohlídkou sepsat, jak se onemocnění projevuje v průběhu dne, týdne nebo roku. Měl by si také vyfotit postižená místa, která jsou nejvíce vidět, nebo která ho nejvíce zatěžují. Během návštěvy je velice důležité všemu, co říká lékař, rozumět. Není od věci si průběžně informace zaznamenávat.

Reklama