Celulitidou trpí až devadesát procent žen, nechce jí zcela určitě celá stovka. Navíc se dnes tzv. pomerančová kůže ráda označuje jako civilizační nemoc. Za jejím výskytem totiž stojí nejen geny, ale ve velké míře i nevhodný životní styl.

Pěkně popořádku – co vlastně celulitida je? Jedná se o tuk uložený pod povrchem kůže a boulící se skrze pojivovou tkáň, která je nedostatečná. Jinými slovy: podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami, čímž dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže. Nejčastěji se celulitida vyskytuje na stehnech, hýždích, ale klidně i pažích.

celulitida

4 stadia celulitidy

  1. stadium – pomerančová kůra není na první pohled vidět, objeví se v momentě, kdy zmáčknete kůži mezi prst
  2. stadium – celulitida je již viditelná a nerovností na pokožce si snadno všimnete
  3. stadium – celulitida je viditelná v každé poloze i při jakémkoliv osvětlení
  4. stadium – fáze, kdy dochází k poškození kůže, které jsou často doprovázeny otoky a bolestmi

celulitida

Vyrazte do boje!

Pokud toužíte po krásné a hladké kůži, zamyslete se nad tím, jak žijete, stravujete se a jaké jsou vaše návyky. K pomerančové kůži přispívají rychlé diety, sedavé zaměstnání, špatná výživa, ale také kouření nebo hormonální antikoncepce.

Celulitidu se vyplatí řešit už v prvních stádiích jejího projevu. Tím se zabrání její další progresi. Základem prevence i řešení celulitidy je jednoznačně zdravý životní styl spojený s pestrou stravou, dostatečným příjmem tekutin a pohybu. Pohyb je důležitý, protože posílí svalovou hmotu v oblasti hýždí, břicha a stehen a kůži prokrví. Vhodné je především plavání, aerobik, tanec, jízda na kole, rekreační běh nebo častá chůze. Podpůrný význam má i aplikace lokálních přípravků (gelů, krémů apod.) spojená s ruční masáží či tělovým peelingem ošetřované oblasti. Ruční nebo přístrojová lymfatická drenáž pak dovede podpořit přirozený proces detoxikace,“ říká MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

tělo

Dobrý efekt mohou mít lymfatické masáže, ani u nich ale nemůžete čekat výsledek na počkání a efekt závisí mimo jiné i na genetických dispozicích. „Doporučit mohu například LPG lipomasáž nebo rázovou vlnu. Obě ošetření podpoří činnost lymfatického systému, urychlí metabolismus, detoxikují organismus a nastartují v kůži řadu blahodárných procesů. Tak se pokožka po několika ošetřeních více zpevní, vypne a omladí. Tato ošetření patří do kategorie tzv. bodyformingu nebo rovněž bodyconturingu – k metodám, které pomáhají hezky tvarovat siluetu těla,“ dodává MUDr. Katarína Třísková.

Důležité je ale dodat - i s celulitidou se dá žít...

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nezapomeňte si přečíst: