Léto a prázdniny, čas her, zábavy a zaslouženého odpočinku po deseti měsících školy. Nicméně bohužel také čas, kdy dochází u dětí k nejvíce úrazům. Právě teď byste měli být obezřetnější víc než kdy jindy. Určitě jste vysvětlili dětem všechna nebezpečí, která na ně čekají, ať už ve městě nebo na táboře v přírodě. Ale víte vy, jak poskytnout dítěti první pomoc? Jak ho v případě potřeby ošetřit? Ne? Tak si s námi pojďte osvěžit paměť.

Popáleniny

 • k těm děti přijdou velice rychle – venku u grilu, krbu či sporáku - okamžitou pomocí je dostatečné zchlazení popáleniny. Postižené místo strčte pod tekoucí studenou vodu a držte alespoň patnáct minut. Zmírníte tím kromě bolesti i hloubku popálení. Pokud je popálení většího rozsahu, vyhledejte lékařskou pomoc. Menší popáleniny po ochlazení vydezinfikujte a ošetřete vhodnou mastí.
 • Pořezání, odřeniny

  • Na odřená kolena stále platí: důkladně vymýt nečistoty, vydezinfikovat třeba peroxidem vodíku a přelepit, aby se do rány nedostaly nečistoty. Při větším poranění a hlavně krvácení, je důležité nejprve zastavit právě krvácení třeba přiložením tlakového obvazu nebo přitlačením rukou. Krvácející místo zvedněte nad úroveň srdce. A dopravte dítě co nejrychleji do nemocnice.
  • Uštknutí hadem

   • Tady je vždy nutné zavolat lékaře. Dítě uklidněte a usaďte, nemělo by chodit, aby se jed zbytečně rychle nešířil krví. Místo uštknutí by mělo být pod úrovní srdce. Ránu dezinfikujte a stlačte obvazem, nezaškrcujte!
   • Bodnutí hmyzem

    • Postižené místo zchlaďte vodou, popřípadě vyndejte včelí žihadlo, opatrně, tak abyste do rány nevtlačili zbytečně víc jedu. Přiložte rozkrojenou cibuli, která sníží otok i bolest. Dostane-li dítě žihadlo do úst, ochlaďte místo cucáním ledu, dítě nepokládejte a dejte mu nějaký přípravek proti alergii. Pokud dítě začíná natékat a má potíže s dýcháním, dopravte ho co nejrychleji k lékaři.
    • Tonutí

     • Děti, zvláště ty malé, by vždycky měly plavat s dozorem. Měly by vědět, že nesmějí skákat do vody, odkud se jim zachce. Vysvětlete jim, co vše se může přihodit, pokud nebudou dodržovat vaše nařízení. Dojde-li přesto všechno k tonutí, postiženého vytáhněte z vody a položte na záda. Je-li v bezvědomí, zkontrolujte, zda nemá zapadnutý jazyk, vyčistěte mu ústa a zakloňte hlavu. Nedýchá-li okamžitě, začněte provádět umělé dýchání. Dýchá-li, uložte jej do stabilizované polohy (na bok) a přivolejte lékaře.
     • Myslete však hlavně na prevenci. Pokud dítě jezdí na kole, měla by být helma samozřejmostí a nutností, také ostatní výbava v podobě chráničů loktů, kolen a správného oblečení je nezbytná. Vysvětlete dětem, že není potřeba být středem pozornosti a přeceňovat své síly. Snažte se, aby z nich rostli mladí sebevědomí lidé, kteří nemají potřebu se předvádět svým kamarádům a hazardovat tak se svým životem. Naučte děti se před každým sportem rozehřát, před plaváním se nejprve otužit, než skočí rozpálení do ledové vody. Mějte přehled o tom, kde jsou a čím se zrovna baví. Nenechejte se ukolébat tím, že je na hřišti. I tady se každoročně zraní na tisíce dětí zdoláváním nejrůznějších prolézaček. Navíc tady často čekají nástrahy v podobě injekčních stříkaček, rozbitých skel a odpadků.

      Na závěr nezbývá, než popřát krásné léto bez úrazů…