V předhůří Beskyd, na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene leží městečko Štramberk, kterému se pro jeho malebnost říká "Moravský Betlém".
Dnešní článek doplňuje povídání o Kopřivnici a Hukvaldech, protože Štramberk leží v těsné blízkosti těchto dvou míst, a proto vám doporučuji jej při vašem výletu neminout.

Hlavní dominantou města je zřícenina hradu Strallenberg, která je vidět už z širokého okolí. Hrad byl postaven někdy po roce 1200 šlechtickým rodem Benešoviců. Ve 13. století byl hrad majetkem duchovního a rytířského řádu templářů a po zrušení řádu byl majetkem Jana Lucemburského. Následně hrad vystřídal mnoho majitelů a po roce 1533 začal postupně chátrat.
V roce 1783 se přední část hradu zřítila a zdivo bylo rozebráno na stavební materiál. V původní výšce se dochovalo pouze severovýchodní opevnění vnitřního hradu.

V letech 1901-1903 byla válcová věž zastřešena a upravena na rozhlednu. Té se říká Trúba a je dnes vyhledávaným turistickým místem. Je z ní krásný rozhled do kraje a v jejím podzemí leží uvězněný Turek. :-) 

Na náměstí určitě nezapomeňte navštívit Muzeum Zdenka Buriana. Tento známý ilustrátor se narodil v Kopřivnici a krátce po narození se s rodiči přestěhoval právě do Štramberka. Tady si Burian jako dítě hrával v jeskyni Šipka, která byla kdysi dávno obydlím neandrtálského člověka. A právě tato jeskyně jej dovedla k zájmu o pravěkou dobu.
Muzeum bylo založeno v roce 1992 a od té doby jsou zde pořádány, hlavně v době turistické sezony, tématické expozice z díla Zdenka Buriana. Po ostatní měsíce slouží muzeum jako městská galerie.

Na severním svahu kopce Kotouč najdete další zajímavost města Štramberk. Je to jeskyně Šipka, která město proslavila ve vědeckém světě. V roce 1880 zde byl nalezen zlomek spodní čelisti neandrtálského dítěte a také kosti pravěkých zvířat.  

A ještě jednu malou zajímavost na závěr. Ve Štramberku můžete zakoupit moc dobrou místní specialitu. Jsou to Štramberské uši a jsou vyrobeny z medového perníkového těsta. Podle jedné pověsti se pečou jako památka na křesťany, kterým Tataři utínali po svém vpádu do Štramberka uši a posílali je svému veliteli do Asie jako symbol vítězství. 

PRAKTICKÉ INFORMACE
Hrad Štramberk
Otevírací doba:
listopad až únor - pouze sobota a neděle - 10 až 16 hodin  
březen, říjen - pouze sobota a neděle - 10 až 17 hodin
duben, září - úterý až neděle - 10 až 17 hodin (o víkendu do 18 hodin)
květen až srpen - celý týden - 9 až 18 hodin
Vstupné: děti 10 Kč, dospělí 20 Kč

http://www.stramberk.cz            

Reklama