Představa, že se vrací do prázdného bytu, je pro ně stejně děsivá jako pro jiné strach  ze sociálního kontaktu. Jdou ze vztahu do vztahu i přesto, že předem tuší, že nebudou mít dlouhého trvání. Řídí se mottem: Raději budu s někým, s kýmkoliv, než bez nikoho.

sama

Určitě někoho takového ve svém okolí znáte. Člověk, který prostě nikdy nebyl sám, a to i za cenu, že všichni okolo mnohdy nad jeho výběrem partnerů kroutili nechápavě hlavami a v duchu se ptali:
Jak se s někým takovým může zahazovat? Odpověď je jednoduchá: Dotyčný jedinec prostě nedokáže být sám. Bojí se sám zařizovat běžné záležitosti, bojí se, že si v životě nebude s něčím vědět rady, že nebude mít koho požádat o pomoc, nebo se jednoduše jen bojí být sám se sebou.

Hlavně mě neopouštěj

Šestadvacetiletá Šárka z Prahy se už třetím rokem plácá ve vztahu, o kterém ví, že nemá budoucnost. Svému příteli Michalovi už několikrát přišla na nevěru, ale opustit jej nedokáže.
„Přemýšlela jsem o tom už mockrát, ale pokaždé, když jsem se s Michalem rozešla, za pár dní jsem to nevydržela a prosila ho, aby se vrátil,“ svěřuje se Šárka.  „Není to proto, že bych do něj byla nějak bezhlavě zamilovaná, ale když jsem sama, je mi mizerně a mám příšerné deprese. Začnou mě pronásledovat myšlenky, že si třeba už nikdy nikoho nenajdu a zůstanu úplně sama. Taky si pořád říkám, že už jsem do toho vztahu přece jen dost „investovala“ a nechce se mi z něj jen tak odcházet, začínat něco nového,“ říká Šárka.

To potvrzuje také stejně stará majitelka PR agentury Lenka, která udržuje vztah se svým manželem, přestože ji opustil kvůli milence.
„Neodpustila jsem mu to, ale nemohla jsem si nikoho jiného najít, a tak se s manželem pořád stýkám. Teď vlastně podvádí svou milenku se mnou,“ říká Lenka, která zároveň přiznává, že velkou roli v jejím rozhodnutí hraje sex i manželova pracovní podpora.
 „Kdybych s manželem vztahy utnula, byla bych se sexem takříkajíc na suchu a taky bych přišla o spoustu zakázek, které jsme spolu ještě coby manželé sjednávali.“

Zadní vrátka se nevyplácejí

Jenže v tom právě lidé dělají podle psychologů největší chybu. Setrvávání s někým jen proto, abychom nebyli sami nám podvědomě brání najít si někoho jiného, i  když se o to člověk snaží, málokdy se mu to povede.
„Nejvíc na to doplácejí ženy. Znám spoustu takových, které žily léta s partnerem jen tak, protože neměly nikoho jiného. Pak se s nimi dotyčný rozešel a ony se ocitly samy na prahu třicítky, v depresi a se strachem, že už si nikoho nenajdou,“ říká psycholožka Zdeňka Sládečková. Stejně jako jiní odborníci ani ona neschvaluje takzvaná zadní vrátka, kdy lidé raději žijí s „kýmkoliv“, než aby věnovali čas a energii na hledání vhodného partnera.
Člověk, který se bojí života bez partnera, by se měl nejprve naučit žít sám se sebou. Jedině tak se vyhne velkým životním karambolům a bude schopen mezi spoustou ryb rozeznat skutečně cenný úlovek.

Kam dál:

Reklama