Pojďte se bát prostřednictvím filmových ukázek. Ale žádných novodobých amerických krváků, dáme si něco pro „filmové fajnšmekry“.

Ukázka číslo 1.

Klobouk dolů před německým režisérem Friedrichem Murnauem a zejména pak maskéry, kteří dokázali v roce 1922 vytvořit dodnes nepřekonanou podobu Upíra z Nosferatu (1922). I dnes, po devadesáti letech! udivuje svým hrůzným zjevem a originalitou. Byl jím fascinován i karlovarský skladatel Karla Šimandl, který je také autorem neobvyklého projektu Nosferatu - Symfonie (za) šera. Karlovarský symfonický orchestr jej uvedl i na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech. My si pustíme filmovou ukázku.

Upír z Nosferatu (1922)

Ukázka číslo 2.

Jako druhou ukázku jsem zvolila tak trochu neprávem opomenutý český film pro pamětníky Podobizna, jenž je filmaři popisován jako mysteriózně laděný příběh se stupňující se hororovou atmosférou. Kdo má rád napětí, vřele doporučuji.

Podobizna (1947)

Ukázka číslo 3.

A do třetice si neodpustím ukázku dnes již kultovní Studny ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Která z vás se nebála starého Brůny? Já ho ještě dlouho po shlédnutí viděla za každým rohem se sekyrou v ruce. (Chudák herec, pan Jaromír Crha :)

Studna / Třicet případů majora Zemana (1975)

 ____________

Tak to by po ránu stačilo a budeme se už radši smát než bát – anebo soutěžit…

Tématem dnešního vydání je: Strach a jak ho překonat. Máte bobříka odvahy?

  • Bály jste se něčeho tak, že vám až zdřevěněly nohy?
  • Jak překonáváte strach?
  • Napište historky, ať už současné, nebo z dětství
  • Napište i historky vašich dětí
  • Je pravdivé pořekadlo, že „Strach má velké oči“?
  • Uznáváte pořekadlo druhé: Když máš z něčeho strach, jdi a sáhni si na to!
  • Strach i odvaha mohou mít mnoho podob

Sáhněte si na dno své odvahy a napište nám o tom na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Těšíme se na vaše příspěvky

Jednu ze čtenářek odměním čerstvě praženou kávou Arabica (aby ji dala sílu bdít po celou noc) a zmatňujícím tónovacím make-upem od firmy Garnier  (aby nebyla bledá jako hrabě Drácula)

darecekk

Reklama