Jak se chovají klienti v lékárně v době koronaviru?
Vzhledem k nouzové situaci je třeba, aby pacienti stáli frontu před lékárnou s 2m odstupem od sebe a do lékárny vstupovali postupně na vyzvání personálem se zakrytými ústy a nosem. V prvních dnech byl toto trochu problém, ale dnes již většina pacientů situaci pochopila a pravidla dodržuje.

Mátě nějakou špatnou zkušenost za poslední dobu?
Situace je nová pro pacienty i pro nás zdravotníky. Je pak logická určitá nervozita, jedna pacientka např. považovala ochranná opatření za přehnaná. To se ale časem srovnalo, všichni už asi chápou, že opatření nejsou samoúčelná. Práci nám samozřejmě ztěžuje stálý nedostatek ochranných prostředků, především respirátorů.

PharmDr.-Daniela-Lasakova.jpgJaké léky nejčastěji kupují?
Jedná se především o léky a doplňky preventivního charakteru, jako jsou vitamíny nebo přípravky na zvýšení imunity s echinaceou, betaglukany či aminokyselinami. Pro případ nemoci pak léky na zmírnění jejích symptomů, tedy léky na snižování teploty a potlačení bolesti, nosní spreje s účinnými látkami pro krátkodobé (týdenní) použití při rýmě či s obsahem mořské soli pro dlouhodobé užití na zvýšení imunity nosní sliznice. Samozřejmě je v této době zvýšený zájem o dezinfekční mýdla, gely nebo rukavice. Tyto produkty jsou teď ale nedostatkové i pro zdravotníky.

Najdou se mezi lidmi i ti, kteří se stále shání v lékárně po roušce?
Občas se ještě někdo zeptá, ale situace je dostatečně probíraná v médiích, takže lidé vědí, že jich je kritický nedostatek.

Čekala jste, že se v životě setkáte s takovou situací?
Myslím si, že s něčím takovým nepočítal nikdo z nás. Znali jsme to jen ze sci-fi filmů a knih. Jak je ale vidět, budeme se muset na podobné situace i do budoucna připravit, posbírat zkušenosti a poučit se z chyb. A možná řada z nás přehodnotí životní priority.

Je něco, za co jste momentálně vděčná?
Zvedla se ohromná vlna solidarity mezi občany a na povrch se dostává zase to lepší, co v lidech je. Ušité roušky nám přinesli skauti, s pomocí přišlo ČVUT, které nám zdarma dodalo plastové štíty. Uvědomují si, že farmaceuti jsou zdravotníci, kteří jsou v této době ohroženi ještě více než ambulantní lékaři, protože nemohou fungovat jen po telefonu. Lidé chronicky i akutně nemocní si chodí pro nezbytné léky i pro radu, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, protože naše lékárna poskytuje pohotovostní službu.


Pozitivní je v této špatné chvíli i fakt, že se mnoha lidem připomnělo dodržování hygienických zásad, na což už řada zapomněla. A že je důležité chránit nejen sebe, ale být ohleduplný i vůči ostatním.

Ze současné situace také vyplynulo, že už většina pacientů dostává recepty od lékařů přes SMS zprávy. My lékárníci bychom byli vděční, kdyby nám pomohly rodiny těchto starších občanů a naučily je tyto zprávy v jejich telefonech najít a zobrazit, případně jim stáhly aplikaci, která zprávu od lékaře rovnou přemění v požadovaný QR kód. Zkrátilo by to jejich čas strávený v lékárně i před ní ve frontě.

Co si myslíte o léku remdesivir? Mohl by pomoci plošně?
Jedná se o lék, který se zatím jen experimentálně podává pacientům s těžkým selháním plic. Výsledky jeho použití při současné viróze se budou teprve vyhodnocovat, takže jeho plošné užívání ještě není na pořadu dne. Potvrzuje se ale, že by státy měly více investovat ať už do vývoje nových léků, nebo do zkoumání využití již známých léků v nových indikacích.

Bojíte se, že dostanete koronavirus?
Strach nemám, možná s tím tak trochu i počítám. Důležitá je obezřetnost a dodržování všech pravidel. Nejohroženější jsou staří a lidé s více nemocemi. Ty musíme chránit nejvíc.

Máte děti?
Já už mám děti dospělé a se širší rodinou se teď raději nestýkáme. Obavu mám o staré rodiče. Často jim telefonuji a zjišťuji, jak se jim daří a co potřebují. Kolegyně, které mají malé školáky, jsou buď doma na OČR a učí se s nimi, nebo jsou jejich děti doma s tatínky, kteří mají „home office“.

Co byste obecně vzkázala lidem, kteří se potýkají s panikou z koronaviru?
Situace je sice vážná, ale panika ničemu nepomůže, naopak vše zhorší. Je třeba uvažovat klidně a racionálně, dodržovat nařízené pokyny, a tím chránit sebe i ostatní. Zajímat se o staré a nemocné ze svého okolí. Čím zodpovědněji se budeme chovat, tím rychleji to zvládneme.

Zdroj fotografie: EUC Lékárna

Reklama