Silvestr a oslavy začátku nového roku patří většinou mezi radostné okamžiky. Pro kočky a psy se ale často jedná o velmi stresující období. Nadmíra hluku a záblesky ohňostrojů zvířata, až na výjimky, velice stresují. Jak nejlépe zabezpečit svého domácího miláčka a ochránit ho od stresu a strachu? Jak udělat psům příjemný Nový rok?
Noc plná strachu
Kočky i psi mají velice dobře vyvinuté smysly. Mají perfektní sluch a jsou schopni vnímat zvuky o frekvenci hodně vyšší, než vnímají lidé. Na této schopnosti psů je založen princip píšťalky, kterou člověk vůbec neslyší. „Psy a kočky snášejí rány petard a rachejtlí mnohem hůř než lidi. Není divu, že většina z nich prožívá Silvestr ve stresu,“ říká Lucia Repová z Royal Canin.
Nejpřirozenějším způsobem jak připravit kočce nebo psovi klidného Silvestra je jet někam, kde bude klid a oslava tam proběhne jen bouchnutím zátky u šampaňského. Nejlépe tedy odjet někam do hor na samotu, ale ani to ale nemusí stačit. Někteří psi oslavy Nového roku zvládají bez problémů, ale záleží na psí povaze, výchově a zvyku na hluk a rušné prostředí. Jednou z možností jako minimalizovat půlnoční stres je odvést pozornost mazlíčků hračkami, puštěním hudby anebo filmu.
Pomoci může i lidské utěšení. Někdy je lepší, když si s pejskem sednete na pohovku a budete ho hladit, uklidňovat ho a mluvit na něj. Pes se bude cítit v bezpečí a nebude hysterický. „Musíte u psa zajistit pocit klidu a bezpečí. Jinak hrozí, že se vystraší a do budoucna se bude velmi bát, když uslyší jakýkoliv hlasitější zvuk,“dodává Repová.
Pokud by se váš mazlíček navzdory preventivním opatřením a uklidňování stresoval, lze použít uklidňující přírodní prostředky, difuzér na bázi uklidňujících feromonů anebo sedativa, která jsou na veterinární předpis. Jejich účinky jsou ale velmi individuální a přípravky na bylinné a vitamínové bázi je třeba podávat aspoň 4 dny před silvestrem. Difuzér do elektrické zásuvky pro kočky a psy je třeba zapnout nejméně 2 týdny před. Nikdy nepodávejte lidské léky a sedativa bez veterinárního vyšetření a konzultace. Sedativa jsou k dostání pouze u veterináře, který poradí správné dávkování. Důležitou roli hraje především v jaký čas sedativa dát, aby účinek nastal ještě před vypuknutím hlučných oslav. „Nejlepší je jít se psem dopoledne na dlouhou procházku a kolem 16. až 17. hodiny podat veterinárním lékařem stanovenou dávku. Poté je ještě nutná kontrola, při které případně přidáte ještě čtvrtinovou nebo poloviční dávku té úvodní,“ radí Lucie Repová z Royal Canin.
Nový komentář
Komentáře
Zakázala bych všechny petardy a ohňostroje.Trpí tím zvířátka, mrzačí se lidi a o vyházených penězích ani nemluvím.
Heffy — #3 Myslím, že každý pejsek je jiný. A není to tedy (jen) leností majitele. Konec konců, nemám prvního psa...
tady už někdo zkoušel petardy a náš kocourek zmateně pobíhal a byl vyděšený.Zítra budu s ním,ale i tak bude trpět,chudák
Nevím, jestli byla naše fenka klidná od přírody, nebo jsme ji vážně odnaučili strachu bouchacími kuličkami.... ale vážně si na bouchání zvykla.
o Silvestra je mi zvířátek fakt líto
Našemu psisku to naštěstí nevadí
maxipes — #4take si to myslim mame stene a na rany nejak nereaguje ale kdyz jsem mela starsiho psa tak to byla hruza tyden nechtel jit ven to stejne kocka kdyz byla mlada tak ji to bylo jedno a ted kdyz je stara babicka tak se take boji
Alka1 — #5pes obvykle nereaguje na ty podněty, které nevyvolají paniku u vás. Ovšem oslava Silvestra nesmí probíhat tak, jak je zvykem: hromada cizích lidí, pro psa nezvyklé aktivity, obvykle zavřený sám, aby "nerušil návštěvy" nebo dokonce naprosto nezvykle puštěný někam, kam normálně nesmí, protože "on se chudáček bude o půlnoci nervovat". Nebude, když ho to nenaučíte...pokud jde o tolik rozšířené rady veterinářů, je nutné si uvědomit, že kšeft je kšeft. Všechny podobné články končí nabídkou drahých reparátů, v lepším případě bylinkových.
Heffy — #3 Vy toho o psech asi moc nevíte...
Každý pejsek to snáší jinak když je mladý,vůbec mu nic nevadilo,nyní se bojí každé petardy.
Každý pes se dá na podobné "stresující" podněty snadno zvyknout. Rozhořčení majítelé vyděšených psů na sebe jen prozrazují svou lenost a neschopnost věnovat svým mazlíčkům dostatek péče v období socializace. Můj pes například ohňostroje nadšeně sleduje bez známky stresu a pokud venku něco bouchá, dožaduje se možnosti jít se na to podívat. Tolik můj názor.
S pejskem jsme se to naučili trochu zvládat. Chováme se jakoby nic, máme jí mezi sebou na gauči a ona je klidnější. Nikdy jí nenecháváme doma samotnou. Letos jsme se přestěhovali do ulice, kde bydlí většina starších lidí a doufáme, že tu bude klid. Je mi všech zvířátek moc líto.
Už teď je mi líto mých králíků v králíkárně