Ještě na vysoké škole jsem coby student neměla moc peněz, a tak stop byl jednou z forem, jak levně cestovat. Nikdy se mi nic nestalo, naopak mám spoustu zážitků. Je ale fakt, že člověk musel být obezřetný.

S mým nynějším manželem jsme před lety stopovali po Anglii, vcelku to šlo, jen jednou jsme museli jít potupně na vlak, ale jinak se vždycky našel nějaký dobrák, co nám zastavil. S jedněmi staršími manželi si dokonce píšeme dodnes, snadno si nás zapamatovali, byli jsme totiž jediní stopaři, kterým kdy v životě zastavili. Byli jsme si tak sympatičtí, že jsme jim dali malý dáreček a oni nám zas nějaké peníze.

Ale taky nám zastavil mladý černoch, který vůbec nevěděl, kde leží Česko (ani Československo) a v půli cesty se tak zamyslel a říká nám: "Nemohli byste mi trochu přispět na benzín? Mně došly peníze a já bych až do Londýna nedojel." A pak že stop je laciný :-)). No dali jsme mu 2 libry a byli jsme všichni spokojení :-).

Pak jsem ze stopu měla ještě zážitky s kamarádkou, když jsme stopovaly po Beskydech a zastavil nám nějaký Ital. Moc se nám nezdál, ale nastoupily jsme. Když viděl, jak jsme zaražené, říká nám lámanou češtinou: "Nebojte, já VÁM nezabiju!" Podívaly jsme se s kamarádkou po sobě a při nejbližší vesnici jsme radši vystoupily.

Nebo jsme při cestě po Německu a Švýcarsku chytly stopa, který nás nejenže vezl asi 550 km, ale i nás pozval na oběd a v Curychu na kafe a teprve pak se s námi rozloučil.

Jedinkrát, kdy jsme odmítly nastoupit, bylo Porsche s dvěma chlápkama, po zemi se jim válely pivní plechovky a oni nás začali přesvědčovat, že se do dvoumístného auta vejdeme čtyři i s našimi obřími baťohy.

Závěrem tohoto: Stopujte, ale opatrně. Poznáte cizí země z jiného úhlu a důkladněji. A vy, co máte auta, zastavte občas stopařům, všichni nejsou zloději a podvodníci. My, teď když někam jedeme a máme v autě místo, tak na oplátku taky bereme stopaře (ale taky si vybíráme :-) ).

Zdraví

            hblaziko

Za příspěvek zkušené stopařce děkujeme!

Nezapomeňte sledovat soutěž, která je na spadnutí...

Pište na adresu redakce@zena-in.cz a možná uvidíte svůj příspěvek v dnešním vydání!

Brzy bude léto, taky to cítíte ve vzduchu? :)

Hezký den vám všem!!!