U silnic nepotkáte tolik stopařů jako dřív. Jak je to možné, nad tím se zamýšlí následující úvaha o tomto mizejícím fenoménu. Lidé dnes, v době blahobytu, už nejspíš nemají potřebu stopovat...

stop

Každý kdo kdy stopoval a dnes jezdí autem, jistě rád vezme stopaře - většina lidí, se kterými jsem se kdy na téma stopování bavil, to považuje za takové „splacení dluhu“.

Sám mám zážitků ze stopování přehršel. Mohl bych tu zavzpomínat na hororovou noční jízdu s chlapíkem, který se netajil tím, že bez marihuany nevydrží ani minutu a jeho kličkování po silnici - pruh, nepruh, svodidla, nesvodidal. Mohl bych tu vzpomenout na svou první cestu v kabině kamionu, kdy jsem nechápal, jak se zručný kamioňák dokáže vyhnout protijedoucím autům na středně velké okresce. Mohl bych tu vzpomenout kamaráda, který si dvakrát nasedl ke stejnému řidiči a pokaždé mu o sobě vyprávěl jiný příběh, prostě proto, že ho nebavilo říkat pořád dokola to samé... mohl bych... mohl bych...

Ale já se chci pozastavit nad tím, že stopařů dnes ubývá. Vlastně skoro vymizeli. Když jsem kdysi stopovával, bývala naše hlavní tepna D1 v Praze u zastávky metra Chodov obsypána lidmi s cedulkami, do kterého města jedou. Jako kluka (ještě když jsme jezdili s rodiči autem) nás semo tamo zastavil i stopař na docela odlehlé silnici, když jsme třeba jeli z hub a on potřeboval dovézt o dvě vesničky dále. Dnes zeje chodovské stopařské „nástupiště“ prázdnotou a u silnic vidíte občas stopovat jen týpky nevábného vzhledu. Proč?

Zdálo by se logické vysvětlení, že lidé dnes, v době blahobytu, kdy skoro každý člověk vlastní auto, nemají prostě potřebu stopovat. Je vám osmnáct, uděláte si řidičák a rodiče vám přenechají svůj starší vůz. Anebo si za pár korun pořídíte nějaký ojetý model v autobazaru. Mladí lidé už dnes zkrátka stopování neznají a naše generace si na svá auta již vydělala. Ano, ano, to je logické... ale dovolím si nesouhlasit.

Ze života se vytrácí poezie. Když jsme byli mladí, bylo pro nás stopování nejen způsobem dopravy, ale hlavně dobrodružstvím. Dnešní dobrodruzi se mlátí v počítačových hrách a navazují přátelství skrze sociální sítě na internetu. Myslíte si, že se dá u monitoru prožít skutečné dobrodružství?

Kam dál?

Reklama