Foto: Shutterstock

I když je slovo slutshaming poměrně zavádějící, v překladu totiž znamená zostuzování lehkých žen, jde o feministický pojem, který naráží na přežívající fenomén. Přestože žijeme ve vyspělé společnosti, kde ženy zastávají funkce ve vysokých pozicích a stejně jako muži mohou studovat, a mají stejné volební právo, stále se nedokáží vymanit ze zažitých stereotypů. Jedním z nich je odlišné nahlížení na počet sexuálních partnerů.

Nejvyhrocenější příklad slutshamingu je hodnocení chování a oblékání žen, které byly napadeny nebo znásilněny.

Slutshaming je odsuzování žen a dívek, které porušují očekávané chování týkající se sexuality. Může jít o vyzývavé oblečení či chůzi, počet sexuálních partnerů, přiznání se ke konzumaci pornografie. Zkrátka, pokud nemáte jednoho stálého partnera a vyhledáváte náhodný jednorázový sex, jste společností vnímána jako děvka. V polemice o genderové rovnováze má termín velký význam a aktivisté chtějí předejít například tomu, že se žena bude za více sexuálních partnerů stydět. Slutshaming se ale rozhodně netýká jen mužů, ženy jsou odsuzované i z vlastních řad.

Mohlo by vás zajímat: Emily Ratajkowski odhalila, že ji zneužil fotograf

S bojem proti slutshamingu je spojován i pochod SlutWalk, který má svůj původ v Torontu. Vznikl na reakci k incidentu, kdy tamní policista řekl skupině studentek, že se sexuálnímu napadení mohou vyhnout tím, že se nebudou oblékat jako děvky. Druhý SlutWalk se odehrál v roce 2016 a iniciátorkou byla modelka Amber Rose. Spoře odění aktivisté nesli hrdě slogany jako „Neříkejte mi, jak se mám oblékat“ nebo „Nejsem děvka, ale mám ráda pohlavní styk.“

Z psychologického hlediska je totiž slutshaming často spojený s žárlivostí. Ženy odsuzují ostatní ženy za to, že se vyzývavě oblékají nebo mají náhodný sex především kvůli strachu z konkurence. K tomu se váže jeden zajímavý vědecký experiment. Vědci z Cornellovy univerzity nechali vysokoškolačky hodnotit dvě imaginární vrstevnice Joan. Jedna měla dvacet sexuálních partnerů, druhá dva. Studie zjistila, že dokonce i promiskuitnější ženy hodnotily Joan s 20 partnery jako emočně nestabilní, dominantní a celkově jim zkrátka nepřišla sympatická. Zato z Joan se dvěma sexuálními partnery by si klidně udělaly kamarádku.

Ženy tedy snažení o genderovou rovnováhu v této oblasti ze zášti kazí. Častým argumentem mužů je pak tvrzení, že počet sexuálních partnerů zvyšuje riziko sexuálně přenosných chorob. Jenže problém je v tom, že přenašeči jsou obě dvě pohlaví. Takže proč by výsadu střídání partnerů měli mít jen muži?  

Mohlo by vás zajímat: 10 hloupostí, kterými nás krmí romantické filmy, ale ve skutečnosti je to jinak

Debata o tom, z čeho přežívá ve vyspělé Evropě puritánská nálada, by byla hluboká. I přes to, že je většina Čechů ateisticky založená, stejně někde v hloubi duše přežívá představa, že žena má být nejlépe neposkvrněná. Dokonce i přes vysoké vzdělání stále ženy považujeme za pohlaví, kterému by měli vládnout muži.

I díky sociálním sítím však dnes zažíváme doslova revoluci v oblasti sexuání tématiky. Stále vznikají nové kampaně upozorňující na problematiku utlačování žen ve společnosti, a tak je možné, že se ještě dožijeme světa, kdy bude žena považovaná za tu, co má ráda pohlavní styk, místo toho, aby chodila s nálepkou „děvky“.

Reklama