Známe to všichni, jen možná každý z trochu jiného úhlu. S létem, hlavně tedy s rostoucí teplotou, roste i ta tělesná a my se začínáme potit. Někteří méně, jiní naopak mnohem více. Co dělat, když už deodorant nestačí?

Pot je sice věc přirozená, ale někdy velmi nepříjemná, která může obtěžovat nejen vás, ale i okolí. Hyperhydróza neboli nadměrné pocení postihuje ve světě 1-3 % lidí, u nás v České republice tento problém postihuje tisíce lidí. Pocení je pro každého z nás velmi důležité, slouží jako termoregulační nástroj, který vyrovnává teplotu v těle a udržuje ji na optimální hranici. Naše tělo ukrývá něco kolem dvou milionů potních žláz, kterými odchází jedovaté látky, kterou jsou pro náš organismus nepříznivé. 

pocení

Možná se teď ptáte, kdy se dá pocení považovat nadměrné. Je to tehdy, kdy se potíte i v situacích, kdy byste neměli, nebo tehdy, když už pociťujete, že je vylučujete více potu, než je normální, lehce se to pozná i na oblečení. Jakmile začnete pociťovat, že vaše tělo je oslabené a pocení vás bude obtěžovat, je na čase s tím něco začít dělat. Za zvážení stojí určitě návštěva lékaře, protože nadměrné pocení může být příznakem nějakého vážného zdravotního problému, jako je například diabetes, špatná funkce štítné žlázy, či symbolizuje problém s vnitřními orgány.

Pokud patříte mezi ty, kteří se nadměrně potí, a chcete se tohoto nepříjemného problému zbavit, seznámíme vás s revoluční novinkou, kterou je liposukce potních žláz v podpaží. Možná to zní šíleně, ale tato metoda se vyznačuje vysokou šetrností, doba hojení je krátká, a stejně tak následná rekonvalescence. Nemusíte se bát, že byste byli delší dobu vyřazeni z běžného provozu. Den po zákroku není sice doporučeno řídit ani nosit těžké věci, ale hned druhý den se můžete vrátit do zaměstnání. Jak celý zákrok probíhá, to už je otázka, kterou směřuji na MUDr. Petra Jana Vaška, primáře z Formé clinic. „Celý zákrok probíhá v lokální anestezii, kdy necítíte bolest ani nic nepříjemného. Lékař vpraví znecitlivující roztok do podkoží malou kanylkou, kterou následně odsaje i potní žlázy. Doba zákroku je přibližně 45 minut. Po odsátí se podpaží vydezinfikuje, drobná ranka zalepí a na odsávanou část se na 24 hodin přiloží gáza.“

Určitě teď máte spoustu otázek stejně jako já, pojďme se tedy společně pana doktora na některé z nich zeptat.

foto 1Budu po zákroku pociťovat nějakou bolest?
Zákrok provádíme v lokální anestezii, jediná bolest, kterou cítíte, je malý vpich pro vpravení právě této anestezie. Poté již cítíte jen lehký tlak.

Provádí se zákrok i v letních měsících?
Ano, zákrok lze provádět kdykoliv, nemá žádná omezení.

Je pro zákrok nějaká věková hranice?
Jako u všech estetických zákroků je nutné dovršení 18 let věku klienta nebo před 18. rokem s písemným souhlasem rodiče.

Mohu se ihned po zákroku rozloučit s pocením?
Ačkoliv změnu v pocení lze pozorovat hned, finální výsledek se projeví až tak za dva měsíce.

Odstraní se pocení úplně?
Nechci slibovat nemožné. Tato metoda je pro ty, kteří se potí nadměrně nebo pro ty, kteří chtějí pocení minimalizovat. Nedojde sice k úplnému odstranění pocení, ale ke skutečně velkému zlepšení.

Není riskantní odstranit potní žlázy?
Tento postup není nijak nebezpečný. Odstranění pocení laserem se používá již řadu let, bez následků a komplikací. Tato metoda je bezpečnější v tom, že žlázku nepálíme, ale pouze odstraníme.

Musí se zákrok opakovat?
Metoda nevyžaduje na rozdíl od ostatních opakování, efekt je trvalý.

Celkem by mě zajímalo, která z vás by tento zákrok podstoupila?

Reklama