Petice STOP karcinomu |
Smyslem třetího Týdne prevence karcinomu děložního hrdla je upozornit ženy v celé Evropě, že proti tomuto onemocnění existuje účinná prevence, i vlády evropských zemí, aby vytvořily podmínky pro uskutečnění screeningového programu a zpřístupnily preventivní opatření a včasnou léčbu všem ženám, které ji potřebují. Aktivitu ECCA podporují organizace Politici pro prevenci karcinomu děložního hrdla, Mezinárodní unie proti rakovině, Evropská organizací CanCer, Asociace evropských lig proti rakovině.
Karcinom děložního hrdla
Karcinom děložního hrdla je druhým nejčastějším zhoubným onemocněním žen. Každým rokem je ve světě zaznamenáno zhruba 500 000 nových případů této choroby a přes 240 000 žen na ni umírá. I v Evropě představuje nadále závažný zdravotnický problém, protože jím každoročně onemocní kolem 50 000 žen. Třebaže existují metody, kterými lze většině těchto případů předejít, nejméně
25 tisíc žen na toto onemocnění v roce 2009 opět zemře.
Informace o stavu v České republice
V Česku onemocní každý rok zhruba 1 000 žen a téměř 400 tomuto onemocnění podlehne. Tato statistika řadí ČR k zemím s vysokým výskytem karcinomu děložního hrdla. I proto je u nás od loňského roku zaveden systematický screening karcinomu děložního hrdla. Ten spočívá v odebrání vzorku buněk (stěrem z děložního hrdla při preventivní gynekologické prohlídce) a jeho vyšetření v akreditovaných laboratořích. Kvalita vyhodnocení vzorků v těchto laboratořích je pravidelně kontrolována. Stinnou stránkou je fakt, že samotné ženy význam preventivních prohlídek podceňují a desítky procent žen se screeningového programu neúčastní. Ženy, které se dva roky nedostavily ke gynekologickému vyšetření, by měly zdravotní pojišťovny informovat o možnosti prevence karcinomu děložního hrdla.
Očkování - účinná prevence
Vakcinace chrání i proti zhoubným onemocněním pochvy a zevního genitálu u žen, penisu a rekta u mužů, které jsou vyvolané typy 16 a 18 HPV.
Ačkoli je nejčastější důsledek infekce HPV – karcinom děložního hrdla – onemocněním žen, nositeli HPV jsou muži. Proto by i matky chlapců měli zvážit možnost vakcinace svých synů.
Evropská asociace pro prevenci karcinomu děložního čípku (ECCA) byla založena v roce 2002 na popud 15 různých organizací z celé Evropy za účelem koordinace celoevropského osvětového zdravotnického programu, který má zvýšit informovanost o karcinomu děložního čípku a možnostech jeho prevence. ECCA sdružuje téměř 100 organizací různého zaměření – od charitativních a osvětových až po onkologická pracoviště, fakultní nemocnice a kliniky.
Českými členy ECCA jsou Ústav hematologie a krevní transfuze, Česká gynekologická a porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Gynekologicko-porodnická klinika 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Nový komentář
Komentáře
Dceru jsem nechala očkovat. Víc asi udělat nemůžu.
pokud žena může se naočkovat, jsem pro očkování,ale jak přesáhne určitý věk, tak už to nejde
Ťapina: bohužel čípek dorůstá .... mimoto ještě několik záření laserem. Prostě se nedá nic dělat ...
Sama: 3x?! No do háje! Jednou stačilo, nevermore
Už napodruhé bych to chtěla vykuchat všecko všecičko, beztak je mi to tam k ničemu
Btw. nepochopila jsem smysl té petice
Sama: Šmarjá, nestraš, že na to někdo jde i třikrát
Já doufám, že budu mít už pokoj.
Na očkování už jsem stará, takže už to jde mimo mne.
právě, že tím očkováním ještě neprošla generace holek, která by rodila. I mě gynekolog řekl, že buď na tom bude dcera jako já - 3x seříznutí čípku, časté kontroly atd. nebo si třeba jednou budu vyčítat, že nemůže mít děti /kybych ji teď nechala očkovat/
Já jsem trochu na pochybách. Když kamarádka 2 měsíce po mně rodila a zajímala se o určité věci, primář gynekologicko-porodnického oddělení jí řekl: To máte tak, jako očkování proti rakovině děložního hrdla. Někdo něco vymyslel, teď tam ty holky masivně ženou, ale nikdo neví, jaké to bude mít následky za pár let.
No hlavně ať to nemá vliv na plodnost, ať nakonec nevymřem :-(